Як вибрати стабілізатор напруги для квартири: корисні поради

Показати зміст статті

 1. Як вибрати стабілізатор напруги для квартири
 2. Коли потрібен стабілізатор напруги в квартирі?
 3. Яка техніка потребує захисту від стрибків напруги?
 4. Тип стабілізатора
 5. Як визначити потужність стабілізатора напруги для побутової техніки в квартирі?
 6. Який стабілізатор краще: настінний або підлоговий?
 7. Кількість фаз у стабілізаторів
 8. Висновки

Проблеми з напругою – поширена проблема заміських і просто приватних будинків. Але іноді такі труднощі відчувають і мешканці багатоповерхівок. Різкі коливання напруги призводять до виходу з ладу дорогої побутової техніки та електроніки. Як же захистити своє майно і подбати про власний комфорт? Допоможуть стабілізатори напруги. Про види цих пристроїв і особливості їх вибору – далі в статті.

Як вибрати стабілізатор напруги для квартири

Щоб вибрати стабілізатор напруги в квартиру правильно, потрібно врахувати кілька важливих критеріїв. Мова йде про:

 • потужність пристрою;
 • вид техніки за принципом роботи;
 • кількість фаз;
 • тип монтажу.

Поговоримо про кожен з пунктів списку докладніше.

Коли потрібен стабілізатор напруги в квартирі?

Серед вагомих причин, які вказують на необхідність придбання стабілізатора напруги для квартири:

 • некоректна робота техніки (мікрохвильовка не нагріває їжу, лампи розжарювання горять тьмяним світлом, тощо);
 • перманентно підвищена або знижена напруга в мережі;
 • непостійна напруга з перепадами в денний або вечірній час;
 • різкі скачки напруги і миготливе світло;
 • комбінація декількох згаданих проблем.

Щоб упевнитися в стабільній якості напруги, можна виміряти її самостійно за допомогою мультиметра або ж звернутися за допомогою до професійного електрика. Норма для мереж 230В – не менше 207В і не більше 253В; для мереж 220В – мінімум 198 і максимум 242В. Допустиме відхилення від норми – 10%.

Єдиний випадок, коли стабілізатор не потрібен, – знижена напруга, що є наслідком втрат в кабелі (неправильно підібраного перетину кабелю).

Яка техніка потребує захисту від стрибків напруги?

Від перепадів напруги можна захистити як будинок в цілому, так і окремий пристрій. Як впливає якість електропостачання на різні види техніки, і які прилади потребують захисту найбільше?

 • Холодильники. Актуальні моделі холодильників злагоджено працюють при коливаннях напруги в межах 10%. Деякі прилади оснащуються спеціальними захисними системами, які відключають пристрій в момент різких стрибків струму або ж переводять холодильник в безпечний режим. Якщо ж мова йде про старий холодильнику, прилад набагато більш чутливий до перепадів напруги в мережі: без стабілізатора скорочується термін служби компресора, ламається двигун.
 • Телевізори. У вас відносно новий телевізор з імпульсним блоком живлення? Тоді приводів для занепокоєння немає. В інших випадках перепади напруги закінчаться поломкою техніки.
 • ПК і лептопи. Пошкодити ці типи пристроїв можуть тільки різкі скачки напруги, ризику найбільше схильний блок живлення.
 • Аудіотехніка. В якості захисту від мінімальних перепадів напруги добре справляється мережевий фільтр. Якщо ж скачки сильні, потрібен стабілізатор.
 • Кліматична техніка. Все залежить від характеристик напруги живлення. Однак в цілому, нестабільна напруга скорочує термін служби кліматичного обладнання.
 • Пральні машини. Автоматичні пральні машини оснащені електродвигуном і вбудованими водонагрівачами, чутливими до перепадів напруги. Тому дана техніка в зоні підвищеного ризику і вимагає захисту стабілізатором.
 • Посудомийні машини. Дана техніка чутлива навіть до мінімальних перепадів струму в мережі, так що установка стабілізатора дуже бажана.
 • Мікрохвильові печі. Якщо напруга низька, то техніка просто не зможе розігріти або приготувати їжу. При занадто високому рівні напруги під ударом в першу чергу знаходиться блок живлення і панель управління.
 • Електрообігрівачі. Як і мікрохвильовки, при зниженій напрузі електрообігрівачі не виконують свого призначення. А ось при підвищеній – можуть зламатися і навіть створити пожежонебезпечну ситуацію.

Тип стабілізатора

Всього виділяють чотири типи сучасних стабілізаторів:

 • електронні;
 • інверторні;
 • релейні;
 • електромеханічні.

Електронні – перемикання обмоток трансформатора відбувається завдяки напівпровідниковим елементам. Останні коректують напругу в нульовій точці синусоїди, без помітних гармонійних спотворень. Це високоточні і швидкі стабілізатори, які довго служать (10-15 років) і працюють практично без шуму.

Інверторні – зроблені на основі технології подвійного перетворення. Іншими словами, змінна вхідна напруга перетворюється в постійну, і знову генерується в змінну на вихід. Такий принцип роботи гарантує максимальну точність стабілізації. Якщо на вході напруга дуже низької якості, рекомендується купувати саме побутовий стабілізатор. Термін служби даного типу техніки зазвичай варіюється від 8 до 10 років.

Релейні – в їх основі лежить автотрансформатор, ступінчасті відводи від якого дозволяють коригувати рівень напруги. Це стара технологія, перевірена часом. Переваги релейних стабілізаторів – їх бюджетна вартість і висока швидкість пуску. Однак розраховувати на високу точність стабілізації не доводиться. Такі стабілізатори рекомендовані в разі, якщо показники напруги плавають несильно і в будинку відсутня чутлива техніка. При частих стрибках напруги термін служби таких пристроїв становить в середньому 3-5 років.

Електромеханічні – так само, як і пристрої попереднього типу, створені на базі автотрансформатора. Однак регулювання здійснюється не східчасто, а плавно, за допомогою більш точного приводу. Серед переваг таких стабілізаторів – порівняно недорога ціна і плавне регулювання напруги. Однак при різких скачках вхідної напруги така техніка не встигне виконати свою функцію. Ще одна особливість електромеханічних стабілізаторів – необхідність регулярного обслуговування.

Як визначити потужність стабілізатора напруги для побутової техніки в квартирі?

Як вибрати стабілізатор напруги для квартири по потужності? Перш за все, потрібно з’ясувати дві величини – загальну потужність всієї техніки в вашому домі і мінімальний рівень напруги в мережі. Знаючи ці показники, вам буде легко вибрати стабілізатор з необхідною потужністю. При розрахунках варто врахувати, що багато приладів на старті роботи споживають в 3-6 разів більше енергії в порівнянні з цифрами, зазначеними в технічній документації. Вибираєте стабілізатор для приватного котеджу? Приймайте до уваги потужність вуличного ліхтаря і інших приладів, які знаходяться поза домом.

Якщо ваш вибір припав на побутовий тип стабілізатора, у нього повинен бути пристойний запас потужності (не менше 30%). Оскільки технологія подвійного перетворення не дуже сумісна з критичними навантаженнями. Втім, невеликий запас потужності знадобиться для злагодженої роботи будь-якого типу стабілізатора.

Як вибрати стабілізатор напруги для будинку в цілому, без підрахунків потужності окремих приладів? Ознайомтеся з номіналом ввідного автомата, встановленого у вашому будинку або квартирі. Наприклад, для 32-амперного автомата підійде стабілізатор на 8000 вольт-ампер, а для 40-амперного – на 10000 V·A.

Який стабілізатор краще: настінний або підлоговий?

Точної відповіді на питання, винесене в підзаголовок, немає. Тут все залежить від особистих переваг покупця. Якщо бюджет не підтискає і хочеться придбати компактну модель, вибирайте настінні стабілізатори. Для тих, хто готовий пожертвувати значною кількістю квадратних метрів для розміщення стабілізатора, підійде техніка для підлоги.

Кількість фаз у стабілізаторів

Стабілізатор струму вибирають виходячи з виду мережі. Бувають однофазні (220В) і трифазні (380В) мережі. Відповідно, існують однофазні та трифазні прилади для стабілізації напруги.

Варто зазначити, що для трифазних мереж багато фахівців рекомендують установку трьох однофазних стабілізаторів. І ось чому. Якщо раптом в одній з фаз трифазного пристрою зникне напруга, без стабільної напруги залишиться весь будинок або квартира. У випадку з трьома однофазними приладами такий сценарій неможливий. Також через різну навантаження на кожну з фаз трифазні стабілізатори можуть працювати некоректно.

Висновки

Поставити стабілізатор напруги на квартиру – значить, подбати про злагоджену роботу всієї техніки в будинку. Якщо ви вибираєте стабілізатор для захисту конкретного приладу, з’ясуйте, скільки енергії він споживає, і зверніть увагу на стабілізатори з порівнянною потужністю. Через підвищену витрату енергії на старті роботи пристроїв, рекомендується дотримуватися правила 20-30% запасу по потужності. В першу чергу, захисту вимагають холодильники, обігрівачі, пральні і посудомийні машини. Щоб не помилитися в разі підбору стабілізатора для всього будинку, досить ознайомитися з номіналом ввідного автомата.

Вибір типу стабілізатора залежить від потреб конкретного користувача і бюджету. У більшості випадків до покупки рекомендуються електронні або інверторні прилади, оскільки вони плавно вирівнюють напругу і мають значний термін служби. Якщо ваш пріоритет – безшумні стабілізатори, найкраще підійдуть електронні моделі. При зниженій напруги, звертайте увагу на моделі з діапазоном стабілізації, зміщеним до низу. Якщо якість живильної мережі критично низька, вибирайте інверторні стабілізатори. Їх швидкодія і точність є недосяжними для інших видів стабілізаторів.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
абоКоментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів