Очищення кондиціонера: покрокова інструкція

Показати зміст статті

 1. Коли потрібно чистити кондиціонер: ознаки забруднення
 2. Розбирання кондиціонера для чищення
 3. Як почистити спліт-систему в домашніх умовах
 4. Як почистити фільтр кондиціонера
 5. Як почистити радіатор кондиціонера
 6. Як самостійно почистити вентилятор кондиціонера будинку
 7. Як почистити дренаж кондиціонера
 8. Як почистити зовнішній блок кондиціонера
 9. Як правильно почистити кондиціонер: лайфхаки і поради
 10. Як самому почистити кондиціонер в квартирі: профілактичні заходи
 11. Чим можна почистити кондиціонер

Ви, напевно, чули про те, що кондиціонери потрібно регулярно чистити. Для цього можна скористатися послугами клінінгових компаній або виконати роботу самостійно. Ми хочемо поділитися корисними порадами та розповісти, як почистити кондиціонер в домашніх умовах, щоб значно продовжити термін його роботи.

Процес включає очищення радіатора, фільтра, вентилятора і інших частин техніки, які безпосередньо впливають на роботу пристрою. Забруднення однієї з частин кондиціонера миттєво позначається на продуктивності всієї конструкції. З’являється неприємний запах і знижується інтенсивність обдування.

Як і будь-які інші побутові пристрої, спліт-система вимагає догляду. Дотримуючись нескладних правил і скориставшись інструкцією, можна самостійно, без залучення фахівця, впоратися з поставленим завданням. З огляду на те, що кліматична техніка стала невід’ємною частиною нашого побуту, має сенс якомога детальніше розглянути, як почистити кондиціонер своїми руками. Це не тільки заощадить сімейний бюджет, але і допоможе краще розбиратися в технічному оснащенні.

Детальна інструкція буде зрозуміла, навіть, новачкам. Важливо не затягувати з прибиранням спліт-системи і проводить планову чистку регулярно. В іншому випадку, надмірне утворення пилу і нальоту відобразиться не тільки на працездатності техніки, а й негативно вплине на здоров’я мешканців будинку.

Коли потрібно чистити кондиціонер: ознаки забруднення

Відсутність регулярного очищення негативно впливає на стані спліт-системи. Повітря перестає вільно циркулювати, збільшується споживання електроенергії, що загрожує великими рахунками в кінці місяця. Накопичення пилу і бруду впливає на вузли техніки, це призводить до поломок і подальшого сервісного ремонту.

Крім апаратури страждають і мешканці оселі. Прохолодне повітря, що виходить з кондиціонера, стає небезпечним, адже в ньому містяться мікроби, які сприяють зниженню імунітету, виникненню алергії та інших неприємних наслідків. Забруднене повітря призводить до загострення дерматитів, шкірних захворювань, проблем з легенями, мигдалинами і сприяє розвитку астми.

Щоб не наражати на небезпеку себе та коштовну техніку, необхідно проводити прибирання. Капітальне – раз на рік, два рази на місяць необхідно протирати фільтри губкою; один раз в півроку досить очищати деталі блоку, що знаходяться всередині. До того ж є ряд факторів, які вказують на появу забруднень:

 • Сторонні нехарактерні звуки свідчать не тільки про поломку, але і про надмірну кількість бруду і пилу, яка утворюється всередині техніки.
 • Збільшення рахунку за електрику вказує на проблеми з кондиціонером, якщо весь попередній місяць він активно працював.
 • Гул вказує на проблеми з турбінами і фільтрами, а стукіт – на ускладнену роботу вентилятора, який не в змозі повноцінно прокручувати лопасті, через засмічення.
 • Неприємний аромат, що нагадує запах мокрої ганчірки, що виходить із спліт-системи – найголовніший показник забруднення. В цьому випадку пил може утворюватися на дренажі або нагрівачі.
 • Появу конденсату також пов’язують з наявністю пилу та бруду.
 • Витікання холодоагенту, ослаблення дренажу, своєрідне булькання вказують на те, що треба звернути увагу.

Якщо ви помітили одну з проблем, необхідно братися до роботи. Також багатьох цікавить, як почистити кондиціонер після зими, адже на цей час він залишається неробочим і активно накопичує бруд. Техніка прибирання не змінюється, в залежності від сезону, головне дотримуватися інструкції і бути уважним.

Розбирання кондиціонера для чищення

Чистка кондиціонерів умовно складається з трьох етапів: заміна фільтрів, мийка внутрішніх деталей і чистка зовнішнього блоку. Займатися однією деталлю нераціонально, потрібно проводити комплексний догляд, включно з очищенням радіаторів, фільтрів, дренажу і вентилятора. Для цього необхідно повністю розібрати кондиціонер, попередньо не забувши відключити його від мережі живлення.

В якості інструментів можна використати підручні засоби: стару зубну щітку, теплу воду, мило, пилосос, ганчірку та інструкцію з експлуатації. До неї доведеться звернутися, якщо виникнуть складнощі з розбиранням і подальшою установкою.

Прибирання проводиться поетапно, так як доведеться знімати кожну деталь, щоб відкрити доступ для інших частин обладнання.

Як почистити спліт-систему в домашніх умовах

У внутрішній блок входить вентилятор, дренажна система, фільтри і теплообмінник. Всі вони потребують догляду, так само, як і зовнішній блок, розташований на вулиці і схильний до негативного впливу навколишнього середовища.

Перше, що потрібно зробити – підняти кришку кондиціонера, під нею розташовуються фільтри. Саме з них і починається процес відновлення техніки.

Як почистити фільтр кондиціонера

Фільтр – це сітчаста пластина, яка розташована відразу під кришкою системи. Щоб підняти кришку необхідно зробити наступні дії: відключити кондиціонер від електрики, потягнути кришку на себе і вгору до упору. Щоб легко дістати фільтр, необхідно трохи підняти його вгору і тягнути на себе, а потім вниз.

Після того як ви дістанете фільтр, відразу буде помітний рівень забруднення, так як пил осідає і на ньому. Для прибирання знадобиться тепла вода. При сильному забрудненні фільтр можна замочити в мильній воді на 30 хвилин.

Під проточною водою мийте фільтр до тих пір, поки вода не стане чистою. Обов’язково дочекайтеся висихання природним шляхом, а після ще раз ретельно протріть серветкою з мікрофібри або іншою м’якою тканиною.

Важливо! Не варто промивати фільтри більше 5-6 разів, це призведе до погіршення пропускної здатності. Категорично заборонено впливати на фільтри штучними нагрівальними приладами (фен або обігрівач). Краще дочекатися природного висихання, в іншому випадку відбудеться деформація деталі.

Поки висихає фільтр, використайте пилосос, щоб прибрати внутрішню частину спліт-системи, скориставшись насадкою для важкодоступних місць. Після ще раз можна пройти м’якою серветкою.

Якщо в кондиціонері встановлені кишенькові фільтри, то вони підлягають заміні після закінчення терміну використання, і непридатні для подальшого прибирання.

Як почистити радіатор кондиціонера

Радіатори розташовані під нижньою кришкою кондиціонера. Щоб провести очищення, радіатор необхідно витягти. Він являє собою довгу пластину, на якій розташовані дрібні деталі в безпосередній близькості один від одного. Намагайтеся не пошкодити деталь і використовуйте пилосос високої потужності або щітку з довгим ворсом. Вона делікатно усуне забруднення і пил. Додатково скористайтеся м’якою вологою серветкою, але не мокрою.

Бувають складні ситуації, коли забруднення потрапляють на конденсат. Це помітно неозброєним оком: на поверхні утворюється плівка з бруду. Впоратися з такими забрудненнями без втручання професіонала неможливо, так як для чистки знадобляться спеціальні інструменти і пароочищувач.

Як самостійно почистити вентилятор кондиціонера будинку

Одна з головних частин спліт-системи – це вентилятор. У сучасних пристроях використовують роторний тип. Завдяки йому холодне повітря наповнює приміщення. Надмірне забруднення призводить до блокування роботи вентилятора, а непробивний наліт з бруду і пилу загрожує поломками і додатковим ремонтом.

Для чищення вентилятора знадобиться мильна тепла вода. За допомогою пульверизатора нанесіть воду на лопасті і дочекайтеся, коли бруд почне розмокати. Після необхідно включити вентилятор на низьких оборотах. Не забувайте під час прибирання застелити простір навколо газетою або плівкою. Будьте готові до того, що під час включення вентилятора бризки можуть розлітатися в різні боки.

Залиште вентилятор увімкненим на кілька хвилин і починайте ручне прибирання. У рідкий розчин опустіть зубну щітку чи будь-яку щітку з м’яким ворсом. Ретельно очистіть кожну лопасть вентилятора і всіх складових частин. Не прикладайте занадто багато зусиль, інакше можна пошкодити прилад, а полагодити його самостійно вже не вийде.

Не забувайте, що кожна частина кондиціонера повинна висихати природним шляхом. Не використовуйте штучні джерела тепла. У цій ситуації на допомогу може прийти м’яка серветка, якою можна обережно протирати всі інші елементи.

Як почистити дренаж кондиціонера

Через засмічення дренажних каналів, рідина починає надходити всередину кімнати, що може призвести до утворення цвілі, появи грибка і розмноженням хвороботворних мікробів. Крім того, що бактерії осідають на поверхні меблів, вони потрапляють в дихальні шляхи мешканців оселі. Особливо це небезпечно для дітей і людей з хронічними захворюваннями верхніх дихальних шляхів.

Дренажні канали важкодоступні, тому очищення, яка проводиться в домашніх умовах, вважається базовою. Інструменти, які вам знадобляться, ця зубна щітка або мочалка для посуду. Акуратно потрібно обробити дренаж і піддон. У разі сильного забруднення піддон необхідно промити проточною водою. Якщо забруднення невелике, досить протерти його вологою ганчіркою, щоб усунути наліт.

Якщо стан деталі занадто запущений, доведеться викликати професіоналів. Вони проводять антибактеріальну прибирання за допомогою пари або розпилення спеціалізованого речовини.

На ринку представлені системи з автоматичним очищенням внутрішніх вузлів. Якщо ви плануєте замінити старий кондиціонер, або купуєте нову модель, звертайте увагу на таку функцію. Якщо ви не знаєте про наявність автоматичної системи очищення, на допомогу прийде інструкція, де вказана ця інформація.

Деякі кондиціонери оснащені функцією іонізації, вона також допомагає автоматично очищати спліт-систему. Однак цей процес не доведений науковими дослідженнями і все одно в цьому випадку фільтри доведеться очищати вручну.

Після очищення дренажних каналів прибирання внутрішнього блоку кондиціонера закінчується. Пора переходити до зовнішнього блоку, який розташовується на вулиці. Будьте особливо обережні, якщо ви живете на верхніх поверхах, так як для цього необхідне спеціальне обладнання і навички. Тому якщо ви не впевнені в своїх силах, краще звернутися за допомогою до фахівців.

Як почистити зовнішній блок кондиціонера

Це одна з найбільш важкодоступних частин спліт-системи. Завдання ускладнюється для жителів верхніх поверхів, які не мають навички промислового альпінізму. У цій ситуації варто довіряти майстру, адже чистка зовнішнього блоку відбувається один раз на два роки. Якщо ви вирішили провести прибирання самостійно, дійте за інструкцією:

 1. Вимкніть прилад з розетки.
 2. За допомогою інструментів зніміть верхню кришку. Після зняття кришки, ви відразу побачите наскільки забруднений зовнішній блок.
 3. Сміття, що накопичилось, видаліть вручну або скористайтеся потужним пилососом. Будьте обережні, так як пошкодження деталей призведе до поломки всієї системи, і без допомоги професіоналів вже буде не обійтися.
 4. Додатково скористайтеся щіткою з жорстким ворсом.
 5. На останньому етапі скористайтесь вологою тканинною серветкою.

Багато, хто має в своєму розпорядженні міні-мийку і потужний пароочищувач, використовують це обладнання для усунення забруднень з зовнішньої частини. Не забувайте, кондиціонер можна запускати тільки після повного висихання всіх деталей.

Як правильно почистити кондиціонер: лайфхаки і поради

 • Техніка, що розташована на нижніх поверхах (з першого по п’ятий), потребує чищення зовнішнього блоку кожні 1-3 місяці. Саме це обладнання більше забруднюється, на відміну від тих пристроїв, які розташовуються вище 6 поверху. У цьому випадку досить прибирання раз на рік або два рази на рік, в залежності від інтенсивності експлуатації та місця розташування будинку. Однак завжди звертайте увагу на фактори, які вказують на наявність забруднень, щоб не доводити до капітального ремонту.
 • Внутрішній блок кондиціонеру, незалежно від поверху, необхідно чистити 2-4 рази на місяць. Проводьте прибирання регулярно, надалі це знизить негативний вплив на внутрішні вузли, а вам не доведеться витрачати цілий день, щоб видалити стійкі забруднення, що накопичувались роками.
 • У зимовий час не забувайте видаляти бурульки і сніг з зовнішнього блоку, так як утворення можуть нашкодити людям і стати причиною поломки пристрою.
 • Заправкою холодоагенту займаються виключно фахівці. При неправильній заправці доведеться повністю міняти кондиціонер, тому краще не економити, а звернутися до майстрів. Вони за кілька хвилин зможуть заправити спліт-систему.

Як самому почистити кондиціонер в квартирі: профілактичні заходи

Щоб кондиціонер працював справно, і не став загрозою для життя оточуючих, досить дотримуватися ряду нескладних порад:

 • Довірте установку кондиціонера фахівцям, не займайтеся цим самостійно заради економії. Неправильно встановлена спліт-система швидко вийде з ладу.
 • Під час охолодження вікна і двері повинні бути закриті. Якщо кондиціонер працює при відкритих вікнах, це призводить до додаткового навантаження на всю систему. В першу чергу, страждає компресор і скорочує термін експлуатації пристрою.
 • При покупці кондиціонера багато виробників пропонують укласти договір на сервісне обслуговування. В цьому випадку ремонтом і чищенням спліт-системи протягом декількох років будуть займатися професіонали. Часто така послуга безкоштовна.
 • Якщо ви сумніваєтеся в своїх силах, то роботу краще довірити професіоналам за окрему плату, щоб не пошкодити внутрішнє і зовнішнє обладнання. Економія в цьому випадку може обернутися проти вас, і замість чистої спліт-системи, обладнання доведеться відправляти на капітальний ремонт.
 • Не вмикайте кондиціонер на повну потужність охолодження і обдування, це призведе до перевантаження внутрішніх деталей.
 • Капітальне прибирання кондиціонера проходить раз на рік, але краще приділяти увагу прибиранню кожного місяця, щоб в подальшому не стикатися з сервісним ремонтом.
 • Розташовуйте кондиціонер в місцях без прямого попадання сонячних променів. Для виходу повітря потрібен вільний простір, не встановлюйте кондиціонер там, де є перешкоди, що заважають охолодженню.
 • Якщо після включення ви відчуваєте неприємний запах, переведіть систему в режим вентиляції. Виникнення неприємного запаху пов’язане з тим, що обладнання довго не використовували.
 • Зовнішній блок потребує захисту від впливу навколишнього середовища. Додатково можна встановити антивандальні грати, які будуть захищати блок від падіння важких предметів, бурульок, снігу і сміття.
 • На зовнішні і внутрішні частини заборонено ставити важкі предмети. Також не дозволяйте сидіти на спліт-системі домашнім тваринам.

Чим можна почистити кондиціонер

Сьогодні не складно знайти миючі засоби для внутрішнього і зовнішнього блоку, теплообмінника, очисники для внутрішніх вузлів і інших блоків. Кожний з продуктів не тільки усуває забруднення, а й бореться з грибком, пліснявою і мікробами. Також деякі засоби мають антикорозійний захист і допомагають впоратися з негативними впливами навколишнього середовища.

Такі засоби представлені у вигляді розчину або спрея, тому кожен може підібрати найбільш зручний тип. Не варто забувати, що в таких речовинах міститься безліч хімікатів, тому використовувати їх можна тільки в рукавичках і дуже обережно.

За таким же принципом очищаються підлогові кондиціонери і кліматичне обладнання в машині.

Щоб швидко усунути неприємний запах, досить почистити фільтри за допомогою проточної води. Якщо виникають проблеми з охолодженням, не вистачає потужності, а кондиціонер починає споживати більше електроенергії, прийшов час зайнятися професійним чищенням. Щоб не нашкодити обладнанню, краще проводити профілактичні прибирання раз на 2-3 місяці. Це допоможе попередити несправність і захистити здоров’я мешканців.

Знаючи, як самостійно почистити кондиціонер від запаху, пилу і бруду, ви можете приступати до прибирання. Як показує інструкція, цей процес нескладний, досить діяти поетапно і комплексно, щоб дістатися до всіх важливих деталей.

Успіхів!

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів