Як вижити під час ядерного вибуху: що робити й як підготуватися

Показати зміст статті

 1. Як підготуватися до можливої ядерної атаки
 2. Що відбувається під час ядерного удару
 3. 1 етап
 4. 2 етап
 5. 3 етап
 6. Масштаб ураження ядерним вибухом
 7. Як захистити себе під час ядерної атаки
 8. Чи потрібно пити йодид калію

Загроза ядерної атаки здається чимось із розряду «страшилок». Адже це зброя стримування, будь-яка країна при здоровому глузді не зважиться розпочати ядерний апокаліпсис. До 24 лютого багато хто не вірив, що на нашу країну вчинять повномасштабний напад, тому краще підготуватися до можливих атак заздалегідь. У нашій статті ми докладно розповімо, як вижити під час ядерного вибуху та які дії можна зробити вже зараз.

Як підготуватися до можливої ядерної атаки

Ще до можливої ядерної атаки варто продумати, куди ви ховатиметеся. Обладнати притулок у своєму будинку – найкращий варіант. Це може бути окрема кімната у квартирі без вікон та витяжки, підвальне приміщення (якщо воно відповідає нормам).

Потрібно розробити сценарії поведінки за ваших повсякденних маршрутів. Потрібно знати найближчі притулки у місцях, де ви проводите найбільше часу. Обов’язково продумайте план дій зі своїми рідними. Загальна стратегія поведінки дозволить уникнути критичних помилок. Це знизить збитки від можливого ядерного вибуху.

Як виглядає «тривожна валізка» при ядерній атаці? Розглянемо основний вміст:

 1. Їжа та вода. Слід розраховувати провізію на 24 години – це мінімальний час, який ви перебуватимете у притулку.
 2. Пріоритет варто приділити воді, оскільки її нестача – головна проблема. Розрахунок рідини становить 2 літри на особу. Як їжа підійдуть м’ясні та рибні консерви, печиво, супи швидкого приготування та каші.
 3. Аптечка. Потрібний стандартний набір лікарських засобів, плюс йодид калію. Знадобляться дезінфікувальні розчини та мило. Останнє – сухі та вологі серветки, щоб очищати поверхні.
 4. Засоби індивідуального захисту. В ідеальних умовах у вас має бути «протирадіаційний» костюм. Він складається з респіратора з рівнем захисту FFP2 або FFP3, окулярів, бахіл, рукавичок, дощовиків, скотчу та сміттєвих пакетів. Поліетилен показав ефективність у затримці радіаційного випромінювання.

Ймовірність ядерної війни все ще залишається низькою. Але підготовка до можливої атаки – найкраще, що можна зробити, щоб уберегти себе у майбутньому.

Що відбувається під час ядерного удару

Щоб зрозуміти, як захиститись від ядерного вибуху, необхідно визначити механізм його дії. Умовно ядерний удар можна поділити на три етапи. Найкоротший — перший. Найнебезпечніший – другий. Саме він несе максимальне ураження. Останній етап – найтриваліший, але найменш небезпечний. Розглянемо кожну фазу вибуху детально.

1 етап

Під час ядерного удару відбувається реакція розщеплення та синтезу, за короткий час виділяється велика кількість теплової та променистої енергії. Через це в епіцентрі вибуху до величезних значень зростає температура та підвищується тиск. Утворюється спалах – найпотужніша вогняна куля, її температура досягає 6000–8000 градусів. У його складі випромінювання у спектрі від ультрафіолетового до інфрачервоного.

Яскравий спалах поширюється зі швидкістю світла та поступово розсіюється. Тривалість дії не перевищує 20 секунд. За цей час вогняна куля спалює всі горючі матеріали, призводить до пожеж та загорянь. На тривалій відстані спалах викликає опіки шкіри та ураження сітківки ока.

Разом зі спалахом поширюється проникна радіація. Це фактор, який не несе істотних руйнувань (вплив на деякі матеріали, оптичні та електромагнітні прилади), але впливає на внутрішні органи людини.

Проникна радіація – потік нейтронів та радіоактивних променів. Як і поширення вогняної кулі, радіація смертельно небезпечна у перші 15 секунд після вибуху. Вона впливає в межах 2-3 км від епіцентру.

Потік частинок, що проходить через організм, порушує перебіг біологічних процесів та виводить із ладу життєво важливі органи. При тяжкому ураженні людина страждає на променеву хворобу.

Останній фактор, що вражає на першому етапі — електромагнітний імпульс (ЕМІ). Під час ядерного вибуху жорстке випромінювання впливає на атоми довкілля. Імпульс триває кілька мілісекунд і не несе руйнівної дії на живі організми. ЕМІ виводить з ладу всю електроніку, засоби зв’язку та лінії електропередач.

2 етап

Відразу за вогняною кулею слідує ударна хвиля. Це найнебезпечніший чинник ядерної зброї. Ударна хвиля утворюється завдяки різкому стиску області довкілля. Вона рухається на всі боки від епіцентру. Через надмірний тиск і швидкість викликаються сейсмічні коливання, які впливають на комунікації та підземні споруди.

Ударна хвиля несе максимальні руйнування, знищує будівлі та іншу інфраструктуру, уламки розлітаються з усіх боків. Це провокує ще більше пошкоджень. Швидкість ударної хвилі становить 350 м/с.

Чим більша відстань, тим менший ефект та поширення. Перший кілометр ударна хвиля долає за 3 секунди, 2 км – за 5, 3 км – за 8. Вважається, що на відстані 3,5 км ефект мінімальний.

3 етап

На третьому етапі після ядерної атаки утворюються радіоактивні продукти. Вони заражають місцевість, повітря та об’єкти.

Продукти ядерних реакцій випромінюють усі три типи хвиль — альфа, бета та гамма. Серйозну проникну дію має лише третій тип випромінювання. Радіоактивні речовини, які потрапляють на шкіру, слизові оболонки, викликають запалення та виразки.

Радіоактивне забруднення найнебезпечніше в перші 24 години. Воно підпорядковується правилу «7/10» — кожні сім днів вплив радіації у 10 разів слабший. Вже за місяць місцевість, що заражена радіоактивними продуктами, вважається безпечною для людини.

Масштаб ураження ядерним вибухом

Цей показник залежить від потужності боєголовки. Щоб зрозуміти, порівняємо вплив бомб, які були скинуті на Хіросіму та Нагасакі, із сучасними бомбами. Дані складені з урахуванням ресурсу NukEmap. Сервіс дозволяє розрахувати радіус вибуху на основі розсекречених даних щодо впливу ядерної зброї.

Розглянемо потужність бомби та масштаб ураження:

 1. «Маленький хлопчик» – 15 кілотонн. Радіус вогняної кулі – 0,1 квадратний кілометр, ударна хвиля – 0,36 км2. Радіус радіаційного ураження становить 4,51 км2, теплове випромінювання впливатиме на територію площею 11,4 км2. Вплив від вибуху відчують у радіусі 64,1 км2.
 2. «Товстун» – 20 кілотонн. Вогняна куля вразить площу радіусом 0,13 км2, ударна хвиля пошириться на 1,82 км2. Проникна радіація впливає на площі 5,42 км2, теплове випромінювання — на 15,4 км2. Повний масштаб ураження становить 66,1 км2.
 3. W-80 – 150 кілотонн. Радіус вогняної кулі – 0,64 км2, радіаційна дія – 3,17 км2, ударна хвиля середнього рівня – 43,8 км2, термальне випромінювання – 86,9 км2. Вплив вибуху поширюється на 347 км2.
 4. «Тополя SS-25» – 800 кілотонн. Площа ураження вогняною кулею – 0,88 км2. Ударна хвиля середнього рівня – 134 км2. Термальне випромінювання вразить у радіусі 384 км2, а область ураження становить 1060 км2.

Більшість ядерних боєголовок, якими володіють держави, мають потужність заряду 150 кілотонн. Тому при ядерному ударі варто розраховувати на масштаб ураження, виходячи із цього показника.

Як захистити себе під час ядерної атаки

Правила захисту визначають місцем, де вас застала атака. Тому алгоритм дій, що робити у разі ядерної війни, відрізняється.

Розглянемо основні місця, де людину може застати вибух:

 • на вулиці;
 • в приміщенні;
 • в дорозі.

У випадку, якщо ви побачите спалах на вулиці, постарайтеся відвернутися від яскравого випромінювання. Якщо довго дивитись на вибух, ви спалите сітківку очей і втратите зір. Променева енергія, що виділяється при ядерному вибуху, завдає опіків третього ступеня. Тому перше, що потрібно зробити, — впасти на землю вниз обличчям, постаратися закрити голі ділянки шкіри одягом або підручними предметами. Закрийте очі, ніс, вуха і відкрийте рота, щоб уникнути баротравми.

Після перших двадцяти секунд потрібно шукати притулок. Перше, на що треба звертати увагу, — швидка доступність.

Головний критерій – приміщення з мінімальною кількістю вікон та дверей. Це може бути метро, вціліла будівля чи підвал. Перед тим як зайти в притулок, позбавтеся верхнього одягу. Це зменшить ризик радіаційного забруднення на 90%.

Відкриті ділянки шкіри потрібно обмити. Особливо це стосується рук та обличчя. Якщо є доступ до мила та великої кількості води, варто скористатися ними. Виходити з притулку заборонено протягом 24 годин. Після цього можна буде евакуюватись.

Якщо атака застала вас у будівлі, переконайтеся, що система вентиляції закрита, у вікнах та дверях немає отворів, а будь-які електричні прилади вимкнені. Якщо в приміщенні є кімната без вікон та дверей, варто пройти туди. Не можна залишати приміщення найближчі 24 години. Заборонено будь-що вживати в їжу або користуватися водою з-під крана.

У момент ядерної атаки автомобіль і будь-який інший закритий транспортний засіб — ваш притулок. Потрібно зупинитися, закрити вікна та двері. Для захисту потрібно закрити голову руками та опустити її на коліна. Коли ударна хвиля пройде, потрібно вирушити на пошуки укриття. Подальші дії — зняти верхній одяг перед входом, знайти джерело води, щоб помитися та чекати на подальші інструкції від органів влади.

Чи потрібно пити йодид калію

Цей лікарський препарат використовують для захисту щитовидки. Він заповнює щитовидну залозу стабільним йодом. Завдяки цьому знижується можливість захворіти на рак у майбутньому.
Заборонено приймати йодид калію для профілактики. При тривалому прийомі він викликає побічні ефекти, такі як алергічні реакції, висипання, розлад шлунка.

Розглянемо рекомендації щодо прийому йодиду калію один раз після ядерного удару.

 • дозування для дітей віком до 2 років — 1/6 таблетки або 40 мг;
 • дозування від двох років і старше – 125 мг.

У випадку, якщо у вас немає доступу до препарату, альтернативним варіантом проти опромінення стане 5% розчин йоду. Слід накапати йод у рідину та випити.

Рекомендоване дозування:

 • 20 крапель для тих, хто молодший за 14 років;
 • 40 крапель для тих, хто старше 14 років.

Для дітей віком до 5 років використовують розчин з 15 крапель. Його наносять на шкіру. Для ефективного впливу достатньо однієї процедури.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів