Як налаштувати мікрофон у навушниках для комфортної гри і мережевих конференцій

Показати зміст статті

 1. Як налаштувати на Windows 10 і Windows 7 мікрофон
 2. Альтернативний варіант підключення
 3. Як налаштувати гарнітуру на ноутбуці з бездротовим мікрофоном?
 4. Як включити мікрофон через «Панель управління»
 5. Включення мікрофона через «Диспетчер пристроїв»
 6. Як зробити мікрофон пристроєм за замовчуванням
 7. Програмний
 8. Системний метод
 9. Що робити, якщо немає звуку або він дуже слабкий
 10. Realtek HD в Windows 7/10
 11. Регулювання роботи мікрофона AC’97 в Windows XP
 12. Віруси
 13. Усунення сторонніх шумів
 14. Налаштування мікрофона телефонних навушників на Android
 15. Налаштування для Apple-пристроїв

Інтернет відкриває неосяжні можливості комунікації, пізнання і вивчення всього, що тільки можливо. Сотні мільйонів аудіо, відео файлів, десятки способів поспілкуватися, тисячі віртуальних ігор з можливістю взаємозв’язку з членами команди і суперниками. Все це відкрито для будь-якого користувача, у якого комп’ютер оснащений сучасною операційною системою, і є кошти для спілкування через цей пристрій. Звичайно, з ПК можна працювати з без зайвих доповнень, накшталт навушників з мікрофоном, але тоді ви не зможете відчути всі привілеї сучасних технологій.

При купівлі нового ПК для спілкування і геймплея, користувачі часто не в курсі, як налаштувати мікрофон у навушниках. Дана інструкція написана, щоб виправити цей неприємний інцидент. Для чого зазвичай застосовується цей пристрій комунікації? Сценаріїв достатньо. Наприклад, для розмов з рідними і близькими в мережевих месенджерах, або для комунікації в іграх – CS, Dota або «танчики».

У цій статті ми поговоримо про те, як налаштувати мікрофон на ПК і ноутбуці, а також як перевірити драйвери аудіокарти. Об’єктивно, настройка гарнітури багато в чому залежить від встановленого програмного забезпечення у вашій ОС. В одному випадку воно може бути стандартним, в інших – інстальовано Realtek High Definition Audio і підключати мікрофон слід через нього. Нижче ми розглянемо всі поширені випадки і варіанти, як підключити гарнітуру до комп’ютера, щоб працював мікрофон.

Як налаштувати на Windows 10 і Windows 7 мікрофон

Головна складність при під’єднанні навушників – роз’єм, точніше його виконання. У системному блоці він такий самий, як і роз’єм для будь-якої іншої аудіо гарнітури. Проте, функції у цих роз’ємів різні. Якщо включити колонки і навушники з мікрофоном не в свої порти, то працювати вони не будуть.

Як підключити гарнітуру до ноутбука? Виконайте наступні кроки.

 • Ззаду або спереду системного блоку (або на одній зі сторін лептопа) відшукайте мікрофонний роз’єм. Тільки не плутайте його з гніздом для колонок! Як правило, роз’єм для мікрофона рожевого кольору, а під колонки – зелений.
 • Вставте штекер мікрофона в рожеве гніздо.
 • Переконайтеся, що сполучення пройшло коректно, для чого подивіться в системний трей (біля годинника в нижньому правому куті екрану), чи є відповідний значок. Клацніть по ньому правою кнопкою миші і виберіть «Записуючі пристрої».
 • У переліку обладнань знайдіть мікрофон. Якщо він є, тоді під’єднання відбулося успішно.

Альтернативний варіант підключення

Є ноутбуки, у яких рожевого роз’єму просто не передбачено, а є тільки зелений – під навушники і динаміки. В даному випадку мікрофон інтегрований в систему, але, як правило, якість його звуку залишає бажати кращого. Як налаштувати навушники з мікрофоном на Windows 10? Вам знадобиться спеціальний адаптер, за допомогою якого мікрофон підключається до ноутбука. Існують наступні варіанти:

 • шнур-перехідник, який підключається прямо в гніздо для звукової гарнітури;
 • перехідник;
 • USB-розгалужувач, що підключається до USB-порту.

Аксесуари можна придбати в будь-якому супермаркеті електроніки, і коштують вони недорого. Щоб з’єднати ноутбук і мікрофон, виконайте наступні дії.

 • Підключити адаптер до порту для звукових навушників.
 • Вставте штекер мікрофона у відповідний роз’єм розгалужувача. Він позначений таким самим кольором (рожевим або зеленим), як і на системних блоках.
 • Перевірте коректність підключення (як було описано вище).

Як налаштувати гарнітуру на ноутбуці з бездротовим мікрофоном?

І такий варіант можливий. Використовуйте адаптер з TRS або USB-роз’ємом, або і те, і інше одночасно.

 • При наявності роз’єму TRS, його спочатку потрібно вставити в перехідник джек 1/4.
 • Джек 1/4 підключається до роз’єму рожевого кольору під мікрофон. У випадку з USB – в будь-який вільний порт.
 • Переконайтеся, що з’єднання здійснено правильно.

Як включити мікрофон через «Панель управління»

Багато користувачів, у яких виникли проблеми з використанням мікрофона, переконані, що на їх пристрої його взагалі немає. Однак це не так. Мікрофоном комплектуються всі лептопи, просто іноді вони вимкнений за замовчуванням. Для активації електроакустичного приладу слід:

 • ввести «Панель управління» в пошуковому рядку;
 • відшукати розділ «Звук» і клікнути на нього – відкриється вікно властивостей аудіо;
 • на вкладці «Запис» – «Мікрофон» вибрати «Властивості», використовуючи праву кнопку миші;
 • внизу вікна, в розділі «Загальні» є меню «Застосування пристроїв» – клікнути на нього. З’явиться список, в якому слід вибрати «Використовувати цей пристрій (вкл.)»;
 • натиснути «Застосувати»;
 • у вкладці «Рівні» налаштувати рівень гучності (рекомендується поставити значення від 80 до 10) і посилення мікрофона (в межах +10-12 дБ);
 • підтвердити обрані опції, натиснувши «ОК». Далі закрити всі вікна, які були задіяні в процесі вищевикладених кроків. Перевірити мікрофон на навушниках.

Включення мікрофона через «Диспетчер пристроїв»

Нерідко трапляється, що мікрофон не відображається у переліку аудіо обладнання. У даній ситуації необхідно перевірити, чи інстальований відповідний драйвер. Якщо ні, то операційна система не зможе виявити мікрофон.

Ще одна поширена причина – пристрій відключено в «Диспетчері завдань» або, якщо це стаціонарний ПК, неправильно підключений роз’єм мікрофона на корпусі системного блоку. Як налаштувати мікрофон у навушниках на комп’ютері?

Для початку перевіримо, чи інстальовано для аудіокарти потрібне програмне забезпечення.

 • Запускаємо «Диспетчер пристроїв».
 • У розділі «Звукові, ігрові та аудіопристрої» вибираємо аудіокарту. При відсутності такої в списку, або якщо поряд з нею стоїть жовтий знак оклику, причина неробочого мікрофона криється саме в драйвері.
 • Інсталюємо нове програмне забезпечення або оновлюємо старе.

Переконавшись, що зі звуковими пристроями все добре, переходимо в меню «Аудіовиходи». Тут знаходимо мікрофон і включаємо. Нічого не сталося, і відображається іконка зі стрілкою вниз? Натискаємо правою кнопкою миші по рядку мікрофона в меню, що випадає, і вибираємо «Включити пристрій».

Як зробити мікрофон пристроєм за замовчуванням

Проблеми роботи також можуть виникати, якщо за замовчуванням не встановлено звукове обладнання в якості головного у вашій ОС. Це виправляється в кілька простих дій.

 • На панелі задач справа, поруч із позначкою зміни мови, тиснемо по значку динаміків.
 • Вибираємо «Звуки» і переходимо в меню властивостей.
 • Дивимося: якщо обладнання стоїть за замовчуванням, поруч із ним активний зелений значок. В іншому випадку, вибираємо «Використовувати за замовчуванням» (через праву кнопку миші).

Отже, мікрофон підключений. Далі необхідно перевірити, як він працює. Погодьтеся, моніторинг краще здійснити відразу, ніж потім про погану якість звуку вам повідомить співрозмовник.

Є два способи перевірки пристрою на працездатність.

Програмний

У мережі доступні десятки програм, які допоможуть перевірити якість запису вашого мікрофона. Найбільш вживана – Skype, яка є практично на кожній сучасній машині. Щоб перевірити, як функціонує електроакустичний прилад, робимо наступне.

 • Запускаємо скайп.
 • Підключаємо пристрій до комп’ютера.
 • Відкриваємо вкладку з контактами, де знаходимо «Echo/Sound Test Service». Знайти опцію нескладно, оскільки контакти відсортовані в алфавітному порядку.
 • Клікаємо по контакту лівою кнопкою і здійснюємо голосовий дзвінок. Спеціальний бот подасть звуковий сигнал, після чого у вас буде пара секунд, щоб зробити тест звуку. В ході дії проговоріть щось у мікрофон. Після того, як час закінчиться, ви отримаєте запис голосу і самі почуєте, наскільки він якісний.

Системний метод

Якщо на вашому ПК не встановлений ні один з месенджерів, ви можете скористатися стандартною програмою Windows.

 • Заходимо в меню «Пуск».
 • У пошуковому рядку прописуємо «Recorder» і в списку, який з’явився, вибираємо «Microsoft.WindowsSoundRecorder …».
 • Запускає програму і натискаємо на значок мікрофона, щоб процес запису почався.
 • Говоримо щось в мікрофон.
 • Готовий запис слухаємо і робимо висновки, щодо якості його роботи. При необхідності вносимо корективи в опціях.

Що робити, якщо немає звуку або він дуже слабкий

Бувало таке, що і мікрофон активний, і все включено, але звук при цьому дуже слабкий, ледь чутний? Швидше за все, при призначенні пристроїв за замовчуванням були обрані надмірно слабкі опції звуку. Як налаштувати мікрофон в навушниках? Спочатку буде не зайвим розібратися в типах мікрофонів.

Всі пристрої діляться на:

 • прості аналогові з роз’ємом 3.5 мм. Це доступні рішення середньої якості, які підходять практично для будь-яких входів мікрофона. Вставляються у відповідний роз’єм комп’ютера ззаду або спереду системного блоку (позначений рожевим кольором). Щоб звук був гучним, потрібен якісний мікрофона на ноутбуці або звуковій карті. Причиною неякісного звуку є низький поріг чутливості або високий рівень власних шумів.
 • Мікрофони USB. У них вбудований спеціальний підсилювач, що гарантує комфортний рівень звуку. Підсилювач знаходиться в капсулі мікрофона.
 • Інтегровані в веб-камеру. Такі варіанти трапляються в моделях без мікрофона з мініджеком.

Для якісного звучання більшість аналогових мікрофонів налаштовуються в мікшері операційної системи. Як включити мікрофон на навушниках на нормальну гучність? Розберемося на прикладі популярних кодеків.

Realtek HD в Windows 7/10

При підключенні мікрофона, програмне забезпечення запитає про те, який пристрій було підключено.

Вибираємо вхід мікрофона, після чого він стане доступним для використання. В меню опцій мікрофона можна дістатися через мікшер, або звуковий диспетчер Realtek HD. Натискаємо правою кнопкою миші і вибираємо «Записуючі пристрої», а щоб перейти в диспетчер Realtek, вибираємо його в системній треї. Якщо відповідного значка в панелі завдань немає, його можна відкрити у вкладці «Обладнання і звук».

Насамперед слід визначити, де знаходиться вхід мікрофона. Залежно від того, в який роз’єм він підключається, він може називатися по-різному («Microphone», «Mic»). Якщо підключення немає, то і відображатися у вікні пристрій не буде. Щоб побачити, які входи зайняті, в тому числі неактивні, тиснемо праву кнопку миші в будь-якій точці вікна і ставимо пташки, щоб побачити від’єднані і відключені пристрої.

Отже, мікрофон підключений, подальший хід дій такий:

 • в опціях мікрофона зайти вкладку «Рівні»;
 • перетягнути повзунок на гучність, яка буде для вас прийнятною;
 • натиснути «Застосувати».

Якщо проблема залишилася, можливо, вибрано слабке посилення. Ще один момент! Подивіться, щоб звукова кнопка праворуч від важеля мікрофона була включена, дуже часто причина тихого звуку криється саме тут.

Щоб перевірити, як функціонує мікрофон, заходимо в меню прослуховування і ставимо галочку поряд з потрібними «Прослуховувати з даного пристрою». Далі просто щось говоримо і оцінюємо, наскільки правильно все налаштовано. При необхідності, вносимо правки. Наприклад, у вкладці «Зв’язок» можна знизити рівень гучності музики і системних звуків при розмовах в скайпі. У додаткових налаштуваннях також доступні два режими:

 • багатопотоковості (роздільний). Інтегрований в лептоп мікрофон в даному випадку ви зможете бачити як два автономних мікрофона, які можна застосовувати паралельно;
 • класичний. Два мікрофона об’єднуються в один: якщо підключений зовнішній девайс, використовується саме він, в іншому випадку залучається вбудований.

Регулювання роботи мікрофона AC’97 в Windows XP

 • Мануал налаштування мікрофона з сумісним кодеком AC’97 схожий на попередній.
 • Відкриваємо звуковий мікшер в треї.
 • Заходимо в меню параметрів і ставимо галочку навпроти додаткових опцій, в іншому випадку, активувати підсилювач мікрофона не вдасться.
 • У мікшері запису ставимо галочку біля «Мікрофон» і підтверджуємо дію, натиснувши «ОК».
 • Налаштовуємо посилення мікрофонного входу.

Що робити, якщо всі вищевикладені заходи не допомогли налаштувати навушники з мікрофоном? Досвідчені користувачі рекомендують купити камеру з вбудованим мікрофоном. Або використовувати окрему звукову карту з високоякісним мікрофонним входом. Ще один варіант – окремий підсилювач мікрофона, але такий, швидше за все, доведеться збирати самостійно, або замовити у фахівців.

Віруси

Іноді причиною того, що комп’ютер не бачить мікрофон від гарнітури, є зараження системи вірусами. Що робити в такому випадку?

 • Завантажте та встановіть програму для пошуку шпигунів, наприклад, SpyHunter.
 • Проскануйте ПК на наявність шкідливого програмного забезпечення.
 • Видаліть або полікуєте заражені файли.
 • Проведіть повну або глибоку перевірку операційної системи на наявність вірусів, використовуючи антивірус.
 • Усуньте виявлені проблеми.
 • Поверніть машину і оновіть драйвери. Якщо це не допомогло, вирушайте в сервіс-центр, фахівці якого вирішать ваші проблеми з мікрофоном швидко і надійно.

Усунення сторонніх шумів

Отже, мікрофон знову працює. Але що, якщо звук з перешкодами, чутно тріскотню, гул та інші небажані шуми?

Зайві звуки в мікрофоні видаляються наступним чином.

 • У вкладці «Рівні» в опціях обладнання зменшуємо посилення, перевівши значення на нуль.
 • Тиснемо кнопку підтвердження.
 • В меню «Додатково» перебираємо різні формати, які надає система.

Також можна використовувати опцію усунення несправностей, яка може позитивно вплинути на якість звуку.

В панелі управління обираємо розділ усунення несправностей.

 • Знаходимо пункт «Пошук та усунення несправностей звукозапису», з’явиться віконце моніторингу звукового запису. Тиснемо кнопку «Далі».
 • Вибираємо обладнання, яке слід діагностувати.
 • В кінці перевірки система самостійно виправить проблеми з функціонуванням, а якщо таких не виявлено – видасть відповідне сповіщення.

Нечистий звук може бути ще й через некоректні налаштування. Так, якщо чути відлуння, можливо, треба поставити опцію його придушення. Якщо активна опція приглушення шуму, голос може отримати якесь металеве забарвлення. Причому, таке буває незалежно від конфігурації звукової карти.

Налаштування мікрофона телефонних навушників на Android

Проблеми в роботі мікрофона на смартфонах бувають дуже рідко, але трапляються. Зазвичай, при підключенні система автоматично визначає всі параметри, не потрібно регулювати ні звук, ні запис. Якщо мікрофон все ж відмовляється виконувати свою функцію, причини можуть бути наступні.

 • Гарнітура зламана. Вихід простий – купити нову, або відремонтувати стару, звернувшись в ремонтну майстерню.
 • Проблеми з гніздом телефону (відсутній контакт, роз’єм розхитаний). Щоб перевірити, чи так це, підключіть навушники до іншого пристрою і перевірте на предмет конекту.

Збій системних опцій мобільного пристрою. Виправити ситуацію можна самостійно:

 • Перейти в системне меню через спеціальну комбінацію кнопок (для кожного виробника вона своя).
 • У розділі «Hardware» відкрити вкладку «Навушники і мікрофони».
 • Встановити необхідну гучність і чутливість мікрофонів (вбудований і зовнішній).

Налаштування для Apple-пристроїв

Фірмова «яблучна» гарнітура для айпадів і айфонів не потребує налаштувань. У будь-якому навушнику AirPods є інтегрований мікрофон, за допомогою якого можна комунікувати або використовувати голосовий помічник.

За замовчуванням в опціях гаджетів встановлений параметр, завдяки якому звук сприймається будь-якою частиною гарнітури. Якщо використовувати тільки один сателіт, другий автоматично стає мікрофоном. Для запису і сприйняття звуку можна налаштувати тільки правий або лівий навушник.

У разі відмови AirPods від запису і відтворення звуку, слід перевірити зв’язок з мобільним пристроєм, цілісність навушників, і не збиті налаштування мікрофона. У першому випадку достатньо повторити синхронізацію, у другому – не обійтися без ремонту або покупки нових «вух». Виправити налаштування можна через кнопку Mute на айфоні. Ну, і останнє: збої в роботі мікрофона можливі при використанні несумісної гарнітури. Таке буває, якщо навушники неоригінальні, а сама проблема вирішується переходом на фірмові EarPods або AirPods.

Відповіддю на питання про те, як налаштувати навушники з мікрофоном, стане коригування характеристик мікрофона одним із способів, описаних вище. Дуже важливо правильно вибирати пристрій, що використовується за умовчанням, бо якщо в системі таких кілька, можуть виникнути різні дисфункції. Не менш актуально налаштувати посилення мікрофона, оскільки від цього безпосередньо залежить чистота і якість звуку. Застосовуйте всі методи і здійсніть коректне налаштування вашого мікрофона, що, безумовно, забезпечить надійну і його постійну роботу в подальшому.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів