Типи матриць моніторів та їх характеристика

Показати зміст статті

 1. Що таке матриця
 2. Види матриць моніторів
 3. Що таке OLED-матриця
 4. Матриця AMOLED (Active Matrix LED)
 5. Матриця QLED
 6. Матриця LED
 7. Матриця TFT TN
 8. TN+Film
 9. STN (Super TN) і Double STN
 10. DSTN (Dual-ScanTN)
 11. Матриця IPS або SFT
 12. S-IPS (Super IPS)
 13. AS-IPS (Advanced Super IPS) 
 14. H-IPS (Horizontal IPS)
 15. H-IPS A-TW (Horizontal IPS with Advanced True White Polarizer)
 16. UH-IPS (Ultra Horizontal IPS)
 17. E-IPS (Enhanced IPS)
 18. P-IPS (Professional IPS)
 19. AH-IPS (Advanced High Performance IPS)
 20. AFFS (Advanced Fringe Field Switching)
 21. Матриця PLS
 22. Матриці VA
 23. MVA (Multidomain VA)
 24. AMVA (Advanced Multidomain VA)
 25. PVA (Patterned VA)
 26. S-PVA (Super PVA) і S-MVA (Super MVA)
 27. Плазмова панель
 28. Таблиця характеристик типів і підтипів матриць
 29. Як визначитися з типом матриці

Комп’ютери та різні гаджети стали невідʼємною частиною нашого повсякденного життя. Тому вибір правильного екрана стає особливо важливим. Матриця — це шар рідкокристалічних або світлодіодних елементів, які під впливом електричного струму змінюють свою яскравість і колір, формуючи пікселі. Саме від неї залежить, який вигляд має картинка на моніторі.

Існує безліч типів, кожен з яких має свої переваги та недоліки. У цій статті ми розповімо про найпоширеніші монітори та їхні характеристики, щоб ви могли вибрати те, що підходить саме вам.

Що таке матриця

Якщо простими словами, це основна частина монітора, яка формує зображення на екрані. Вона складається з безлічі точок — пікселів, кожен з яких може набувати різного кольору та яскравості. Кількість пікселів визначає роздільну здатність монітора — що їх більше, то чіткіша та детальніша картинка. 

Крім того, вона впливає на такі параметри монітора:

 • кути огляду;
 • контрастність;
 • передача кольору;
 • час відгуку;
 • енергоспоживання. 

Існують різні технології виробництва моніторів, вони визначають їхні властивості та якість зображення. Тепер, коли ви знаєте, що таке матриця, розгляньмо найпопулярніші типи та дізнаємося, чим вони відрізняються один від одного.

Види матриць моніторів

Найпопулярнішими вважаються OLED. Вони надають найкращу якість зображення, але вищі за ціною. Більша частина сегмента складається з LCD (РК). У сучасних рідкокристалічних моніторах використовуються три основні типи: TN (twisted nematic), VA (vertical alignment) та IPS-матриці (in-plane switching). Усі вони відрізняються підсвічуванням, формувальними шарами та іншими функціями, що поліпшують відображення картинки. 

Що таке OLED-матриця

OLED (Organic Light-Emitting Diode) відносно нова технологія виробництва дисплеїв. Була представлена у 2013 році. Вона використовує органічні світлодіоди, які самостійно випромінюють світло при подачі електричного струму. Тому їм не потрібен додатковий підсвічувальний шар, як у LCD. 

Це дає змогу робити OLED-матриці дуже тонкими та гнучкими, а також забезпечує високу контрастність, насиченість кольорів і широкі кути огляду. У них швидкий час відгуку та низьке енергоспоживання. Зараз застосовуються в основному в смартфонах і телевізорах високого класу.

Матриця AMOLED (Active Matrix LED)

AMOLED (Active Matrix Organic Light-Emitting Diode) — варіація OLED, яку використовує Samsung. Активна матриця дає технології деякі переваги:

 • вища швидкість оновлення зображення;
 • нижче енергоспоживання;
 • тонший дизайн.

Здебільшого AMOLED можна зустріти в смартфонах корейського виробника.

Матриця QLED

Технологія, розроблена Samsung, використовує світлофільтр з квантових точок для поліпшення якості передачі кольору. Це дає змогу отримати більш яскраві та насичені кольори, а також широке колірне охоплення. QLED-монітори вирізняються високою яскравістю, контрастністю та тривалим терміном служби.

Матриця LED

LED (світлодіодне підсвічування) — одна з найпоширеніших технологій. У цьому типі використовуються світлодіоди як джерела світла. Вони забезпечують яскраве та рівномірне освітлення екрана. Зазвичай LED мають менші кути огляду та контрастність порівняно з моніторами OLED і QLED.

Матриця TFT TN

TFT TN (Thin-Film Transistor Twisted Nematic) мають високу швидкість відгуку, що робить їх ідеальним вибором для ігор і динамічного відео. Однак тут обмежені кути огляду (150 градусів) і низька якість передачі кольору. Монітори TFT TN зазвичай більш доступні за ціною порівняно з іншими типами.

TN+Film

TN+Film (Twisted Nematic + Film) — поліпшена версія TFT TN. Тут використовується додаткова плівка, яка допомагає поліпшити кути огляду та передачу кольору. Однак вони все ще не можуть зрівнятися з іншими типами за кутами огляду.

STN (Super TN) і Double STN

STN (Super Twisted Nematic) — застаріла технологія. Вони мали поліпшену передачу кольору та кути огляду порівняно зі звичайними TN. Але все одно монітори відстають за якістю порівняно з іншими сучасними типами.

Double STN (DSTN) — просунута версія STN, яка забезпечує більш яскраве та чітке зображення. Цьому сприяє збільшена щільність пікселів. Однак порівняно з новими DSTN все одно обмежені.

DSTN (Dual-ScanTN)

DSTN — це подвійна сканувальна TN, в якій екран розділений навпіл. Кожна половинка одночасно оновлюється, забезпечуючи вищу частоту оновлення, ніж традиційні пасивні матричні екрани.

Матриця IPS або SFT

IPS (In-Plane Switching) — один із найпопулярніших типів, що використовуються в сучасних моніторах. Вони забезпечують максимальні кути огляду та високу передачу кольору. Такі монітори точніше відображають кольори, у них краща контрастність порівняно з TN. SFT (Super Fine TFT) — поліпшена версія IPS-матриці, яка забезпечує ще вищу чіткість і деталізацію зображення.

S-IPS (Super IPS)

Різновид IPS, який має ще кращу передачу кольору та кути огляду. Володіє всіма перевагами технології IPS з додаванням поліпшеного часу оновлення пікселів

AS-IPS (Advanced Super IPS) 

Матриця значно покращує коефіцієнт контрастності традиційних панелей S-IPS. Поступається в можливостях лише деяким S-PVA.

H-IPS (Horizontal IPS)

Варіант IPS-матриці з особливим упором на поліпшення кутів огляду в горизонтальній площині. Тут введена додаткова поляризаційна плівка Advanced True White від NEC, щоб білий колір виглядав більш природним. Вона використовується в професійних РК-дисплеях для фотографів.

H-IPS A-TW (Horizontal IPS with Advanced True White Polarizer)

Це вдосконалена версія H-IPS, в якій застосовується додаткова технологія True White Polarizer. Вона забезпечує ще більш точне відображення білого та поліпшену передачу кольорів.

UH-IPS (Ultra Horizontal IPS)

Одна з останніх розробок у сфері IPS-матриць. Її переваги: 

 • висока яскравість і контрастність (250 кд/м2 і 1000:1); 
 • широкі кути огляду (178 градусів за горизонталлю та вертикаллю); 
 • висока передача кольору (8 біт на канал); 
 • низька вартість виробництва;
 • низьке енергоспоживання. 

Однак є й недоліки: низька швидкість відгуку (14 мс), низька частота оновлення (60 Гц), ефект «засвічення» в кутах або на краях на темному тлі при зміщенні погляду. 

E-IPS (Enhanced IPS)

Тут ширша сітка для пропускання світла, що дає змогу використовувати дешевше підсвічування меншої потужності. У матриці досить низький час відгуку — до 5 мс.

P-IPS (Professional IPS)

Професійна версія IPS, призначена для моніторів високої якості з чудовими характеристиками зображення. Передає 1,07 мільярда кольорів (10-бітна глибина). Широко застосовується в професійних моніторах для завдань, що вимагають високої колірної точності.

AH-IPS (Advanced High Performance IPS)

У цій версії поліпшили точність передачі кольору, збільшили роздільну здатність і PPI. Плюс, вища світлопропускна здатність при меншому енергоспоживанні. Тобто IPS-матриця стала яскравішою при більш економній витраті електрики. 

AFFS (Advanced Fringe Field Switching)

Технологія, створена на основі IPS корейською компанією Boe-Hydis. У ній виправили колірний зсув і відхилення, викликані витоком світла. Завдяки цьому покращилося відображення білого/сірого кольорів. 

Матриця PLS

Розроблена компанією Samsung. У ній є кілька переваг порівняно з IPS-матрицею:

 • збільшення яскравості на 10%;
 • зниження витрат на виробництво на 15%;
 • підвищена якість зображення;
 • гнучка панель.

Здебільшого PLS-матриці використовуються в доступних моніторах.

Матриці VA

VA-матриці є проміжним рішенням між TN і IPS, забезпечуючи хорошу контрастність і ширші кути огляду, ніж TN, але з трохи меншою точністю кольорів, ніж IPS. Вони також забезпечують досить високу швидкість оновлення, що робить їх гарним вибором для ігрових моніторів і телевізорів. Розглянемо різновиди.

MVA (Multidomain VA)

Тут були поліпшені кути огляду за вертикаллю, що наблизило MVA до рівня IPS за інших переваг. Кут огляду — 172–178 градусів. 

AMVA (Advanced Multidomain VA)

Просунута версія MVA. У ній час відгуку було знижено до 4 мс.

PVA (Patterned VA)

Унікальний тип VA-матриці, який використовує візерунок для поліпшення контрастності та кутів огляду. PVA забезпечує дуже хорошу передачу кольору та підходить для використання у преміальних моніторах і телевізорах.

S-PVA (Super PVA) і S-MVA (Super MVA)

Розробка компанії Sony. Використовує не менше 8 біт на колірний компонент. У матриці усунули світіння під час відображення суцільного чорного кольору. Тепер він наближений до еталонного.

Плазмова панель

Плазмові панелі використовують маленькі комірки, заповнені газом, який запалюється для створення зображення. Вони пропонують дуже хорошу контрастність і яскравість, але мають вище енергоспоживання та можуть страждати від «вигоряння» пікселів.

Таблиця характеристик типів і підтипів матриць

Тип Підтип Кут огляду Контрастність Яскравість Час відгуку
IPS S-IPS 178˚ 800:1 гарна середній
  AS-IPS 178˚ 800:1 гарна середній
  H-IPS 178˚ 800:1 гарна середній
  H-IPS A-TW 178˚ 1000:1 гарна середній
  UH-IPS 178˚ 1,000:1 гарна середній
  E-IPS 178˚ 800:1 гарна середній
  P-IPS 178˚ 1000:1 гарна середній
  AH-IPS 178˚ 1000:1 гарна середній
  AFFS 178˚ 1000:1 гарна середній
  PLS 178˚ 1000:1 висока гарний
TN TN+Film 150˚ 600:1 середня низький
  STN 150˚ 600:1 середня низький
  Double STN 150˚ 1200:1 середня низький
  DSTN 150˚ 1200:1 середня низький
VA MVA 170˚ 2500:1 хороша середній
  PVA 170˚ 2500:1 хороша середній
  S-PVA / S-MVA 170˚ 5000:1 хороша середній
  AMVA 170˚ 6000:1 хороша середній
LED QLED 178˚ 100000:1 відмінна середній
OLED 178˚ 1000000:1 відмінна дуже низький
  AMOLED 178˚ 1000000:1 відмінна дуже низький
Плазмовий монітор 178˚ 30000:1 відмінна відмінний

Як визначитися з типом матриці

Вибір типу залежить від того, як ви плануєте використовувати свій монітор або телевізор:

 1. Якщо потрібна висока швидкість оновлення для ігор, то вам може підійти TN або VA-матриця. 
 2. Якщо потрібне точне відтворення кольорів для графічного дизайну або фотографії, то IPS-матриця може бути найкращим вибором. 
 3. Якщо важлива енергоефективність і яскравість, то LED або QLED задовольнять цю потребу.
 4. Якщо важлива краща передача кольору, можна розглянути OLED.

Визначення типу — це всього лише один з аспектів вибору монітора або телевізора. Є й інші фактори, які слід врахувати: розмір екрана, роздільна здатність, частота оновлення, час відгуку, підключення і, звісно ж, ціна. Перед покупкою рекомендується провести ретельне дослідження та порівняння різних моделей і брендів, щоб знайти те, що відповідає вашим потребам.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів