Як самостійно почистити ноутбук від непотрібних програм і вірусів

Показати зміст статті

 1. Етапи очищення системи
 2. Видалення непотрібних файлів з робочого столу
 3. Деінсталяція програм
 4. Видалення вірусів
 5. Видалення тимчасових файлів
 6. Як почистити ноутбук від непотрібних програм і файлів вручну?
 7. Чистка реєстру
 8. Налаштування автозапуску
 9. Особливості очищення Windows 10
 10. Особливості очищення Windows 7
 11. Висновок

В процесі експлуатації в пам’яті ноутбука накопичується безліч непотрібних файлів, які гальмують роботу системи. Сайти вантажаться повільно, зображення відмовляються відкриватися через нестачу пам’яті, раз у раз зависають різні програми. У такій ситуації багато хто панікує і зважується на кардинальні заходи, на кшталт перевстановлення системи. Але насправді досить знати, як почистити ноутбук від вірусів і «сміття», щоб повернути улюбленому пристрою первісну ефективність.

Етапи очищення системи

Насправді, не має значення, в якому порядку ви будете очищати систему. Головне, щоб очищення мало в собі:

 • прибирання на робочому столі;
 • видалення непотрібних програм;
 • очищення тимчасових файлів;
 • видалення вірусів;
 • чистку реєстру;
 • налаштування автозапуску.

Як правильно почистити ноутбук від непотрібних файлів? Щоб відповісти на це питання, розглянемо кожен з пунктів списку докладно.

Видалення непотрібних файлів з робочого столу

Перший етап очищення системи – це видалення непотрібних файлів з робочого столу і всіх папок на локальних дисках. Звертайте увагу на всі типи файлів – від фотографій до торентів. Фото можна перенести на флешку або зовнішній диск.

Давно подивилися серіал, а завантажені файли так і залишилися лежати на диску С? Видаліть всі відео без жалю. Це точно додасть вашому комп’ютеру швидкості в роботі. Буває, що файл не видаляється звичайним способом. Спробуйте завантажити утиліту під назвою Unlocker. Програма вивантажить з пам’яті процеси, якими зайнятий файл, і ви без проблем зможете його видалити.

Деінсталяція програм

Наявність на ноутбуці виключно потрібних в роботі програм – запорука швидкого і злагодженого функціонування гаджета. Іноді користувачі встановлюють додатки «для форми». У підсумку вони і користі не приносять, і продуктивність ноутбука зменшують. Як почистити ноутбук від непотрібних програм?

Видалити непотрібні програми можна за допомогою:

 • панелі управління;
 • файлу деінсталяції;
 • спеціальних утиліт.

Перші два методи ефективні не на 100%, оскільки після видалення додатків в системному реєстрі можуть залишитися записи. Щоб видалити програму повністю, найкраще запустити утиліту Revo Uninstaller. Знайти та завантажити утиліту в інтернеті не важко.

Після запуску потрібно виділити в списку програму, яку ви хочете видалити, і підтвердити деінсталяцію. Перевага Revo Uninstaller в тому, що утиліта не тільки видаляє саму програму, але і чистить систему від залишків сміття. Щоб стерти всі сліди існування файлів на комп’ютері, запустити сканування Revo Uninstaller, а потім видалити всі знайдені документи і папки.

Видалення вірусів

На окрему увагу заслуговують шкідливі програми – віруси, які гальмують роботу ПК, встановлюють непотрібні додатки, відкривають в браузері вкладки з рекламою, і навіть можуть зашифрувати ваші особисті дані. Як почистити ноутбук від вірусів самостійно? Стандартний спосіб – установка спеціальних утиліт на зразок Dr.Web або інших антивірусних програм на комп’ютер.

Але що робити, якщо таке «лікування» допомагає ненадовго, або антивірус зовсім не виявляє проблем? Спробуйте впоратися з вірусами вручну. Для цього при запуску комп’ютера утримуйте клавішу F8, щоб система завантажилася в безпечному режимі. Потім натисніть клавішу «Пуск» і введіть в рядок пошуку слово «msconfig». Ця команда допоможе вивести на екран список програм, які автоматично завантажуються разом з запуском системи. Перевірте список на наявність вірусів і зніміть галочки навпроти непотрібних процесів (визначити їх можна по незнайомим вам назвам програм, якими ви не користуєтеся). Після виконання цього кроку необхідно натиснути «ОК» і перезавантажити комп’ютер.

Після повторного включення ноута можна ще раз перевірити програми через панель управління. У розділі виберіть папку «Програми та засоби» і уважно ознайомтеся з переліком. Всі назви повинні бути вам знайомі, а також навпроти назви повинен значитися видавець. Якщо якась програма здається вам підозрілою, сміливо видаляйте її.

Видалення тимчасових файлів

Коли ви працюєте за комп’ютером, граєте в відеогру або просто шукаєте щось в інтернеті, система створює безліч тимчасових файлів, щоб забезпечити функціонування з поточною діяльністю. Ось тільки після завершення цих процесів вже непотрібні файли нікуди не зникають. Їх потрібно знаходити і видаляти самостійно, щоб ноутбук працював як новий.

Як почистити ноутбук від непотрібних програм і файлів вручну?

Найпростіший спосіб – очищення через властивості системного диска. Зайдіть в розділ «Мій (цей) комп’ютер», правою кнопкою миші по значку локального диска С і виберіть пункт «Властивості» в самому кінці списку. На дисплеї з’явиться нове вікно, в якому нас цікавить вкладка «Загальні» і «Очищення диска». Система сама порахує кількість даних, які можна видалити і запропонує вам видалити сміття. Якщо в списку програм, запропонованих до видалення, немає потрібних вам додатків, натискайте ОК і запускайте очищення диска.

Другий спосіб – очищення папки «Temp» на локальному диску С. Саме тут зберігаються тимчасові файли додатків і самої системи. Знайти папку легко. Відкрийте диск С, потім папку «Користувачі», папку з ім’ям власника комп’ютера, папку «App Data», і нарешті «Тemp». Виділіть весь вміст сполученням клавіш Ctrl+A і натисніть Delete. Можливо, в процесі видалення система буде показувати сповіщення про те, що деякі файли видалити неможливо, тому що вони зараз використовуються системою. Не хвилюйтесь і просто натисніть клавішу «Пропустити», встановивши галочку навпроти пункту «Виконати цю дію для всіх поточних об’єктів».

Якщо сил системи виявилося недостатньо, використовуйте стороннє ПО. Завантажте програму CCleaner з офіційного сайту і відкрийте її. Вибравши вкладку «Очищення» у вікні, ви побачите наступні пункти:

 • Windows;
 • Програми;
 • Провідник Windows;
 • Система;
 • Інше.

Пройдіться по списку і зніміть галочки там, де вони вам не потрібні. Наприклад, якщо ви не хочете, щоб програма стерла збережені паролі і автозаповнення форм, залиште осередку навпроти цих пунктів порожніми. Після цього можна натискати кнопку «Аналіз», а потім виконувати очистку. Врахуйте, що СCleaner в першу чергу очищає кошик. Якщо ви залишили там файли, які планували відновити, зробіть це до запуску програми. До речі, за допомогою CCleaner можна очистити і реєстр. Розглянемо цей пункт докладніше.

Чистка реєстру

Реєстр Windows – це база даних різних налаштувань і параметрів ОС. Під час завантаження та роботи комп’ютера система звертається до реєстру сотні разів. Саме тому для злагодженого функціонування пристрою важливо, щоб в реєстрі не було сміття. Тут зберігається безліч непотрібних файлів, серед яких записи про давно видалені програми, невірні розширені файли, параметри програм, посилання на ярлики. Їх нам і потрібно видалити.

Як почистити ноутбук від непотрібних файлів? Якщо ви досвідчений користувач і розбираєтеся в тому, які файли потрібні системі, а які можна видалити, використовуйте вбудований системний інструмент RegEdit. Для тих, хто не хоче ризикувати видаленням важливих параметрів системи, існують спеціальні програми для чищення реєстру. Розглянемо роботу вже знайомого нам CCleaner.

Відкрийте програму, виберіть вкладку «Реєстр» і натисніть на кнопку «Пошук проблем». Дочекайтеся, поки CCleaner повністю перевірить систему на наявність помилок на кшталт невірних записів установника, помилок ActiveX і Class, неправильних розширень файлів, тощо. Після того, як сканування завершиться, можна виконати команду «Виправити» натисканням кнопки в правому нижньому кутку.

Про всяк випадок, краще зберегти копію реєстру, особливо якщо ви виконуєте чистку в перший раз. Важливо відзначити, що для безперебійної роботи системи процедуру чищення реєстру потрібно виконувати регулярно – щонайменше раз на місяць.

Налаштування автозапуску

Автозапуском або автозавантаженням називають функцію системи, що відповідає за запуск програм відразу ж після включення пристрою. Чи означає це, що система може запускати непотрібні додатки без вашого відома, і тим самим гальмувати роботу ноутбука? Так, але вам під силу це змінити, налаштувавши автозапуск.

У пункті про видалення вірусів вже згадувалася команда «msconfig», яка допомагає запустити ноутбук в безпечному режимі і виключити непотрібні програми зі списку автозапуску. Однак видалити непотрібні програми таким способом не вийде. Як почистити ноутбук від зайвих програм? Ефективніше і безпечніше всього використовувати в цих цілях спеціальні програми. Щоб почистити автозавантаження від сміття і прискорити роботу системи, запустіть CCleaner. У вікні, виберіть меню «Сервіс», а потім розділ «Автозавантаження». Тепер залишилося лише виділити непотрібні вам програми і по черзі позбавлятися від них натисканням відповідної кнопки.

Особливості очищення Windows 10

Загалом, схема очищення комп’ютера від непотрібних файлів і програм однакова для всіх систем. Але все ж, існують і деякі особливості, в залежності від ОС, встановленої на ваш ноутбук. Як почистити кеш на ноутбуці Windows 10? Найпростіший метод – використання команд, які відкривають доступ до місць скупчення тимчасових і непотрібних файлів.

Увійдіть в меню «Пуск», натисніть «Виконати» і наберіть в рядку, що з’явився «% temp%» без лапок, і натисніть ОК. З’явиться папка, в якій зберігаються тимчасові файли різних додатків. Якщо довго не очищати папку Temp, сміття може заповнити весь вільний простір на диску С. Розв’язання проблеми дуже просте – виділяємо весь вміст папки і видаляємо його через контекстне меню або клавішею Delete.

Поверніться до командного рядка, на цей раз введіть команду «prefetch» (без лапок), і надайте підтвердження. Так ви потрапите в ще одну папку зберігання тимчасових файлів, створених префетчером – компонентом Windows для прискорення завантаження системи. Всі записи з цієї папки теж можна сміливо видаляти.

При установці і оновленні системи Windows 10 всередині залишається старий інсталяційний диск, який бажано очищати. Для цього в командному рядку наберіть слово «сховище» і виберіть пункт «Параметри сховища». Далі знайдіть рядок «Тимчасові файли» і виберіть зі списку те, що необхідно видалити. Кращий результат, зазвичай, дає активація пункту «Очищення оновлень Windows».

Ще одне місце, яке вимагає прибирання – папка «Software Distribution». Вона зберігає оновлення та файли і може збирати багато сміття. Щоб знайти її, зайдіть в провідник, диск С, папку «Windows», і знайдете папку з назвою «Software Distribution». Всередині потрібно вибрати папку «Download» і видалити всі тимчасові файли.

Якщо ви користуєтеся додатками з магазину Microsoft Store, для вас також актуальне очищення кешу в цьому розділі. Як очистити кеш на ноутбуці виндовс 10? У рядку меню Пуск наберіть буквосполучення «cmd». На ярлику командного рядка натисніть правою кнопкою мишки/тачпада і виберіть «Запуск від імені адміністратора». У відкритому терміналі напишіть: «wsreset». Натисніть Enter. Процес очищення відбувається непомітно для користувача. Необхідно дочекатися перезапуску магазину, що і стане показником завершення очищення.

Багато працюєте в Adobe Premier і інших програмах, які обробляють мультимедійні дані? Не забудьте провести чистку кеша медіафайлів. Для цього відкрийте локальний диск С і виконайте наступний шлях: Користувачі – Ім’я вашого облікового запису – App Data. Якщо ви не можете знайти останню папку, швидше за все вона прихована. Щоб знайти її, зайдіть в настройки виду папки і дозвольте показувати приховані файли. Всередині папки «AppData» знайдіть сховище Roaming і перевірте вміст папок, які працюють з медіа програмами.

Особливості очищення Windows 7

Як почистити ноутбук, щоб не гальмував Windows 7? Служба відновлення Windows постійно збирає дані і може накопичувати досить великий обсяг даних, якщо служба не налаштована. Очищення точок відновлення може допомогти значно прискорити роботу комп’ютера. Зайдіть в меню пуск, відкрийте панель керування, виберіть пункт «Система» і розділ «Захист системи». Перевірте, чи є на вашому комп’ютері точки відновлення. Якщо так, видаліть всі крапки відновлення, крім останньої або зовсім вимкніть цю функцію. Так ви звільните пам’ять комп’ютера і прискорите роботу ПК.

Активно користуєтесь інтернетом? Напевно, у вашому браузері накопичилося багато сміття, який перешкоджає швидкому завантаженню сайтів. У браузері знайдіть меню «Налаштування», а потім пункт «Історія» або просто скористайтеся комбінацією клавіш Ctrl+H. У вікні, виберіть вкладку «Очистити історію». Тут можна почистити історію браузера, файли cookie, зображення та інші файли, збережені в кеші. Врахуйте, видаляючи файли cookie та інші дані із сайтів, ви вийдете з системи на більшості сайтів. Якщо ви не зацікавлені в цьому, приберіть галочку навпроти відповідного пункту, перш ніж підтвердити очищення історії.

Висновок

Згодом, велика кількість застарілих параметрів реєстру, тимчасових і непотрібних файлів може значною мірою уповільнити роботу операційної системи. В результаті комп’ютер може зависати і відмовлятися виконувати навіть найпростіші завдання. Регулярно очищайте реєстр, папки зберігання тимчасових файлів, позбавляйтеся від сміття на робочому столі. Слідкуйте за «чистотою» всередині комп’ютера так само як і у власному будинку, щоб пристрій працював злагоджено і не підводив вас в найвирішальніший момент.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів