Як вибрати оперативну пам’ять

Показати зміст статті

 1. Типи оперативної пам’яті
 2. Сучасні стандарти
 3. Скільки потрібно пам’яті
 4. Частота
 5. Що таке таймінги?
 6. Режим роботи
 7. Охолодження
 8. Виробники
 9. Як вибрати оперативну пам’ять для ігрового комп’ютера
 10. Як вибрати оперативну пам’ять для ноутбука

Хочете, щоб комп’ютер літав, а не підвисав? Часто користуєтесь важкими програмами, на зразок Photoshop? Тоді вам не обійтися без оптимізації комп’ютера. Його можна розігнати програмно, інсталювати спеціальні утиліти для моніторингу системи, провести інші операції. Але це не завжди ефективно. Більш раціонально встановити оперативну пам’ять (RAM). Існує величезна кількість видів, а продуктивність залежить від безлічі параметрів:

 • максимальної частоти дискретизації;
 • числа імпульсів, потрібних для здійснення операції;
 • сумісності оперативки з чіпом продуктивності;
 • віддачі шини;
 • сполучуваності роз’єму RAM з платою та ін.

Оперативна (динамічна) пам’ять і пам’ять жорсткого диска – це не одне і те саме. Щоб розібратися, як вибрати ОЗУ, вдаємося до зрозумілої аналогії.

Уявіть, що ваш комп’ютер – це офісний стіл, тоді ОЗУ – це стільниця. І чим вона довша і ширша, тим більше документів на ній поміститься. В свою чергу, жорсткий диск можна порівняти з ящиком під столом, в якому містяться паперу, які не використовуються в даний момент. Виходячи з цього прикладу нескладно здогадатися, що чим більше оперативки є в комп’ютері, тим більше операцій одночасно система може обробляти. Звичайно, RAM не є єдиним чинником, що визначає роботу ПК. Технічно запустити десятки утиліт можна і з маленьким ОЗУ, але це сильно уповільнить роботу системи. А тепер повернемося до столу ще раз: якщо він маленький, на ньому швидко збереться гора паперів, розібратися в яких буде дуже складно. Доведеться ритися в ящиках, щоб вмістити те, для чого не знайшлося місця на поверхні столу, а також отримати необхідні документи.

Отже, з суттю ОЗУ розібралися. Прийшла черга дізнатися, як вибрати оперативну пам’ять.

Типи оперативної пам’яті

Оперативна пам’ять – це пам’ять електронно-обчислювальної машини, головним завданням якої є збереження коду і даних додатків під час їх виконання. Більшість сучасних ПК використовують динамічну пам’ять з довільним доступом DRAM, її повною протилежністю є пам’ять з послідовним доступом. У першому випадку, вона організована так, щоб можна було отримати значення будь-якого елементу пам’яті в будь-який момент, без необхідності перегляду інших осередків. Для послідовної пам’яті характерний доступ до певного елемента через зчитування інших елементів. Пам’ять з довільним доступом є сучасним стандартом, і буває декількох видів:

 • SRAM (напівпровідникова статична пам’ять) – функціонує на основі напівпровідникових тригерів. Відрізняється високою швидкістю дії при маленькому енергоспоживанні. Немає потреби в проведенні «регенерації». У числі мінусів – маленький обсяг і висока ціна пам’яті. Сьогодні SRAM широко використовується в якості кеш-пам’яті чіпів продуктивності в комп’ютерах.
 • DRAM (напівпровідникова динамічна пам’ять) – складається з конденсаторів на основі перемикання КМОП-транзистора. Конфігурація доступна за ціною, має великий обсяг, але вимагає періодичного зчитування і перезапису всіх осередків пам’яті. Отже, має більше, в порівнянні з SRAM, енергоспоживання при меншій швидкості дії.
 • феромагнітна пам’ять – модулі, що складаються з провідників, в точці зіткнення яких знаходяться феромагнітні кільця (Біакс). Матриці даного типу стійкі до радіації, можуть зберігати інформацію при вимкненому живленні. Серед недоліків – мала ємність, а також те, що при кожному читанні дані стираються. В наш час, в силу наявності більш продуктивних і технічно досконалих рішень, феромагнітна пам’ять не використовується.

Інформація, викладена вище, допоможе скласти в голові читача картину природи оперативної пам’яті, її еволюції і фізики. Переходячи до питання вибору ОЗУ, насамперед слід звернути увагу на форм-фактор. За своєю конструкцією планки бувають:

 • DIMM – двосторонній тип модулів невеликого розміру з контактами на обох сторонах, переважно використовуються в стаціонарних ПК;
 • SO-DIMM – застосовуються в ноутбуках.

Купуючи оперативку для ігрового ПК або ноутбука, простежте, щоб її тип підтримувався материнською платою. Йдемо далі.

Сучасні стандарти

На сьогоднішній день існує 5 поколінь RAM, деякі з них застаріли, інші настільки нові, що не всі ПК здатні їх підтримувати.

 • DDR1 і DDR2 – динамічна синхронна пам’ять з вільним доступом і подвоєною швидкістю передачі даних. Планки першого і другого поколінь мають 184 контакту і працюють під напругою 2,5В при тактовій частоті до 400 мегагерц. Нині зустрічаються тільки на старих материнках.
 • DDR3 – популярна ОЗУ з робочою напругою 1,5В, що на 30% менше, ніж у пам’яті другого покоління. Можливі варіанти тактової частоти модуля – до 1800 МГц.
 • DDR4. Найбільш продаваний стандарт. Модулі пам’яті відрізняються мінімальним рівнем нагріву, низьким виділенням тепла, показник тактової частоти до 4266 МГц.
 • DDR5 SDRAM. Новітній тип запам’ятовуючих пристроїв 2020 року, вперше був представлений компанією SK Hynix. Швидкість передачі даних складає 4800-5600 Мбіт/с, що практично в два рази вище фундаментальних параметрів DDR4. Напруга електроживлення RAM зменшилася до 1,1В, також впроваджена підтримка виправлення помилок ECC, за рахунок чого надійність роботи запущених на ПК програм збільшується до двадцяти разів. Обсяг пам’яті DDR5 досяжними значення в 256 гігабайт.

Скільки потрібно пам’яті

Пам’яті багато не буває. Щоб розумно використовувати працездатність ПК, важливо перевірити крайній обсяг, який підтримує материнка. Ці дані відображені на плашці пам’яті, або на сайті виробника. Також можна використовувати спеціальні додатки типу CPU-Z або AIDA64.

Як все ж таки вибрати оптимальний розмір ОЗУ? Визначити його можна в залежності від майбутнього призначення конкретного комп’ютера, тобто, для яких видів робіт він буде застосовуватися.

 • 4 гігабайти. Оптимальне рішення для базових щоденних обчислень. Ресурсу вистачає, щоб повністю завантажити Windows, кілька браузерів і програм. Ефективність роботи ПК не буд зменшуватись до тих пір, поки ви не відкриєте десятки вкладок одночасно.
 • 8 гігабайт – це мінімум для будь-якого ПК з розрахунком на геймінг. Більшість ігор на такому комп’ютері працюватимуть без видимих лагів, навіть якщо ігровий додаток занадто великий.
 • 16 гігабайт. Якщо ви звикли працювати в багатозадачному режимі, у вас відкритий клієнт електронної пошти, кілька офісних додатків, Adobe Acrobat і клієнт зв’язку, 8 «гіг» може бути недостатньо. Купуйте комп’ютер з 16ГБ «оперативки», які дадуть більше простору для стабільного запуску всіх додатків. Грати в ігри можна з відкритими фоновими програмами. Ба більше, такий обсяг пам’яті робить ваш комп’ютер сумісним з 4K-іграми.
 • 32 гігабайти пам’яті з довільним доступом зустрічаються набагато рідше і, зазвичай, користувачами не використовуються. Купуючи ОЗУ на 32 і більше ГБ, ви тільки переплачуєте за непотрібний потенціал. Виняток – виконання відео-спостереження і 3D-моделювання.
 • 64 гігабайт і більше. Настільки ресурсна оперативка знадобиться виключно для потреб спеціалізованих робочих станцій. Або для ентузіастів, які збирають високопродуктивного монстра, щоб ще більше забезпечити свій комп’ютер на майбутнє.

Частота

Ключова характеристика оперативної пам’яті, яка показує, скільки операцій по відправці даних відбувається по каналу за одну секунду. Тобто, чим вище цей параметр, тим вище швидкість RAM. Вимірюється значення в мегагерцах.

В принципі, в комп’ютері можуть використовуватися модулі з різною частотою. В цьому випадку материнська плата виставляє частоту, згідно з найповільнішою обчислювальною ланкою. Наприклад, при заводських налаштуваннях пам’ять RAM третього покоління найчастіше має такі показники частоти 1333 або 1600 МГц, а DDR4 – 2133 або 2400 МГц. Отже, прийнятна частота ОЗУ для покупки – від 1600 до 2400 мегагерц.

Чому краще не використовувати модулі різної частоти? Це може позначитися на стабільності роботи комп’ютера.

Що таке таймінги?

Таймінг (латентність) – це час затримки між відправленою в пристрій командою і її виконанням. Вимірюється в наносекундах і кількості тактів. Чим менше таймінги пам’яті, тим швидше вона працює. Наприклад, є дві планки RAM одного типу з частотою шини 600 МГц і затримкою пам’яті 3-3-3 і 5-5-5. Більшу ефективність має перший модуль. Складніше розібратися, якщо пам’ять має різні частоти. Зазвичай, в планках з частотою вище показник затримки також вище, і отримати дивіденди від даної частоти можна незначні, як би не здавалося на перший погляд. Наприклад, DDR3-1333МГц з латентністю 9-9-9 буде мінімально випереджати пам’ять DDR3-1333МГц з таймінгом 4-4-4. Загалом, якщо ви вирішили додати нову пам’ять до вже наявної, бажано, щоб таймінги обох планок збігалися.

Режим роботи

Режими роботи пам’яті можуть бути одноканальними і багатоканальними. Чим більше каналів, тим вища продуктивність. Зараз найбільш поширений двоканальний режим. Для його активації два ідентичних за характеристиками (або максимально схожих) модуля встановлюються в різні за кольором слоти. Однак бувають і відмінності, в залежності від материнської плати. Якщо слотів не два, а чотири, то перший працює паралельно з третім, а другий – з четвертим.

При активації двоканального варіанту швидкість оперативної пам’яті підвищується в 2 рази, в порівнянні з одноканальним. Виходить, що два модуля по 8 Гб дадуть більшу продуктивність, ніж одна планка на 16 гігабайт.

Охолодження

Необхідно у випадку з великою кількістю планок пам’яті. Перегрів мікросхем в процесі роботи може призводити до помилок, або взагалі поломки. Для їх охолодження використовуються спеціальні вбудовані радіатори, які забирають тепло.

Виробники

Ринок модулів оперативної пам’яті дуже великий. Одні виробники пропонують широкий асортимент RAM, інші орієнтуються на зниження ціни для масових користувачів. У числі найбільш популярних: Transcend, Samsung, Kingston, Apacer, Kingmax, Hynix, Micron. Як підібрати оперативну пам’ять для ноутбука?

Оптимальний варіант – керуватися репутацією бренду, відгуками про продуктивність і надійність, а також ціновою політикою компанії.

Як вибрати оперативну пам’ять для ігрового комп’ютера

Багато хто вважає, якщо в ігровому ПК встановлено 32, 64 або 128ГБ оперативної пам’яті, то це круто. У деякому роді, так. Але тільки якщо дивитися в далеке майбутнє. В іншому випадку, дуже ймовірно, що швидше застаріє пам’ять типу DDR4, ніж ігри будуть потребувати такого великого ресурсу. Тоді яку оперативну пам’ять вибрати, 16 або 8 гігабайт?

Звичайно, 16 ГБ – варіант оптимальний. Встановивши таку планку, ви закриєте питання обчислювального потенціалу свого комп’ютера на весь термін його служби. 8 ГБ – більш доступне рішення, тим не менш, здатне довго задовольняти апетити прихильників віртуальних ігор.

Не менш важливий момент при покупці RAM для геймінга – кількість модулів. Більшість сучасних материнських плат підтримують 2-канальну пам’ять, а деякі навіть 4-канальну. Чи матиме 2-канальна ОЗУ позитивний ефект на продуктивність в іграх? Безумовно! Особливо це буде помітно в контексті кадрової частоти (FPS), при усуненні її просадок. Головний козир наявності декількох Random Access Memory – можливість легкої і більш дешевої заміни на випадок виходу з ладу. Якщо у вас одна планка на 16 ГБ, і вона «згоріла», покупка такої ж обійдеться набагато дорожче, ніж у випадку, якби в материнській платі стояло, наприклад, 2 ОЗУ по 8 гіг. Тоді б довелося міняти тільки одну планку, що, звичайно ж, дешевше.

Як вибрати оперативну пам’ять для ноутбука

Сучасні бюджетні лептопи комплектуються 4 ГБ ОЗУ, дорожчі – 8 ГБ, а представники преміум сегмента – 16 ГБ «оперативки». Для більшості випадків вистачає і 4 ГБ, тим більше що робота йде в основному через «хмару».

Для пристроїв Mac вимоги суворіші – нині немає сенсу купувати ПК, у якого менше 8 гіг оперативної пам’яті. Якщо ж ви займаєтеся професійною обробкою відео, графічним дизайном, або граєте у «важкі» ігри, купуйте ноутбук з 16 ГБ RAM. В цьому випадку немає сенсу економити, адже нестача пам’яті може сильно уповільнити вашу роботу.

При покупці ноутбука, у багатьох користувачів виникає питання: «Купити пристрій з меншою кількістю оперативки і потім додавати ще, або відразу взяти стільки ОЗУ, скільки потенційно може знадобитися пізніше?».

Всі сучасні лептопи йдуть з двома слотами під RAM. Наприклад, якщо система з 4 ГБ, то це дві планки по 2 ГБ. Щоб збільшити пам’ять обчислення до 8 гігабайт, прибрати одну з них (і поставити більш ресурсну) не вийде. Доведеться купувати відразу 2 модуля по 8 ГБ, що дуже затратно і цілком не виправдано. Підсумок – краще купити ноутбук, де ВІДРАЗУ встановлено достатню кількість оперативної пам’яті.

Наостанок – ще один момент, який не менш важливий при виборі довільної пам’яті, стосується він як ПК, так і ноутбуків. Якщо на комп’ютері використовується 32-бітна ОС, немає сенсу встановлювати оперативну пам’ять понад 4 ГБ – максимум, що побачить система, це 3 ГБ RAM + 25 відсотків від того, що залишилося (всього 3,25 ГБ). Щоб використовувати весь потенціал ОЗУ, необхідна 64-бітна операційна система.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів