Як вибрати навушники: важливі технічні характеристики і корисні поради

Показати зміст статті

 1. Форм-фактор
 2. Основні типи навушників і їх особливості
 3. Типи накладних навушників
 4. Вибір навушників: важливі нюанси
 5. Мікрофон
 6. Тип з’єднання: USB або mini-jack?
 7. Потужність і шумозаглушення
 8. Опір
 9. Частотний діапазон
 10. Крива АЧХ
 11. Діаметр мембрани драйвера
 12. Потужність навушників
 13. Коефіцієнт гармонійних спотворень
 14. Інші звукові характеристики
 15. Особливості ігрових навушників
 16. Висновок і основні критерії вибору навушників

Сьогодні навушники стали не просто аксесуаром, а життєво важливою річчю для багатьох людей. У навушниках з улюбленою музикою приємніше займатися спортом або повертатися додому після робочого дня. А ще цей пристрій допоможе насолодитися корисною аудіокнигою або лекцією, де б ви не були. Але для того щоб вибрати навушники правильно і зробити їх використання максимально комфортним, необхідно розібратися в основних параметрах техніки. Про те, які бувають навушники, і як не помилитися з їх вибором, – далі в статті.

Форм-фактор

Навушники можуть бути різноманітних форм і розмірів. У виборі дизайну можна сміливо керуватися виключно своїм смаком, оскільки технічні характеристики не залежать від зовнішнього вигляду навушників. У цьому випадку розмір однозначно не має значення. Начинка сучасних пристроїв маленьких габаритів часом перевершує за якістю оснащення великих навушників.

Що стосується конструкції, тут головним критерієм має бути зручність користувача. Є безліч способів кріплення техніки до вуха або до голови людини: від крихітних бездротових вкладишів до повнорозмірних навушників. Якщо вам імпонує класичне дугове кріплення, а вага пристрою суттєва, віддавайте перевагу виробам з м’якою підкладкою і корпусом з міцних матеріалів. До моделей з потиличної дугою можна пред’являти менше вимог, оскільки вони трохи важать і міцно тримаються на голові. Як вибрати навушники для спорту? Для занять фітнесом, бігом або будь-яким іншим видом спорту краще вибрати бездротові моделі або навушники без дужок: пристрої фіксуються в вушних раковинах за рахунок гачків, які заводять за вуха.

Порівняно недавно на ринку з’явився новий варіант навушників – пристрої з кістковою провідністю. Випромінювачі прилягають до кістки за вухом і передають звук вібраціями, а самі вуха при цьому залишаються вільними. Якість звуку в таких навушниках нижче середнього і поки цей форм-фактор не популярний.

Основні типи навушників і їх особливості

Всі сучасні навушники можна умовно розділити на:

 • повнорозмірні;
 • накладні;
 • вакуумні (внутрішньоканальні);
 • бездротові.

Повнорозмірні навушники повністю охоплюють вушні раковини і через свої габарити найчастіше використовуються в домашніх умовах. Накладні – трохи менше, легше, а значить комфортніше. Навушники внутрішнього типу зручно розташовуються в вухах, але все-таки їх контакт зі слуховим каналом слабенький для отримання якісного звуку. Такі моделі будуть цікаві тим, хто, слухаючи музику, хоче розуміти, що відбувається навколо (гарні для використання по дорозі на роботу, на велопрогулянках, тощо) Наступний тип – внутрішньоканальні або вакуумні навушники. Вони добре пригнічують шум і видають пристойні показники гучності. Щоб вибрати вакуумні навушники, якими максимально комфортно користуватися, подбайте про придбання силіконових амбушюр потрібного розміру.

На черзі – бездротові навушники, які стають все більш популярними. Причиною тому відсутність 3,5 міліметрових роз’ємів в сучасних смартфонах і прагнення користувачів позбутися плутанини кабелів. Бездротові навушники можуть бути з’єднані шнуром між собою (накладні, вкладиші). Другий тип – окремі вкладиші, що зберігаються в кейсі.

Як бездротові навушники передають сигнал? У більшості випадків передача звукового сигналу буває аналоговим і цифровим. Останній тип робить звук якісніше, оскільки дозволяє повністю позбутися фонового шуму. Але у аналогових навушників теж є свої переваги – їх радіус дії досягає 100 метрів. Як вибрати bluetooth навушники для телефону? Кращий варіант – вибір на користь гарнітури тієї ж марки, що і смартфон. В такому випадку користувачу будуть доступні додаткові параметри, а максимальна сполучуваність пристроїв позитивно вплине на якість звуку.

Типи накладних навушників

Накладні навушники, в свою чергу, поділяються на:

 • закриті – відмінна ізоляція від шуму, оточуючі точно не почують вашу музику, але звук може змінюватися через відбиття від стінок чашок;
 • відкриті – звук виходить через отвори; шумоізоляція невелика, проте звук реалістичний;
 • напівзакриті – проміжний варіант.

Важливо звертати увагу на матеріал амбушюр – шкірзамінник, велюр або шерсть. Як правильно підібрати амбушюри? Текстильні варіанти підійдуть для теплої пори року, а також для геймерів і тих, хто звик перебувати в навушниках постійно.

Вибір навушників: важливі нюанси

Якщо ваш вибір припав на дротяні навушники, вибирайте моделі з товстим кабелем в обплетенні або з кевларовою ниткою всередині. Оскільки причина поломки більшості провідних навушників – як раз в ненадійному кабелі. Також непоганий варіант – плоский шнур, який добре витримує вигини і менше плутається.

Віддаєте перевагу повнорозмірним навушникам, але хотіли б насолоджуватися переглядом телевізора або танцювати, не побоюючись за цілісність проводів? Придивіться до бездротових пристроїв. Але майте на увазі, що у великих бездротових моделей може трохи страждати якість звуку і їх потрібно заряджати.

Як вибрати навушники для телефону? Для тих, хто слухає музику і дивиться відео переважно через смартфон і вважає за краще бездротові технології, добре підійдуть навушники true wireless тієї ж марки, що і телефон. Такі навушники відрізняються практичністю, автономністю і достойною якістю звуку.

Якщо ж ви не просто меломан, а аудіофіл, і хочете чути повноцінний звук (баси, виразну середину, верхні частоти), вибирайте професійні повнорозмірні навушники таких авторитетних брендів як Sennheiser.

Мікрофон

Як вибрати хороші навушники, якщо ви багато говорите в скайпі, по телефону або під час онлайн-ігор? Звертайте увагу на конструкцію мікрофона. Мікрофон може бути:

 • фіксованим – відмінно підходить геймерам і тим, хто часто говорить по телефону;
 • розташованим на дроті – мобільне рішення, але мікрофон часто знаходиться дуже далеко від голови;
 • знімним – можна використовувати тільки в разі потреби;
 • з функцією відключення – корисна розробка для тих, хто під час розмови відволікається і може обмінюватися репліками з третіми особами.

Крім того, мікрофони на гарнітурі можуть бути виконані у вигляді петлички (кріпляться на дроті) або являти собою цільну конструкцію.

Тип з’єднання: USB або mini-jack?

Якщо ви підключаєте техніку до порту USB, звук обробляється цифровим способом і за якість почутого відповідають навушники. При підключенні через mini-jack за обробку звуку відповідальний комп’ютер, планшет або будь-який інший пристрій, з яким пов’язані навушники. Тому якщо звукова карта ПК залишає бажати кращого, зверніть увагу на моделі з USB – з’єднанням. Перевага аналогових навушників з mini-jack – можливість підключення до смартфонів, ігрових консолей і не тільки.

Потужність і шумозаглушення

За якими параметрами вибирати навушники? Перша з важливих характеристик – це потужність. Вона впливає на гучність звуку: чим потужність вища – тим голосніше звучатимуть в навушниках ваші улюблені треки. Гарне значення, на яке можна орієнтуватися – 100 децибел.

Деякі моделі навушників оснащуються системою шумозаглушення. Такі пристрої мають індивідуальний мікрофон для запису зовнішніх шумів і цифровий блок, який їх гасить. Якщо ви готові на невелике погіршення якості звуку в обмін на можливість максимально абстрагуватися від зовнішнього світу, придивіться до моделей з шумозаглушенням.

Опір

Опір – одна з головних характеристик навушників, яка вказує, наскільки складним навантаженням буде конкретний пристрій для підсилювача. Що це означає на практиці? Якщо ви ставите питання, як підібрати навушники до телефону, опір більше 32 Ом вам ні до чого. Те ж саме стосується звичайних ноутбуків і комп’ютерів: для звукових карт такої техніки буде досить навушників з опором 32 Ом. Маленький підсилювач всередині телефону добре працює з пристроями низького опору. А ось високоомні пристрої прекрасно поєднуються зі спеціалізованими плеєрами, розробники яких приділили увагу аудіотракту.

Як вибрати гучні навушники? Вибирайте навушники відповідно до того гаджета, з яким будете їх використовувати. Для прослуховування музики у високій якості з показниками опору 150 Ом потрібен сильний вихідний сигнал. Такі моделі варто купувати тим, хто слухає музику або дивиться фільми на сучасному комп’ютері або ТБ.

Частотний діапазон

Всі моделі навушників влаштовані приблизно однаково і відтворюють частотний діапазон, доступний для людського вуха – від 20 до 20.000 герц. Буває, що динаміки навушників підтримують діапазон ширше 20.000 герц. Такі параметри вказують на більш точне відтворення звуків.

Як вибрати хороші навушники для комп’ютера, телефону або музичного центру? При виборі навушників не варто керуватися тільки цифрами, зазначеними в рядку «частотний діапазон». Занадто високі частоти в характеристиках не повинні вас збивати з пантелику – навіть людина з самим чуйним слухом не почує ноти вище 30 кГц. Кращий варіант – протестувати пристрій і дізнатися, як ваші вуха сприймуть звук через конкретні навушники, а потім робити вибір.

Крива АЧХ

Абревіатура АЧХ розшифровується як «амплітудно-частотна характеристика». По суті, це співвідношення між гучністю і частотою звуку. Показники частотності в описі пристрою – це і є довжина кривої АЧХ. Якщо ви підходите до вибору навушників ретельно, відвідайте офіційний сайт певного виробника техніки і ознайомтеся з графіками АЧХ для моделі пристрою, яка вас цікавить. Ідеальний звук без шипіння та інших шумів на графіку виглядає як пряма лінія. Що стосується кольорових позначень, їх тлумачення відрізняються:

 • Зелений – суб’єктивна АЧХ, на основі якої робляться вимірювання.
 • Жовтий – показники в аксесуарах для живої музики (в більшості випадків звук виходить без різкого коливання частот).
 • Синій – показує якість звуку в профнавушниках для звукорежисерів та музикантів, акцент робиться на верхні частоти.
 • Помаранчевий – апаратура, яка гасить свистячі звуки або ж це показник хорошої віддачі звуку на нижніх частотах.

Діаметр мембрани драйвера

За законами фізики діаметр мембрани драйвера безпосередньо впливає на гучність і чіткість звуку. Чим більше мембрана – тим краще звук. Особливо сильний вплив діаметр має на звучання нижніх частот (басів). Тому тим, хто цінує в музиці виразні низи і цікавиться, як вибрати навушники з басами, варто звернути увагу на повнорозмірні моделі з діаметром динаміка більше 30 мм. Такі розміри дозволяють поліпшувати глибину звуку за рахунок установки модифікованої апаратної начинки, що неможливо в динаміках-крапельках з діаметром до 12 мм.

Потужність навушників

Ще один показник, який впливає на гучність звуку. Потужність буває номінальною і вхідною. Перша величина дає зрозуміти, який рівень сигналу потрібен навушникам, щоб повністю розкрити свій потенціал. Другий різновид потужності – це орієнтир на вибір пристрою, до якого необхідно підключити конкретні навушники (рівні потужності у навушників і програвача повинні збігатися).

Показники потужності сучасних навушників можуть варіюватися в межах 1-5000 мВт. Критерії потужності варто враховувати меломанам і аудіофілам, які планують слухати музику на сучасному комп’ютері або спеціалізованих плеєрах. А ось тим, хто вибирає навушники для смартфона, досить врахувати описаний вище параметр «потужність», щоб в результаті отримати гідну гучність звуку і не перевантажити акумулятор.

Коефіцієнт гармонійних спотворень

Даний параметр відповідає за те, наскільки чистим і чітким буде звук в навушниках. Орієнтир для тих, хто вважає за краще якісний звук, – це коефіцієнт 0,5%. Читаючи характеристики в описі пристрою, зверніть увагу, на яких частотах проводилися заміри коефіцієнта гармонійних спотворень. Кращим порадником у плані оцінки чистоти звуку залишаються ваші вуха – ніякі цифри в керівництві користувача не замінять живого тесту техніки.

Інші звукові характеристики

Багато користувачів стикаються з тим, що загальні характеристики, згадані раніше, збігаються в багатьох виробах, а ось звук в навушниках все одно різний. У чому причина такого явища, і як вибрати нормальні навушники?

Справа в тому, що на якість звуку впливає безліч факторів, серед яких:

 • конструкція навушників;
 • матеріал виготовлення дифузора і принцип його роботи;
 • якість проводів;
 • заводські налаштування пристрою, встановлені інженерами-розробниками.

Саме тому варто звертати увагу на техніку виробництва відомих брендів, які дорожать своєю репутацією, використовують якісні комплектуючі і впроваджують в виробничий процес сучасні технології.

Особливості ігрових навушників

Основні відмінності ігрових навушників від звичайних пристроїв – це наявність вбудованого мікрофона, подовжений провід (якщо навушники провідні) і особливий дизайн. В інших критеріях, навушники для геймерів ідентичні іншим пристроям.

Як вибрати ігрові навушники, якщо ви проводите за грою багато часу і для вас характерна підвищена пітливість? Уникайте амбушюрів зі шкірозамінника, набагато краще підійде дихаючий текстиль. Наголов’є і обертання динаміків варто підбирати виходячи з індивідуальних особливостей і форми вашої голови. Що стосується матеріалів виготовлення, більшість геймерів роблять вибір на користь пластика. Незважаючи на відносну крихкість матеріалу, він дуже легкий, що є незаперечною перевагою для користувачів, які довго не знімають навушники.

Вибираючи між вкладишами і повнорозмірними накладними моделями, враховуйте форму вашого вуха і наскільки вам комфортно говорити в навушниках. Буває, що вкладиші погано тримаються у вухах, а в момент діалогів з партнерами по грі відчувається серйозний дискомфорт. В такому випадку найзручнішими навушниками будуть накладні. Що стосується звукових характеристик, сьогодні навіть компактні навушники-затички можуть похвалитися пристойними параметрами і оснащуватися мікрофоном. Отже головний критерій вибору – зручність користувача.

Висновок і основні критерії вибору навушників

Отже, які навушники вибрати, щоб залишитися задоволеним покупкою? Перший важливий момент – це пристрій, який буде джерелом звуку в вашому випадку. Якщо ви купуєте навушники для смартфона і не пред’являєте підвищених вимог до якості звуку, вибирайте пристрої з опором до 30 Ом і середніми показниками потужності. Врахуйте, що параметри, зазначені в інструкціях до навушників, – це максимальні результати, яких пристрій може досягти в ідеальних умовах. Саме тому в реальності характеристики навушників можуть не дотягувати до того, що написано в керівництві користувача.

Зручність і довговічність навушників не менш важливі, ніж технічні характеристики. Обов’язково зверніть увагу на сумісність роз’єму вашого пристрою і штекера навушників. Іноді вирішити питання несумісності допоможуть перехідники, але краще підібрати необхідний штекер одразу. Якщо ви хочете, щоб провідні навушники були максимально комфортними в експлуатації, розрахуйте зручну довжину проводу і вибирайте тип підключення через одну чашечку, щоб можна було закинути шнур назад.

Які навушники вибрати в 2020 році? Не забувайте, що головне правило – обирати вухами. Зручність техніки залежить від безлічі індивідуальних чинників: форми вуха, особливості сприйняття звуку, слуху, тощо. Саме на це варто звертати увагу в першу чергу.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів