Як вибрати водонагрівач

Показати зміст статті

 1. Тип водонагрівача
 2. Обсяг бака й потужність
 3. Матеріал бака
 4. Тип ТЕНа й «магнієвий анод»
 5. Форма бака і спосіб встановлення
 6. Керування
 7. Профілактика водонагрівача

Для тих, хто ще не придбав водонагрівач (або інакше – бойлер), це питання зараз є дуже актуальним: щорічно нам доводиться стикатися з довгостроковими відключеннями гарячої води, без якої ніхто не відчуває себе комфортно. Сьогодні ми хочемо розповісти про те, на що звернути увагу під час придбання бойлера, його ключові характеристики.

Тип водонагрівача

Водонагрівачі діляться на два типи: проточні та накопичувальні. Їх розрізняють за принципом роботи і встановлення.

Проточні водонагрівачі – компактні за розміром, вони моментально нагрівають потік води за допомогою реле тиску й ТЕНа. Рівень температури води залежить від потужності нагрівального елементу (ТЕНа). Проточний тип водонагрівача має свої «плюси» й «мінуси»:

Переваги:

 • висока швидкість нагріву води (буквально пару хвилин);
 • компактність: прилад встановлюють під раковиною або монтують прямо на кран;
 • низька вартість.

Недоліки:

 • висока витрата електроенергії (7 кВт і вище);
 • під час вибору проточного водонагрівача важливо заздалегідь подбати про окрему лінію електричного струму для приладу й заземлення;
 • встановлення можливе тільки на одну точку постачання, а також для проточного типу водонагрівача необхідний високий напір води.

Проточний водонагрівач ELECTROLUX SMARTFIX TS

Проточний водонагрівач ELECTROLUX SMARTFIX TS

Проточний водонагрівач GRUNHELM EWH-3G

Проточний водонагрівач GRUNHELM EWH-3G

Накопичувальні водонагрівачі більш популярні серед покупців, оскільки мають ряд своїх переваг. Принцип роботи накопичувального типу бойлера відрізняється від проточного: у бак набирається обсяг води, який у процесі нагрівається до необхідної температури. Гаряча вода залишається в баку і за потреби знову використовується. Це дуже зручно.

Переваги:

 • витрата електроенергії нижче (від 1.5-3 кВт);
 • великий обсяг гарячої води для всієї родини (до 1000 л);
 • просте підключення – до водопроводу та електромережі;
 • є можливість підключення до газовідвідної мережі;
 • постачання гарячої води декількох точок, наприклад, ванна й кухня.

Недоліки:

 • великі габарити пристрою;
 • вартість вище, ніж проточного;
 • для отримання гарячої води в необхідному обсязі має пройти певний час.

Далі мова піде про ключові характеристики накопичувального водонагрівача, оскільки проточний тип відрізняється в основному лише рівнем потужності.

Накопичувальний водонагрівач GORENJE GBF 80 / UA (GBF80)

Накопичувальний водонагрівач GORENJE GBF 80 / UA (GBF80)

Обсяг бака й потужність

Бак накопичувального водонагрівача вміщує від 10 до 300 літрів води, залежно від моделі пристрою. Якщо ви плануєте придбати бойлер на кухню для миття посуду, то вам цілком підійде компактна модель на 10-15 літрів. Якщо ж бойлер буде встановлений у ванну кімнату і призначатиметься для прийняття душу, прання й інших процедур, краще вибрати модель із більш об’ємним баком – не менше 50 літрів і вище.

Для розрахунку оптимального обсягу бака водонагрівача важливо знати, що в середньому (згідно загальній статистиці) одна доросла людина витрачає на добу приблизно 80-100 літрів гарячої води. Пропонуємо докладне порівняння споживання води в таблиці нижче:

Залежність споживання води і обсягу водонагрівача

З таблиці стає ясно, що для сім’ї з двох чоловік потрібен водонагрівач об’ємом від 50 до 80 літрів, якщо ж сім’я складається з 4-х чоловік і більше, купуйте модель об’ємом не менше 100 літрів.

Рівень потужності водонагрівача безпосередньо впливає на час нагрівання води в баку. З цього випливає, що чим більше літраж водонагрівача, тим вище повинна бути потужність приладу. Зустрічаються моделі з потужністю від 1200 до 6000 Ватт. Але не забувайте: чим вище потужність, тим більше електроенергії буде витрачати водонагрівач.

Матеріал бака

Бак водонагрівача може бути виконаний із двох основних матеріалів: сталь з емалевим покриттям та нержавіюча сталь. У цьому випадку ми маємо на увазі внутрішнє покриття бака.

В емальованого бака стінки значно товщі – це обумовлюється тим, що емаль більш схильна до корозії. Тому, щоб контролювати цей процес, під час виробництва сталевих баків з емальованим покриттям створюється більше шарів у їхніх стінках. Вартість бака з емалі значно нижче.

Баки з нержавіючої сталі більш популярні останнім часом серед покупців, оскільки цей матеріал захищений від корозії: такий водонагрівач прослужить більш тривалий час.

Але крім основного матеріалу, на внутрішній частині бака є додаткове покриття. Воно може бути виконане у вигляді напилення зі срібла (покриття AG+), воно має антибактеріальні та додаткові антикорозійні властивості. Також срібне напилення збереже бак від появи мікротріщин із часом експлуатації. Іноді в характеристиках бойлера можна зустріти й титанове напилювання на основний матеріал бака. Воно забезпечує більш рівномірне нагрівання води і стійкість бака до різких перепадів температур.

Тип ТЕНа й «магнієвий анод»

Говорячи про водонагрівачі, ми часто стикаємося з поняттям «ТЕН». Що ж це таке? Говорячи простою мовою, це нагрівальний елемент пристрою. Абревіатура ТЕН розшифровується як «трубчастий електронагрівач». У бойлерах розрізняють два типи ТЕНа: сухий і мокрий. Назва походить безпосередньо від принципу розташування й роботи деталі.

Сухий ТЕН не має прямого контакту з водою, оскільки він укладений у спеціальну металеву колбу. Саме вона є відмінним захистом ТЕНа від корозії. Перевагою сухого типу ТЕНа є більш тривалий термін служби, компактність і простота заміни елемента: у разі поломки не потрібно зливати воду з бака. Але є також і недоліки такого типу: сухий ТЕН більш схильний до «згорання» і вимагає більш частої заміни. Слід зауважити, що виробники часто встановлюють у водонагрівачах по два сухих ТЕНа – таким чином, нагрів води відбувається швидше.

Мокрий ТЕН розташований прямо у воді всередині водонагрівача. Через це елемент більш схильний до утворення накипу й корозії, але його основною перевагою є низька вартість бойлера.

У кожному водонагрівачі передбачений такий елемент, як магнієвий анод (іноді – цинковий анод). Він служить для додаткового захисту бака від корозії, оскільки «притягує» до себе іржу й хімічні елементи, тим самим запобігаючи швидкій появі корозії.

Приклад сухого і мокрого Тена

Форма бака і спосіб встановлення

Баки водонагрівача відрізняються формою. Бувають: циліндричні, прямокутні, овальні й тонкі (slim) баки. Вибір форми залежить від простору, де буде встановлений бойлер (в даному випадку, мова йде про накопичувальні моделі).

Циліндричні й овальні водонагрівачі займають найбільше місця – за висотою і глибиною встановлення, тому перед придбанням таких моделей переконайтеся, що у вашій ванній (або іншому місці) досить вільного простору. Прямокутні водонагрівачі займуть більше простору за висотою і трохи менше (в порівнянні з попереднім типом) зв глибиною.

Окремо варто сказати про форму «slim». Це найкомпактніші моделі водонагрівачів, які займуть мінімум місця в приміщенні. Але такий тип бойлерів коштує трохи дорожче.

Водонагрівач «slim» ELECTROLUX EWH 100

Водонагрівач «slim» ELECTROLUX EWH 100

Ви зможете підібрати водонагрівач також і за способом встановлення. Якщо мова йде про компактної моделі для кухні (близько 15 літрів), тип встановлення може бути «над раковиною» й «під раковиною». Вибір залежить від того, де в кухні більше простору, наскільки «гармонійно» буде виглядати бойлер у загальному інтер’єрі, а також яким чином буде відбуватися підключення до водопроводу.

Водонагрівач ARISTON BLU EVO R

Водонагрівач з установкою «над мийкою» ARISTON BLU EVO R 15/3

Накопичувальні водонагрівачі діляться за способом встановлення на горизонтальні, вертикальні й універсальні. В останньому типі передбачений будь-який тип встановлення: горизонтальний і вертикальний. Важливо відзначити, що якщо для вас не є принциповим спосіб встановлення бойлера, краще звернути увагу на моделі з вертикальним встановленням. Це обумовлено тим, що вже нагріта гаряча вода піднімається, у нижній частині бака залишається холодна вода. За такого розташування гаряча вода буде остигати повільніше, і ви отримаєте її на виході в більшому обсязі.

Керування

У водонагрівачах можна встановити необхідний рівень температури нагріву води. Для цього в моделях може бути передбачений механічний або електронний блок керування. У деяких бойлерах є невеликий дисплей, де відображуються показники температури.

Профілактика водонагрівача

Згодом будь-який водонагрівач піддається утворенню корозії й нальоту, які часто призводять до проблем із виробом. Для запобігання такій ситуації важливо періодично (бажано 1 раз в 1-2 роки) проводити профілактичне очищення бака, ТЕНа й заміну магнієвого анода. Про це ви докладніше можете дізнатися з нашої попередньої статті. Після відповідної очистки бойлер буде справно працювати ще багато років.

Бажаємо вам вдалої покупки водонагрівача й комфорт у будь-яку пору року 😊

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів