Як вибрати кулер для процесора: все, що потрібно знати покупцеві

Показати зміст статті

 1. Як вибрати кулер для процесора?
 2. Як дізнатися, чи підходить кулер до процесора по потужності?
 3. Вибираємо кулер, сумісний з материнською платою
 4. Габарити кулера для установки в системний блок
 5. Підбираємо кількість теплових трубок
 6. Яка конструкція краще?
 7. Тип підключення
 8. Висновки

Кулер – це система повітряного охолодження, що складається з радіатора і вентилятора. Ці охолоджуючі пристрої призначені для того, щоб знижувати температуру процесора. Від параметрів пристрою залежить злагодженість, гучність і швидкість роботи комп’ютера. Як вибрати кулер для процесора, щоб забезпечити собі комфортну і безперебійну роботу за ПК? Про основні правила вибору – далі в статті.

Як вибрати кулер для процесора?

Найбільш поширений тип кулера – повітряний. Теплотрубки разом з пластинами радіатора охоплюють тепло від процесора і виводять його в основну секцію кулера, яка в підсумку обдувається вентилятором. Бувають і рідинні кулери, проте в цій статті мова піде про специфіку вибору повітряних кулерів.

Як вибрати кулер з довгим терміном служби? Варто поцікавитися типом підшипника, яким оснащений вентилятор. Найбільш довговічними, надійними в роботі і до того ж доступними за ціною вважаються гідродинамічні підшипники. Крім того, вибираючи кулер, зверніть увагу на рівень шуму. Якщо тиша під час роботи за комп’ютером для вас дуже важлива, придивіться до техніки з гучністю в межах 25 Дб. Також можна орієнтуватися по швидкості обертання. Для максимально тихої роботи показник повинен складати не більше 800-1500 обертів на хвилину.

Щоб визначитися, який кулер вибрати, підійдіть до вибору поетапно. Для успішної покупки вам потрібно буде вибрати кулер за такими параметрами:

 • розсіювання (TDP);
 • сумісність з материнською платою;
 • габарити;
 • конструкція;
 • кількість теплових трубок;
 • тип підключення.

Щоб не помилитися і точно знати, як підібрати кулер до процесора, розглянемо кожен з пунктів списку докладніше.

Як дізнатися, чи підходить кулер до процесора по потужності?

Виробники кулерів подбали про чітку градацію розсіювання пристроїв, щоб полегшити покупцям вибір. Потужність, що розсіюється або TDP – це показник, за яким визначають кількість відведеного тепла. Знайти правильну відповідь на питання «як підібрати кулер для процесора» легко, якщо врахувати завдання, які виконує ваш комп’ютер.

Якщо ви використовуєте комп’ютер виключно для обробки офісних документів і серфінгу в інтернеті, підійдуть класичні кулери з TDP 45-65 Вт.

Часто граєте в комп’ютерні ігри? Тоді вибирайте кулери для ігрових ПК середнього або високого класу з потужністю, що розсіюється від 65 до 120 Вт.

Для тих, хто професійно займається створенням графіки і обробкою відео, а також грає в сучасні 3D ігри підійдуть кулери з TDP більше 120 Вт. Щоправда, варто враховувати, що такі кулери сумісні лише з потужними ігровими та професійними комп’ютерами.

Вибір кулера для процесора краще робити з 50% запасом по TDP. На це є кілька причин.

 • За умови високого навантаження процесор виробляє більше тепла, тому роботи для кулера теж стає більше.
 • Виробники кулерів часто завищують показники TDP.
 • Запас по TDP дозволить кулеру працювати на середніх оборотах, як наслідок – техніка прослужить довше.

Особливої необхідності в запасі за параметрами охолодження немає тільки в одному випадку – якщо ви купуєте кулер для комп’ютера, на якому працюєте виключно в програмах Microsoft Word.

Вибираємо кулер, сумісний з материнською платою

Щоб підібрати кулер для материнської плати правильно, потрібно враховувати тип програмного інтерфейсу і види кріплень. Кожна материнська плата має свій порядок розміщення монтажних отворів і способів кріплення кулера. Ось цими стандартами і потрібно керуватися при виборі охолоджувального пристрою.

Перший крок до правильного вибору кулера – з’ясувати, який регламент розміщення кріпильних отворів у вашого сокета материнської плати. Далі необхідно уважно ознайомитися з описом технічних характеристик кулера і переконатися, що пристрій сумісний з типом кріплення конкретної материнської плати.

Габарити кулера для установки в системний блок

Як підібрати кулер за розміром? Зазвичай виробники комп’ютерів вказують максимально допустимі габарити кулерів, які можна встановити в системний блок. Але якщо ви не знайшли такої інформації в інструкції, виміряти потрібні параметри можна самостійно.

Для цього заміряйте два параметри. Перший – відстань між металевою кришкою процесора і бічною стінкою корпусу. Другий – відрізок від підошви кулера, яка контактує з процесором, до нижньої межі вентилятора або радіатора. Остання величина особливо важлива для тих, хто застосовує планки ОЗУ з охолоджувальним кожухом.

Підбираємо кількість теплових трубок

Трубки в кулерах служать для відведення тепла на радіаторні пластини, тому від кількості трубок багато в чому залежить швидкість охолодження процесора. Однією-двома трубками оснащуються кулери початкового рівня. Три-чотири трубки – ознака кулера середньої ефективності. П’ятьма і більше трубками обладнані пристрої Hi-End сегмента, призначені для охолодження потужних процесорів.

Говорячи про теплові трубки, важливо відзначити специфіку їхнього економічного становища. Краще, якщо трубки будуть контактувати з кришкою процесора, тобто будуть відкритими. У такому випадку процес тепловіддачі буде більш ефективним.

Буває, що конструкція кулера може бути без трубок. У більшості випадків така конструкція властива стандартним бюджетним приладам. Як зорієнтуватися і підібрати кулер для процесора в такому випадку? Зверніть увагу на матеріал основи. Найбільш ефективними будуть прилади з основою з міді, оскільки теплопровідність цього матеріалу дає хороший приріст в охолодженні.

Яка конструкція краще?

Сучасний асортимент включає три варіанти конструкцій кулерів.

Класика. Сфера застосування класичних кулерів – офісні і домашні комп’ютери, які використовуються для повсякденних нескладних завдань. Вентилятор розташований паралельно CPU. Форма таких кулерів залежить від виду процесора (для Intel – круглі, для AMD – квадратні). Пристрої з класичною конструкцією відрізняються надійністю, бюджетної вартістю і досить високою гучністю під час роботи.

Top-Flow. На відміну від попередньої конструкції, в кулері Top-Flow більш масивний радіатор, також збільшена відстань між процесором і радіатором. Забір повітря здійснюється з отворів в боковій стінці, зовні корпусу, а потім направляється до материнської плати. Такий принцип дії забезпечує більш швидке охолодження деталей поблизу центрального процесора. Кулери Top-Flow добре підходять для домашніх і ігрових комп’ютерів з середнім завантаженням.

Баштові кулери. Відмінна риса пристроїв – наявність теплових трубок, які з’єднують радіатор і основу кулера. А секретом підвищеної ефективності приладу є напрямок повітря на радіатор уздовж материнської плати. Баштові кулери можуть оснащуватися декількома вентиляторами. Дану конструкцію кулерів обирають геймери і фахівці, що займаються обробкою фото і відео.

Тип підключення

Більшість кулерів мають чотирьох контактний роз’єм. Що це означає? Плати сучасних кулерів підтримують технологію PMW, яка автоматично регулює оберти, враховуючи температуру процесора.

Однак зустрічаються і інші пристрої – з підключенням вентилятора кулера по трьохконтактному роз’єму. У такому випадку користувачеві доведеться керувати частотою обертів вручну.

Висновки

Як вибрати кулер для процесора? Для початку зрозумійте, які завдання ви виконуєте на комп’ютері найчастіше. Виходячи з цього, підберіть оптимальну розсіючу потужність кулера (TDP). Рекомендується вибирати кулери мінімум з 50%-вим запасом по TDP. Резерв TDP дозволить кулеру працювати на середніх обертах, як наслідок – техніка прослужить довше.

Далі виберіть конструкцію пристрою – класичну, баштову або Top-Flow, в залежності від особливостей застосування і завдань, поставлених перед кулером. Не забудьте переконатися, що обрана модель кулера підходить комп’ютеру за розміром і типом підключення, а також сумісна з материнською платою. Майте на увазі, що 800 обертів на хвилину – поріг чутності для будь-якого вентилятора, а теплові трубки (якщо вони присутні в конструкції) повинні бути відкритими і контактувати з кришкою процесора.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
абоКоментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів
Вам може бути цікаво