Як вибрати SSD: гайд по влаштуванню і особливості вибору

Показати зміст статті

 1. Яким повинен бути обсяг SSD диска
 2. Типи флеш-пам’яті
 3. Форм-фактор і інтерфейс підключення
 4. Продуктивність і швидкість SSD
 5. Виробники

Найшвидший, найпростіший і відносно недорогий спосіб прискорити роботу комп’ютера – оснастити його швидкісним твердотільним накопичувачем. Ось тільки мало хто знає, як вибрати SSD правильно. Відповідь на це питання шукайте в статті.

Яким повинен бути обсяг SSD диска

Об’єм сучасних твердотільних накопичувачів варіюється в межах від 120 Гб, до 4 Тб і більше.

Як і при виборі персональних носіїв інших типів, в цьому питанні актуальний принцип «чим більше, тим краще». Свої обмеження накладає лише вартість SSD, тому, якщо важливо обмежитися рамками бюджету, вибирайте модель під конкретні завдання.

Накопичувачі об’ємом 120/128 Гб – це раціональний мінімум, який дозволяє встановити не тільки операційну систему і всі програми, але і використовувати частину SSD для зберігання даних. Зі зменшенням вартості накопичувачів, цей обсяг поступово відходить у минуле.

Якщо потрібен швидкісний хард диск більшого об’єму, варто звернути увагу на конфігурації 240 Гб або 256 Гб. Сьогодні це «золотий стандарт» накопичувачів під систему і софт.

Диски від 480 до 1 Тб, крім програм, дозволяють встановити невелику бібліотеку вимогливих до ресурсів ігор.

Накопичувачі від 2 Тб і вище – це вже свідомий вибір, перед покупкою такої моделі варто оцінити співвідношення ціна/продуктивність для своїх конкретних завдань.

Типи флеш-пам’яті

У мікросхемах флеш-пам’яті, які використовуються для твердотільних накопичувачів, є певна специфіка зберігання даних.

 • MLC (Multi Level Cell). Класичні твердотільні накопичувачі з мікросхемами, які все ще зустрічаються у продажу. Такі чіпи SSD дозволяють зберігати 2 біта даних, вважаються найбільш надійними. Але щільність компонування осередків і особливості виробництва роблять їх найдорожчими на ринку.
 • TLC (Three Level Cell). Більш масова і загальнодоступна флеш-пам’ять. Моделі такого типу здатні вмістити 3 біта інформації. У пам’яті з приставкою 3D ці осередки розміщуються в кілька шарів друг над другом.
 • Пам’ять типу QLC вміщує в одну клітинку вже 4 біти інформації, тому у неї маленька заявлена витривалість від виробника. Така модель дешевше у виробництві, що дозволяє брендам випускати накопичувачі великої ємності за доступні гроші.

Тести і рейтинги накопичувачів показують, що виробники SSD навчилися боротися зі зниженням швидкісних показників, тому кількість пристроїв на базі TLC і QLC пам’яті буде тільки збільшуватися.

Форм-фактор і інтерфейс підключення

Більшість твердотільних накопичувачів виконана у форм-факторі 2,5″. За габаритами ці носії ідентичні жорстким дискам відповідного формату, практично у всіх моделей товщина корпусу становить 7 мм.

Зменшення габаритів – загальна тенденція для пристроїв зберігання даних, які встановлюються в системи з більш компактним корпусом. Як вибрати SSD диск за даним критерієм? Існують такі варіанти.

 • SATA3. Для підключення твердотільних накопичувачів найчастіше використовується інтерфейс Serial ATA (SATA). Нагадаємо, що в інтерфейсі SATA зворотна сумісність, тому навіть якщо ваша система не підтримує SATA3, ви без проблем можете купити SSD з таким інтерфейсом. Диск буде працювати, хоча його продуктивність буде обмежена рамками пропускної здатності SATA2.
 • PCI-E. Твердотільні накопичувачі у вигляді плат розширення з інтерфейсом PCI Express. Найчастіше вони потрібні, якщо можливостей SATA3 недостатньо. У таких випадках використовуються 4 лінії шини PCI-E, які передають дані на швидкостях до 2 Гб/cек. Для ще більшої продуктивності, такі SSD оснащуються двома контролерами і чіпом роботи в режимі RAID-масиву. Однак ці пристрої вже практично повністю витіснені більш компактними моделями в форм-факторі M.2.
 • M.2 – невеликі карти розширення компактних розмірів, фактично стали логічним продовженням пристроїв mSATA. Кілька стандартів M.2 дають можливість використовувати накопичувачі різної довжини (30-110 мм) і компонування (одно- і двостороння). Новий стандарт також дозволяє використовувати для передачі даних не тільки інтерфейс SATA, але і PCI Express. Це одна з причин, по якій накопичувачі M.2 завоювали ринок. Виробники мобільних ПК все частіше віддають перевагу дискам цього формату, на материнських платах, навіть бюджетного рівня слот M.2 також стає звичайним явищем.

Щоб розширити «географію» використання SSD формату M.2 в рамках настільних платформ, виробники опціонально пропонують спеціальні перехідники, які встановлюються в слот PCI E. З їх допомогою можна використовувати швидкісний диск разом зі старими платами, які номінально не оснащені роз’ємом M.2.

У світі серверних SSD також зустрічаються пристрої з інтерфейсом U.2. Це накопичувачі у форм-факторі 2,5, але працюють вони через PCI-E інтерфейс. Це дозволяє домогтися високих лінійних і швидкостей випадкового доступу в стандартному виконанні.

Продуктивність і швидкість SSD

У таблицях технічних характеристик твердотільних накопичувачів виробники вказують швидкість читання/запису і кількість операцій введення/виводу в секунду (IOPS). Ці параметри частково відображають реальні можливості SSD. Наприклад, неймовірні 2500 Мб/cек відповідають швидкості послідовного лінійного читання/запису, які досягаються в ідеальних випадках. Звичайно, принцип «вище – краще» тут також працює, однак для повної об’єктивної оцінки продуктивності необхідне ретельне тестування, яке дозволить визначити поведінку накопичувача при різних сценаріях його використання. Різні програми можуть давати абсолютно різне навантаження на диск.

Як вибрати SSD для ноутбука? Продуктивність накопичувача визначають багато чинників: модель контролера, що використовується, тип і кількість мікросхем флеш-пам’яті, ємність і алгоритм кеша. Також велике значення має прошивка керуючого контролера. Часом саме через цей мікрокод накопичувачі зі схожим набором компонентів можуть істотно відрізнятися за швидкістю роботи. В рамках однієї серії у більш містких моделей, зазвичай, велика продуктивність. Особливо якщо порівняти швидкість запису і кількість IOPS, які підвищуються зі збільшенням каналів доступу до флеш-мікросхеми.

Так чи інакше, продуктивність будь-якого бюджетного SSD значно вище, ніж у найшвидкісного жорсткого диска. Відчути різницю можна вже на етапі завантаження операційної системи, час якої скорочується в кілька разів. Установка і запуск додатків також займають значно менше часу. Швидше виконуються будь-які операції, які навантажують дискову підсистему. При цьому використання SSD не впливає на кадрову частоту в секунду в іграх, за винятком випадків, коли в ігровому процесі активно завантажується безліч різних текстур. Тоді, як при завантаженні з HDD можливі невеликі «фризи», накопичувач SSD подібні моменти виключає.

Чи можна говорити, що SSD з часом повністю замінять накопичувачі на основі жорстких магнітних дисків? Це відбувається вже зараз. Ціна за гігабайт невпинно падає, і буде тільки зменшуватися. Тому багато користувачів відмовляються від галасливих і повільних жорстких дисків на користь твердотільних накопичувачів. Особливо якщо враховувати, що все більше сервісів переходить в інтернет і зберігати терабайти інформації локально вже немає необхідності. У випадку з мобільною платформою, конфігурація з SSD – об’єктивно вірна. Особливо якщо врахувати тенденцію до зменшення товщини пристроїв.

Виробники

Виробництвом твердотільних накопичувачів займається досить багато компаній. З технологічної точки зору налагодити випуск відповідних пристроїв – завдання нескладне. Формально для цього достатньо мати лінії поверхневого монтажу елементів, на яких мікросхеми та супутні компоненти будуть припаюватися до друкованої плати. Саме з цієї причини останнім часом кількість активних гравців на ринку SSD помітно збільшилася.

Однак отримати готовий виріб – півсправи. Щоб контролер працював, потрібна якісна прошивка, яка буде враховувати нюанси його архітектури. В ідеалі мікрокод також повинен періодично вдосконалюватися.

Свого часу піонерами руху споживчих твердотільних накопичувачів стали Kingston, в асортименті яких є рішення для різних завдань.

Серйозних успіхів у цій галузі досягла компанія Samsung, яка пропонує найшвидкісніші хард диски на ринку. Також виділимо компанії Crucial, Corsair, цікаві рішення у A-DATA, GOODRAM, Silicon Power, Transcend.

Підвищений інтерес до SSD зрозумілий і логічний. Накопичувачі такого типу здатні радикально збільшити продуктивність дискової підсистеми – найслабшої ланки в складі будь-якого ПК. Звичайно, вартість SSD буде планомірно знижуватися (зі збільшенням ємності і зменшенням собівартості виробництва мікросхем флеш-пам’яті), але це не повинно бути тим фактором, який вас зупинить. Тому, якщо ви зважилися на покупку твердотільного диска, то кращий момент для цього – зараз.

Визначтеся з форм-фактором пристрою і переконайтеся, що SSD відповідного формату можна встановити в вашу систему. Після чого виберіть необхідний об’єм з урахуванням майбутнього сценарію використання диска і бюджету на покупку.

Хочемо попередити, якщо ви почнете використовувати в своїй системі SSD, в подальшому відмовитися від пристрою такого типу буде дуже складно, адже до хорошого звикаєш швидко.

Сподіваємося, що тепер ви точно знаєте, як вибрати SSD для ПК і легко оберете потрібний варіант.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів