Як вижити під час війни: поради виживання

Показати зміст статті

 1. Де шукати укриття
 2. Що потрібно брати з собою
 3. Як заощаджувати воду
 4. Як економити газ та їжу
 5. Що необхідно брати із собою у підвали
 6. Як вижити у зоні військових дій

Війна застала зненацька звичайних людей, які не мають досвіду виживання у місті під час війни. У прифронтовій зоні люди постійно потребують допомоги через безперервні обстріли та відсутність доступу до звичних атрибутів цивілізації. Базові правила та поради щодо виживання дозволять позбутися відчуття безпорадності, зберегти не лише своє життя та здоров’я, а й подбати про членів сім’ї та близьких.

Де шукати укриття

Коли бойові дії наближаються до населеного пункту та немає можливості евакуації, необхідно знайти надійне укриття. Це один із важливих пунктів у списку, як вижити під час війни. Саме у такому місці можна перечекати активну фазу. Існує певна ієрархія укриттів – від найпростіших до спеціалізованих.

При нетривалих обстрілах можна сховатися у підвальних та цокольних приміщеннях, підземних переходах та паркінгах.

Додатково можна скористатися станціями метрополітену, які доступні як укриття цілодобово, у тому числі за комендантської години. У разі повітряної тривоги у метрополітені безкоштовний вхід через турнікети. Щоб потрапити всередину в нічний час, буде потрібно викликати постового поліцейського, який супроводить до укриття. Варто пам’ятати, що на станціях та інших пунктах може проводитись перевірка документів, краще мати при собі посвідчення особи.

Також існує можливість перечекати активні бойові дії у бомбосховищах. Це спеціалізовані приміщення з герметичними властивостями, що призначені для тривалого перебування населення в умовах надзвичайних ситуацій. Для пошуку таких місць слід знайти відповідні позначки або уточнити їх адреси у представників місцевої влади. Краще заздалегідь виписати адреси кількох найближчих пунктів, продумати найкоротші маршрути до них.

Що стосується підвалів, не всі вони підходять на роль укриття. Якщо у приміщенні проведено комунікації, краще відмовитися від його використання як сховища. У разі ударів можливі сильні ушкодження, що несе додаткову небезпеку для людей.

Перед виходом у сховище необхідно перекрити вдома воду, електрику, газ. Потрібно закрити вентиляційні отвори та вікна.

І важливо пам’ятати про базові правила перебування у сховищах.

Потрібно дотримуватись дисципліни, обмежити активні рухи. Не можна курити та шуміти у приміщенні, створювати перешкоди виходу з нього.

Залишати сховище можна після відбою тривоги. Для з’ясування безпечного часу слід стежити за оголошеннями радіо.

Що потрібно брати з собою

Збираючись в укриття, варто взяти базовий запас продуктів для виживання та додаткових речей. У регіонах із постійними обстрілами сховище на тривалий час може стати другим «будинком». Слід подбати про достатню кількість продуктів та інших необхідних речей.

Краще заздалегідь зібрати «тривожну валізу», в якій мають бути:

 • документи;
 • аптечка;
 • гроші;
 • теплі речі;
 • вода;
 • їжа.

Складаючи аптечку, важливо не забути про необхідний запас препаратів, якщо у вас є хронічні захворювання. Також повинні бути медикаменти від алергії, шлункової інфекції, активоване вугілля, таблетки зі знеболювальним та жарознижувальним ефектом. Обов’язково додати пластирі, марлю або бинт та засоби з антибактеріальним або дезінфікуючим ефектом.

Їжа та вода – головні складові рюкзака, коли йдеться про необхідність перебування в укритті протягом кількох днів. Їжа має бути сухою, одразу готовою до вживання, оскільки в укритті може не бути можливості приготувати повноцінний обід. На допомогу прийдуть сухпай, козинаки, сухарі, горіхи та сухофрукти, різні консерви. Також хорошим продуктом є гречка, яку необов’язково варити – її можна вживати після замочування в холодній воді. За можливості варто купити туристичний пальник або газовий балон. Якщо вдасться роздобути окріп, то будь-які каші можна запарювати у термосі.

Необхідно відмовитися від ідеї брати в укриття громіздкі предмети: валізи, великі рюкзаки, спортивне спорядження, техніку.
За наявності дітей важливо надіти на них браслет із контактними даними батьків та вказівкою імені. Покласти в кишеню одягу записку із необхідною інформацією.

Як заощаджувати воду

Голод у бомбосховищі не такий страшний як зневоднення. Тіло людини на 70% складається з води, втрата рідини автоматично позбавляє сили та енергії. Тому потрібне регулярне поповнення її запасу в організмі.

Важливо знати, як заощаджувати воду, перебуваючи в укритті та в умовах, коли немає доступу до її джерел. Краще вживати рідину ще до гострого почуття спраги. У такому разі не буде бажання осушити всю пляшку за один раз. Радимо пити невеликими порціями. Це дозволить уникнути проблем для організму.

Для підтримки водного балансу не підходять соки, солодкі напої та кава. Необхідно віддати перевагу чистій воді, готуючи запас продуктів в укриття.

Якщо людина перебуває в підвалі та в неї закінчилася рідина, потрібно оглянути приміщення на предмет наявності опалювальних труб. З них можна злити воду та за відсутності фільтра прокип’ятити на вогні. Після цього її можна вживати у такому вигляді або застосовувати для приготування їжі.

У критичних ситуаціях допоможуть атмосферні опади. Можна встановити ємності перед водостоком та збирати дощову воду. До того ж для пиття підійде вода, отримана з розтопленого льоду та снігу.

Як економити газ та їжу

У зв’язку з нестабільною ситуацією у воєнний час та проблемами, які очікують узимку через бойові дії, постає питання, як економити газ. Адже він у будинках використовується не лише для приготування їжі, а й для обігріву. Рекомендується заздалегідь зайнятися утепленням приміщень, що допоможе скоротити кількість кубометрів. Потрібно обробити зовнішні стіни та подбати про усунення щілин у вікнах. Економії газу на рівні 25% можна досягти, якщо змонтувати відбивні екрани між стінами та радіаторами.

Є низка правил економії газу під час приготування їжі. Важливо відмовитись від включення пальників на повну потужність та враховувати діаметр посуду у співвідношенні з діаметром конфорок. Зменшити час приготування дозволить закрита кришка. Краще приготувати обід на кілька днів наперед, потім використовувати мікрохвильову піч для розігріву.

При підготовці запасу продуктів рекомендується віддати перевагу живильним. Вони надовго зберігають почуття ситості.

Продуктові запаси повинні складатися з:

 • різних круп та хлібців, які є джерелами вуглеводів;
 • поживних батончиків та шоколаду;
 • консервів;
 • меду, солі, цукру;
 • соняшникової олії;
 • сушених та сирих овочів.

За потреби доросла людина може перейти на повне голодування. У цей період організм «з’їдатиме» власні запаси – жирові та м’язові тканини, що дає змогу певний час протриматися при зникненні запасів провіанту. Дітям така практика протипоказана, вони повинні харчуватися регулярно.

Також за малого запасу провізію необхідно розподіляти з урахуванням фізичної активності. Якщо вона підвищена – потрібно більше їжі, якщо відсутня – це варіант, коли можна скоротити обсяг їжі. Рекомендується розділити їжу на 2-3 прийоми та вживати її невеликими порціями, ретельно пережовувати, що допоможе подовжити відчуття ситості.

Що необхідно брати із собою у підвали

Щоб вижити під час війни, важливо ще й правильно підготуватися до подальших дій – евакуації чи перебування у сховищах та укриттях. Якщо планується перебування у підвалі, то, крім стандартного наповнення тривожного рюкзака, будуть потрібні додаткові речі. Варто пам’ятати, що в таких приміщеннях зазвичай підвищена вологість, що може негативно впливати на здоров’я людини. За можливості облаштувати підвал заздалегідь краще поставити там буржуйку. Вона виконуватиме два завдання – обігрівати приміщення та служити як поверхня для приготування їжі. Ну або віддати перевагу туристичному газовому примусу, який не дає диму та може застосовуватись у ситуаціях, коли відсутня вентиляція. При частому використанні свічок для освітлення існує ризик дефіциту кисню та отруєння під впливом чадного газу.

Також будуть потрібні теплі речі, додаткові пледи та ковдри, спальний мішок, джерела вогню – запальничка або сірники. Не можна забувати необхідність підтримки особистої гігієни. За відсутності можливості прийняти душ можна протирати тіло спиртовими серветками. Для миття рук краще використовувати дезінфектори. Це допоможе уникнути захворювання шлунка, викликаного безліччю бактерій та вірусів, які накопичуються на руках.

Додатково варто прихопити пристрої для догляду за ногами. Важливо зрізати вчасно нігті та видаляти мозолі – від цього залежить мобільність людини. Адже за можливості евакуації здорові ноги дозволяють долати відстані 15–20 кілометрів на день на шляху до безпечного місця.

І, пам’ятаючи про ризик завалу підвалів та льохів, потрібно подбати про наявність базових інструментів, за допомогою яких можна буде їх розгребти та вибратися назовні:

 • лопата;
 • лом;
 • молоток.

До списку варто додати свисток, що дозволяє подавати ознаки життя, що полегшить рятувальникам вас знайти у випадку завалів.

Як вижити у зоні військових дій

Найбільша загроза для осіб, які перебувають поблизу активних бойових дій, походить від артилерійського обстрілу. Краще заздалегідь подбати про безпечне укриття, але якщо його немає, важливо запам’ятати ряд правил:

 • На відкритій місцевості під час обстрілу терміново лягти на землю в поглиблення, канаву, за виступ на тротуарі та закрити голову руками.
 • У будинку – сховатися в кімнаті без вікон і подалі від дверей, дотримуючись правила двох стін, перша прийме удар на себе, а друга – захистить від уламків.
 • Уникати нижніх та верхніх поверхів, при загрозі обстрілу краще спуститись або піднятися на середні рівні.
 • Виходити з укриття можна тільки через 5–10 хвилин з моменту закінчення стрілянини.

Щоб підвищити свої шанси щодо того, як вижити в окупації, слід відразу позбавитися речей, які можуть скомпрометувати. Потрібно ретельно почистити телефон, сховати різну символіку та речі, здатні викликати додаткову агресію ворога. Без потреби не ходіть вулицею в нічний час, носіть при собі документи, що засвідчують особу. При зустрічі з окупантами не показуйте свою ненависть до них, не підвищуйте голос і не поводьтеся зухвало – це врятує вам життя.

Не варто відвідувати місця, які можуть бути заміновані, та виходити з дому в темний час доби. Краще відмовитися від контактів з бійцями окупаційних військ, щоб уникнути конфліктів та загрози життю.

Як вижити на війні – все залежить від чіткого дотримання всіх цих правил. Головне – бути готовими до потенційних загроз, щоб розробити правильний алгоритм поведінки та за першої можливості перебратися в безпечніше місце.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів