Покрокова інструкція по вибору роутера: все, що потрібно знати покупцеві

Показати зміст статті

 1. Що таке роутер, і навіщо він потрібен?
 2. Типи Wi-Fi-маршрутизаторів: базова класифікація
 3. Критерії вибору
 4. Швидкісний режим
 5. Основні стандарти Wi-Fi
 6. Частота
 7. Радіус дії
 8. Апаратна начинка і її особливості
 9. Доступні порти
 10. Програмне забезпечення
 11. Захист мережі Wi-Fi
 12. Зовнішні антени Wi-Fi роутера
 13. Екологічність Wi-Fi
 14. Вартість
 15. Додаткові функції і можливості Wi-Fi роутерів
 16. Що необхідно враховувати при підключенні роутера до глобальної мережі?
 17. Висновки

Хочете, щоб відео на вашому смартфоні або телевізор не обривалися в момент перегляду онлайн, а потрібні файли скачувалися максимально швидко? Тоді вам необхідний потужний роутер, який буде роздавати вай-фай всій техніці і забезпечить комфортний серфінг в Інтернеті. Про те, як вибрати роутер і врахувати всі важливі критерії – далі в статті.

Що таке роутер, і навіщо він потрібен?

Wi-Fi – перша відправна станція у всесвітню павутину Інтернет, а її джерелом є прилад під назвою роутер. Саме роутер отримує сигнал від провайдера, і роздає його для роботи різних смарт-пристроїв – від смартфонів до холодильників. Маршрутизатор (те саме, що і роутер) схожий на звичайний комп’ютер: у нього теж є процесор, оперативна пам’ять, вбудовані накопичувачі і операційна система.

Більшість домашніх бездротових мереж функціонують в діапазоні частот 2,4 ГГц або 5 ГГц. Це означає, що дані всередині мережі передаються за допомогою радіохвиль. Сила радіохвиль дозволяє долати перешкоди, тому роутер може роздавати інтернет по всій квартирі, а не тільки в тій кімнаті, в якій він розташований.

Роутери незамінні, коли потрібно під’єднати до інтернету багато приладів одночасно і мати відносну свободу пересування, обходячись без провідних підключень. Однак пристрої відрізняються один від одного швидкістю, кількістю роз’ємів, частотою і не тільки. Щоб вибрати роутер Wi-Fi правильно, розберемося з усіма параметрами по порядку.

Типи Wi-Fi-маршрутизаторів: базова класифікація

Основний критерій класифікації роутерів – це стандарт передачі даних. Всього їх п’ять:

 • Ethernet (FTTB) – з’єднання за допомогою витої пари проводів;
 • ADSL – передача даних по лінії ADSL;
 • CPON / CEPON / PON – підключення з використанням технології PON;
 • 3G і 4G – функціонують завдяки мобільним мережевим підключенням;
 • Універсальні моделі – вміють підключатися до різних джерел сигналу.

Тип передачі даних – головний момент, на який варто звернути увагу при покупці роутера. Перш ніж купувати пристрій, обов’язково поцікавтеся, який стандарт передачі даних підтримує ваш провайдер, і вибирайте відповідний гаджет.

Критерії вибору

Як підібрати роутер для дому та не помилитися? Важливо визначитися з пріоритетами і врахувати всі параметри техніки. Серед головних критеріїв:

 • робоча частота;
 • швидкісний режим;
 • кількість і тип портів;
 • контроль доступу;
 • тип мережі;
 • наявність додаткових режимів роботи.

Крім того, роутери можна вибирати по класу (геймерскі, домашні, пристрої бізнес-класу), кількістю каналів і ємності акумулятора. Поговоримо про основні характеристики приладів більш докладно.

Швидкісний режим

В теорії кожен роутер має певний швидкісний режим, зазначений в характеристиках пристрою. Всього можна виділити два основних типи роутерів:

 • Fast Ethernet – швидкість до 150 Мбіт/с .;
 • Gigabit Ethernet – до 1 Гбіт/с.

На практиці швидкість інтернету залежить від безлічі факторів:

 • засміченість ефіру сусідськими пристроями;
 • кількість гаджетів в мережі;
 • підтримка технікою певних швидкісних режимів;
 • кількість перешкод (стін) між роутером і іншими пристроями.

Чому реальні показники швидкості відрізняються від даних, зазначених на коробці? Роутер «спілкується» з усіма гаджетами по черзі, також швидкість знижують перешкоди від сусідських вай-фай мереж. Виходом в даній ситуації може послужити покупка дводіапазонних моделей роутерів з двома мережами на 2,4 і 5 Ггц.

Як вибрати Wi-Fi роутер з оптимальним швидкісним режимом? Мінімальні показники швидкості до 150 Мбіт/с підійдуть для користувачів, які живуть одні і підключають до інтернету максимум 2-3 гаджета. Якщо ж ви хочете користуватися Wi-Fi всією сім’єю, дивитися відео у високій роздільній здатності і завантажувати файли за кілька хвилин, придивіться до техніки з гігабітной швидкістю. До речі, швидкість залежить і від приймального пристрою. Щоб зробити вай-фай спритнішим, можна оновити драйвера бездротового адаптера на вашому ПК, ноутбуку або іншому гаджеті.

Основні стандарти Wi-Fi

Частота

Сучасні роутери працюють на частоті 2,4 ГГц і 5 ГГц. На частоті 2,4 гігагерца пристрої використовують хвилі довжиною 12,5 сантиметрів, що забезпечує відмінну проникаючу здатність. Зі збільшенням частоти і зменшенням хвиль сигнал починає відбиватися від перешкод і слабшає. Тому роутери слід розміщувати в центрі житлового простору. Що мається на увазі під частотою 2,4 гігагерца? Мова про конкретний діапазоні, до складу якого включено 14 каналів, частину з яких можна використовувати в певній країні. Якщо ви купуєте роутер за кордоном, він може автоматично вибирати канал, частоту якого не видно вітчизняній техніці. Цей момент потрібно враховувати і при необхідності вибирати канал вручну.

Залежно від стандартів і налаштувань роутера, ширина каналу може бути різною, але в більшості випадків цей параметр становить 20 мегагерц. Виходячи з цього факту можна зробити висновок, що з усього діапазону є лише 4 непересічних канали, а саме перший, п’ятий, дев’ятий і тринадцятий. Саме тому сусідські роутери іноді можуть заважати вам: якщо ви з сусідом вибрали один і той самий канал, можуть виникати перешкоди. Який канал вибрати для роутера? Вирішити проблему можна за рахунок сканування мереж спеціальними програмами і вибору найменш зашумленого каналу. Більшість маршрутизаторів оснащені опцією об’єднання каналів для збільшення швидкості, в результаті користувачеві залишаться тільки два канали шириною по 40 мегагерц. Сучасні роутери можуть автоматично переходити в режим підвищеної швидкості і вибирати кращий канал.

Як вибрати потужний Wi-Fi роутер? Потужність вай-фай передавачів обмежена і складає максимум 100 мВт для діапазону 2,4 ГГц. Однак цих показників цілком достатньо для домашнього приладу. Що стосується потужності приймаючої сторони, вона ще нижче. Роутер легко відправляє дані комп’ютера, а ось вивантажити інформацію в мережу з ноутбука буде складніше.

Які характеристики пристроїв, що працюють на частоті 5 ГГц? Кількість їх каналів вимірюється десятками. Відповідно, шансів вибрати зашумлений канал менше. «П’ятірки» можуть працювати з каналами шириною до 160 мегагерц і забезпечувати власнику високу швидкість. Сигнал передається в СВЧ-діапазоні, а середня довжина хвилі дорівнює шести сантиметрам. Перешкоди такі роутери долають гірше, ніж техніка з частотою 2,4 ГГц, але показники вирівнюються за рахунок високої потужності «п’ятірок» (досягає позначки в 200 мВт).

Щоправда, такі роутери сумісні лише з сучасною технікою. Перш ніж купувати і встановлювати маршрутизатор з частотою 5 ГГц, поцікавтеся, чи зможуть інші гаджети працювати в цьому режимі.

Радіус дії

Радіус дії роутера показує, на якій відстані від приладу можна виконувати підключення до Мережі. Найпотужніші пристрої здатні роздавати вайфай в радіусі 150 метрів у відкритому просторі і приблизно на 50 метрів в житловому просторі з перешкодами (стінами). Практично всі сучасні роутери добре справляються зі своїм завданням в квартирах і одноповерхових житлових будинках. Але якщо ви цікавитеся, який роутер вибрати для приватного будинку з бетонними стінами або двоповерхового котеджу, рекомендуємо купувати вироби з максимальною потужністю 100 міліватт (20 дБм) і версією протоколу 802.11n і вище. Також в цьому випадку варто купити репітер – спеціальний прилад для посилення сигналу або роутер з Mesh системою.

Як уникнути зниження швидкості роутера?

 • Додайте прилад в центрі житлового приміщення, так, щоб у радіохвиль було менше перешкод. Хороший варіант локації – на стіні центральної кімнати, прямо під стелею. Врахуйте, що метал відбиває сигнал роутера.
 • Не допускайте підвищеної вологості повітря в приміщенні.
 • Не підключайте до роутера занадто багато девайсів одночасно, якщо ви не користуєтеся ними.

Як вибрати хороший вай-фай роутер, якщо не можеш визначитися зі швидкістю? Є безпрограшний варіант – моделі з можливістю регулювання потужності, в залежності від потреб в певний момент часу. Як уже згадувалося раніше, власникам просторих квартир і будинків рекомендується звернути увагу на роутери з Mesh-системами (2-3 пристрої в комплекті). Такі роутери створюють безшовну мережу відразу на всій території житла і забезпечують хорошу якість сигналу навіть в далеких куточках вашого будинку. При переході з однієї кімнати в іншу гаджети будуть непомітно і швидко перемикатися з однієї точки на іншу.

Апаратна начинка і її особливості

Функціонал роутера залежить від якості комплектуючих всередині гаджета. Так, сучасні процесори і достатній обсяг оперативної пам’яті гарантують злагоджене завантаження і вивантаження великої кількості файлів. Від якості і покоління процесора залежить, наскільки стійким буде сигнал роутера. На даний момент існує 6 поколінь Wi-Fi роутерів, до покупки рекомендується техніка зі значеннями 4, 5 і 6.

Також апаратна начинка обумовлює наявність декількох режимів роботи приладу. Мова йде про:

 • точки доступу – можливість підключення декількох користувачів;
 • клієнта – прийом вай-фай сигналу і його передача через провід;
 • «міст» – об’єднання декількох локальних мереж.

Доступні порти

За якими параметрами вибирати роутер, крім вже згаданої частоти, радіусу дії і апаратної начинки? Наявність потрібної кількості роз’ємів – ключовий критерій вибору. Крім числа портів, необхідно враховувати і вид отвору. Існують наступні види роз’ємів.

LAN – порт для підключення різних гаджетів (телевізорів, приставок, ПК) до роутера через кабель.

WAN – роз’єм для прямого підключення до інтернету через шнур від провайдера.

USB – через цей порт можна підключати 3G/4G-модем, принтер, сканер та інше обладнання, а також флешки, накопичувачі або жорсткі диски для зберігання даних. Всі пристрої, що підключаються до Wi-Fi, матимуть доступ до цих файлів. Цікаво, що функціональність USB-порту може бути різною в кожній окремій моделі. До одних пристроїв можна підключити тільки зовнішні накопичувачі, а до інших – мережевий принтер або 3G модем. USB не гарантує наявності всіх перерахованих функцій. Перед покупкою завжди цікавтеся, які саме можливості у USB-роз’єму конкретного роутера.

Як правильно вибрати вай-фай роутер? Має сенс звертати увагу на швидкість вихідних портів інтернету, оскільки іноді виробник заявляє роутер як гігабітний, а на виходах виявляється, що швидкість дорівнює 500 Мбіт/c. Наприклад, якщо у ваші плани входить трансляція відео у високій роздільній здатності на ТБ, необхідна швидкість USB 3.0.

Програмне забезпечення

Прошивка роутера значно впливає на можливості гаджета. Завдяки сучасному програмному забезпеченню техніка зможе виконувати функції:

 • торрент-клієнта;
 • маршрутизатора для декількох провайдерів одночасно;
 • резервного каналу, з’єднаного зі смартфоном;
 • телефонної станції;
 • модему для підключення до телевізора і перегляду відео онлайн.

Якість програмного забезпечення залежить від виробника техніки. Саме тому варто віддавати перевагу більш відомим брендам з серійним ПО, регулярно отримують оновлення. До речі, якщо ви помітили, що пристрій працює з помилками, вирішити питання може актуальна версія прошивки. Моделі високого цінового сегмента, як правило, оновлюються автоматично, а ось бюджетні роутери потребують підвищеної уваги користувача – потрібно завантажувати апдейти з офіційного сайту виробника і встановлювати оновлення вручну.

Захист мережі Wi-Fi

Роль захисту мережі очевидна – ця функція покликана убезпечити ваші дані від несанкціонованого доступу. Для захисту використовуються різні методи шифровки. Застарілий стандарт – WEP (Wired Equivalent Privacy). Роутери з таким шифруванням вважаються найуразливішими в плані безпеки. Отже, купувати такі пристрої не рекомендується. Найнадійніші роутери оснащені технологією AES і шифруванням WPA2. Проміжний варіант – стандарт WPA.

Як працює захист? Один з яскравих прикладів: коли користувач намагається зайти на небезпечний сайт, роутер подає сигнал про наявність шкідливого ПЗ на веб-ресурсі і не відкриває сторінку.

Зовнішні антени Wi-Fi роутера

Зовнішні антени роутерів підсилюють сигнал. Тут працює правило «чим більше, тим краще», оскільки вони забезпечують більш стабільне покриття.

Як вибрати маршрутизатор з антенами? Якщо у вас звичайна мережа і прості пристрої без просунутих модулів, досить двох антен. Краще, якщо одна з антен буде внутрішньої, а інша зовнішньою. Рекомендований коефіцієнт посилення – 5 і вище. Цей параметр завжди можна збільшити за рахунок додаткового обладнання – репітера. Зазвичай виробники радять приводити антени у вертикальне положення, але користувачі можуть експериментувати з кутами нахилу на власний розсуд.

У моделях високого цінового сегмента антени оснащені системою, яка аналізує стан підключених гаджетів і посилає посилений сигнал в потрібне місце. Також є прилади, оснащені кількома зовнішніми антенами і технологією MU-MIMO, завдяки якій можна одночасно передавати дані на кілька гаджетів. У вашого роутера знімні антени? При бажанні, можна поміняти їх на більш потужні, тим самим покращивши прийом і передачу даних.

Екологічність Wi-Fi

Питання екологічності роутерів і впливу радіочастот, сьогодні залишається відкритим. У дослідників і вчених немає єдиної думки на рахунок наслідків постійного використання Wi-Fi. Однак досвід показує, що сучасні моделі роутерів не шкодять здоров’ю. До того ж, багато приладів середнього і високого цінового сегмента обладнані регуляторами потужності передавача, за допомогою яких можна знизити силу випромінювання до мінімуму. Швидкість і якість інтернету при цьому не зміниться. Також ви завжди можете розташувати роутер в робочій зоні і вимикати його в нічний час, щоб мінімізувати ризики.

Вартість

Ціни сучасних роутерів варіюються від кількох сотень до кількох тисяч гривень. Багато користувачів переконані, що вартість – це головний показник якості. Однак вибираючи виключно за ціною, легко помилитися.

Набагато кращій підхід – вибирати роутер за характеристиками і брендом. Якщо ви користуєтеся роутером поодинці і не маєте наміру підключати до нього більше двох гаджетів, нема чого переплачувати за просунуті дороги моделі. Хочете користуватися інтернетом на сучасному LED-ТВ, ігровій консолі, смартфоні і домашньому ПК і при цьому не страждати від втрати швидкості? Тоді вибирайте потужні пристрої, що функціонують на частоті 5 ГГц. Якої фірми вибрати роутер? Що стосується виробників, серед лідерів ринку на даний момент такі бренди як: TP-link, ASUS, Huawei, Mikrotik, Tenda.

Чим дорогий роутер відрізняється від бюджетної моделі? Найпростіші маршрутизатори не зможуть передавати дані на високій швидкості і мають неприємну властивість зависати при підключенні декількох гаджетів. Їх досить часто треба перезавантажувати. Топові пристрої позбавлені подібних недоліків: деталі таких роутерів більш продуктивні і краще справляються з розподілом навантаження на всі канали, підтримуючи стабільно високу швидкість.

Додаткові функції і можливості Wi-Fi роутерів

Крім передачі сигналу для підключення до Мережі сучасні роутери вміють завантажувати збережені файли при вимкненому комп’ютері, служити в якості зовнішнього диска, завантажувати торенти в автономному режимі, захищати пов’язані гаджети від вірусів і інших мережевих погроз, обмежувати доступ до певних веб-ресурсів безпосередньо в настройках роутера (функція батьківського контролю). Також батьки можуть задати тимчасові обмеження для відвідування певних сайтів і доступу до інтернету взагалі.

Роутери можуть бути двох- і трьохдіапазонними. Власники таких гаджетів отримують одразу дві або три мережі: одна з частотою 2,4 ГГц і інша з частотою 5 ГГц для дводіапазонних роутерів, і одна з частотою 2,4 ГГц і дві «п’ятірки» для трьохдіапазонних маршрутизаторів. Така техніка стане в нагоді власникам великих будинків і великої кількості розумних гаджетів, гостинним господарям і багатодітним сім’ям.

Окремо варто сказати кілька слів про ігрові роутери і гаджети бізнес-класу. Ці прилади мають фірмові функції і більшу кількість портів. Наприклад, з геймерським роутером можна виділити окремий канал для ігор або підключатися до серверів швидше.

Що необхідно враховувати при підключенні роутера до глобальної мережі?

Як уже згадувалося раніше, роутери підбираються під тип підключення – ADSL, Ethernet, 3G / 4G, EPON / GEPON / GPON, тощо. В кожному окремому випадку швидкість інтернету і умови експлуатації пристрою будуть трохи відрізнятися. Наприклад, при використанні Ethernet Wi-Fi роутерів необхідне підключення крученою парою кабелів, безпосередньо від провайдера. Якщо монтаж проводиться в приватному будинку, щоб уникнути негативного впливу навколишнього середовища роутери рекомендується оснащувати грозоотводами і захисними накладками.

Щоб зрозуміти, який роутер вам потрібен, враховуйте:

 • місце установки (квартира, приватний будинок, багатоповерховий котедж, офіс, тощо);
 • кількість осіб, які будуть користуватися Wi-Fi;
 • кількість і тип гаджетів, що будуть підключатися;
 • мета покупки (для ігор, роутер для офісу або будинку);
 • чи буде роутер працювати в парі з модемом 3G/4G (якщо у вас немає провайдера).

Що ще потрібно знати про підключення роутера до глобальної мережі? Роботі Wi-Fi роутера можуть заважати інші гаджети, що використовують той самий діапазон частот і мережі, що знаходяться поблизу пристрою.

Висновки

Отже, як підібрати роутер Wi-Fi? Перше, що потрібно зробити покупцеві, – дізнатися тип підключення, який використовується провайдером. Кабель від провайдера може вставлятися в роз’єм WAN, порт RJ-45, роз’єм RJ-11 і ADSL-модем (для звичайної телефонної лінії). Можливість проводового з’єднання відсутня? Вибирайте серед маршрутизаторів з вбудованим 4G і 3G модемом або з USB-портом для підключення додаткового зовнішнього модему. В останньому випадку перед покупкою необхідно поцікавитися, з якими модемами сумісний роутер, і чи є така функція взагалі, оскільки наявність USB-порту не гарантує таку можливість.

Підрахуйте кількість пристроїв, які будуть підключені за допомогою кабелю і виберіть роутер з потрібним числом роз’ємів. Важлива не тільки кількість: існують мережеві порти fast Ethernet (швидкість обміну 100 мегабіт в секунду) і gigabit Ethernet типу (швидкість – 1 гігабіт на секунду). У разі якщо ваш тариф має на увазі швидкість вище 100 мегабіт, краще робити вибір на користь роутерів з гігабітними портами.

Корисно звертати увагу на стандарти Wi-Fi. Стабільне підключення без затримки завантаження, поганої якості картинки і розривів з’єднання забезпечить пристрій зі стандартом 802.11 ас. Новітній стандарт – Wi-Fi 6 (802.11 ax) мають найсучасніші роутери, що відносяться до високої цінової категорії. Позначки М300 або АС1200 на упаковках роутерів – це позначення класу (частоти) приладу. «М» означає, що техніка підтримує частоту 2,4 Ггц, а буквосполучення «АС» означає, що роутер підтримує стандарт 802.11. ас. Цифра після букв – теоретична максимальна пропускна здатність.

Якщо ви користуєтеся вай-фаєм в основному зі смартфона і ваша техніка не підтримує частоту 5 Ггц, можна обійтися найпростішим бюджетним маршрутизатором. Частота 2,4 Ггц – кращий вибір для власників будинків і квартир з товстими стінами, оскільки хвилі роутерів з вказаною частотою краще долають перешкоди.

Ваші гаджети працюють в режимі 5 Ггц? Тоді варто придбати роутер «п’ятірку» або двохдіапазонний гаджет, який суттєво підвищить швидкість інтернету. Але врахуйте, що мінусом «п’ятірок» є порівняно коротка довжина хвилі і розташовувати такий роутер краще в центрі приміщення. Просунуті роутери стануть в нагоді тим, хто використовує багато смарт-гаджетів одночасно, планує організовувати будинки швидку дротову мережу з гігабітним інтернетом і створювати власне мережеве сховище.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
абоКоментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів