Як видалити вірус з телефону: найдієвіші способи

Показати зміст статті

 1. Що таке вірус, що можуть віруси і які вони бувають
 2. Як віруси потрапляють на смартфон
 3. На сайтах для дорослих, сайтах зі зламаними додатками і піратськими фільмами, торент-трекерах
 4. За допомогою SMS, MMS та електронної пошти
 5. Як віруси заражають смартфон
 6. Як відрізнити вірус від нормального додатку?
 7. Як убезпечити смартфон від вірусів
 8. Віддавайте перевагу установці додатків з Play Маркет і підходьте до їх вибору серйозно
 9. Не переходьте за невідомими посиланнями в SMS, MMS або поштою
 10. Установка неофіційних прошивок – погана ідея
 11. Вимкніть автоматичне отримання MMS на вашому пристрої
 12. Уникайте використання банківської послуги «Автоплатіж»
 13. Як зрозуміти, що на смартфоні або планшеті з’явився вірус
 14. Як видалити вірус з телефону?
 15. Якщо меню відкривається
 16. Як видалити вірус з Андроїда через комп’ютер?
 17. Якщо меню не відкривається (банер-вимагач)
 18. Як видалити вірус з телефону за допомогою сторонніх програм?

Все більше людей використовує смартфони як міні-комп’ютери: для серфінгу в інтернеті, перегляду фільмів, ділових і особистих листувань, створення документів і обробки фото. Однак на відміну від комп’ютерів, телефони в більшості випадків мало захищені від шкідливого ПЗ. Як виявити вірус на своєму смартфоні, видалити його і уникнути подібних неприємностей в майбутньому? Про це – далі в статті.

Що таке вірус, що можуть віруси і які вони бувають

Вірус – це програма, яка містить шкідливий код. Існує безліч різновидів вірусів. Вони можуть маскуватися під звичайні програми, але вміщати в себе зовсім іншу, небезпечну «начинку». Другий поширений тип вірусів – троян, який заражає додатки додатковим, шкідливим кодом. Також широко поширені рекламні віруси, які раз у раз виводять на екран оголошення та оповіщення від сумнівних сайтів.

Чим небезпечні віруси? Крім постійного дискомфорту в процесі експлуатації зараженого смартфона, вірусні програми можуть списати гроші з вашого мобільного рахунку або банківської карти, поширювати особисті дані або використовувати їх для розсилок, отримувати доступ до файлів мультимедіа, листуванням і не тільки. Ще один поширений ефект вірусів – використання потужності смартфона для цілей шахраїв (наприклад, для показу прихованої реклами).

Розглянемо кілька типів вірусів на конкретних прикладах.

LokiBot virus. Infostealer.Lokibot – вірус, який вміє відправляти SMS на платні номери без відома користувача, а також використовувати потужність телефона з метою шахраїв і встановлювати проксі-сервер SOCKS5 для перенаправлення користувача трафіку. Крім того, LokiBot virus. Infostealer.Lokibot показує нав’язливі повідомлення з пропозиціями про відкриття банківського рахунку. Якщо користувач погоджується і вводить свої дані, вся інформація переходить в руки зловмисників.

NotCompatible – вірус, що маскується під проксі-сервер. Найчастіше після зараження вірусом нового пристрою, шахраї крадуть особисті дані користувача і використовують підключення для розсилки спаму.

Lastacloud – це вірус-троян, який найчастіше поширюється у додатку Whatsapp. Шкідлива програма націлена на крадіжку особистих даних і контактів. Як видалити вірус троян з телефону? Допоможе будь-який офіційний антивірус.

Android Police – один з найнебезпечніших вірусів-паразитів, що блокує всю систему. Android Police може перенаправляти користувача на шахрайські копії сайтів і запитувати введення логінів і паролів. Якщо вчасно не видалити вірус, ПЗ здатне зашифрувати всі дані на телефоні і залишити власника гаджета без доступу до особистих даних.

Вимагачі – віруси, які виводять на екран девайса банер з вимогою перерахувати гроші шахраям. Банер-вимагач неможливо прибрати звичайними способами, так що робота смартфона виявляється повністю заблокованою. Найчастіше віруси-вимагачі міститися в спам-посиланнях і додатках з порно або ставками на спорт. Як прибрати банер з телефону? Зазвичай допомагає перехід в безпечний режим і сканування антивірусними програмами.

Як віруси потрапляють на смартфон

Зловмисники роблять все, щоб вірусні програми виглядали безневинно або навіть привабливо для користувача. Зазвичай віруси приховують всередині додатків, що виглядають як браузери, ігри, книги або навіть антивіруси. Є кілька найбільш поширених типів веб-сайтів, на яких ризики підчепити віруси дуже високі.

На сайтах для дорослих, сайтах зі зламаними додатками і піратськими фільмами, торент-трекерах

Якщо ви зайшли на сайт для дорослих або веб-ресурс з піратськими версіями фільмів, потрібно бути особливо обережним. Наприклад, не варто клікати по рекламним банерам, що вистрибують, або натискати ОК у відповідь на будь-які запити, що з’являються на дисплеї вашого телефону. Навіть якщо на екрані раптом з’явиться повідомлення з попередженням про зараження смартфона, великий виграш або будь-яким іншим вражаючим текстом, тисніть на кнопку скасування.

Не звертайте увагу на коментарі до відео, а також не переходьте за посиланнями з повідомлень незнайомців. Часто форуми на таких сайтах несправжні і служать майданчиком для розміщення прихованої реклами і розповсюдження вірусів.

За допомогою SMS, MMS та електронної пошти

Менш поширений, але не менш ефективний спосіб зараження смартфона – посилання в SMS, MMS і листах електронної пошти. У таких випадках повідомлення відправляють з незнайомих номерів і позначають текстом, що викликає інтерес. Це можуть бути заклики забрати свій виграш за посиланням, прочитати лист від нотаріуса з Німеччини або познайомитися з красивою дівчиною. Як тільки користувач натискає на посилання, вірус одразу потрапляє на пристрій.

Як віруси заражають смартфон

Навіть найуважніші користувачі іноді завантажують програми з вірусами помилково. Але для зараження девайса одного тільки завантаження недостатньо – шкідливе ПЗ ще потрібно встановити. Віруси, замасковані під звичайні програми, залишаються в завантаженнях і чекають, поки наївний користувач запустить процес інсталяції.

Як відрізнити вірус від нормального додатку?

Одна з перших ознак замаскованого вірусу – дозвіл «.apk». Насторожити також повинні запити, надіслані додатками під час їх установки. Нормальний додаток без вірусу буде запитувати у користувача схвалення на:

 • відправку і перегляд повідомлень;
 • здійснення телефонних викликів;
 • зчитування з SD-карти.

Щоб убезпечити свій гаджет від шкідливих програм, ставтеся до процесу встановлення нових програм максимально обережно і уважно. Не підтверджуйте підозрілі запити і завжди аналізуйте функціонал конкретного додатка. Наприклад, якщо ви встановлюєте просту мобільну гру, дозвіл на відправку повідомлень від вашого імені йому точно ні до чого, якщо тільки це не вірус. Тому від інсталяції краще відразу відмовитися і видалити заражену програму з телефону.

Як убезпечити смартфон від вірусів

Нижче описані найефективніші заходи обережності.

Віддавайте перевагу установці додатків з Play Маркет і підходьте до їх вибору серйозно

Платформа Google Play Store ретельно перевіряє всі програми на предмет вірусів перед тим, як додати їх в базу. Тому користувачі, які використовують виключно Play Маркет, захищені набагато більше користувачів, що завантажують додатки зі сторонніх ресурсів.

Не переходьте за невідомими посиланнями в SMS, MMS або поштою

Як уже згадувалося раніше, посилання в смсках або MMS-повідомленнях, – поширене джерело спаму. Проте, люди все ще натискають на підозрілі лінки, оскільки рівень довіри до SMS-повідомлень вище в порівнянні з інтернет-ресурсами. Не допускайте цієї помилки.

Установка неофіційних прошивок – погана ідея

На перший погляд, неофіційна прошивка може бути привабливою: додаткові можливості, оновлення, та ще й все це безкоштовно. Ось тільки безкоштовний сир, як відомо, буває тільки в мишоловці. Після установки таких прошивок часто доводиться шукати спосіб, як очистити андроїд від вірусів. Створенням неофіційних прошивок часто займаються шахраї, єдина мета яких – швидкий заробіток грошей на наївних користувачах.

Вимкніть автоматичне отримання MMS на вашому пристрої

Бібліотека Stagefright, безпосередньо пов’язана з MMS-повідомленнями, особливо вразлива для шкідливих програм. Тому якщо ви не хочете, щоб шахраї завантажили на ваш телефон вірус, просто відправивши вам MMS, краще відключити функцію автоматичного отримання таких повідомлень.

Уникайте використання банківської послуги «Автоплатіж»

Напевно ви чули про таку корисну послугу як Автоплатіж – автоматичне поповнення телефонного рахунку при зниженні балансу до певного рівня. Однак користь «Автоплатежу» значно переважує потенційну небезпеку. Якщо на пристрій потрапить вірус, смс-ки від банку будуть блокуватися, і користувач не помітить, як з його рахунку спишуться всі гроші за повідомлення і дзвінки на платні номери.

Хорошим варіантом захисту від смс-вірусів може стати звичайний кнопковий телефон з окремою сім-картою, номер якої використовується виключно для зв’язку з банком.

Як зрозуміти, що на смартфоні або планшеті з’явився вірус

Серед найбільш поширених «симптомів» присутності вірусу на смартфоні:

 • значне збільшення витрат на повідомлення і дзвінки (хоча користувач не виявляв підвищеної активності);
 • на екрані з’являється повідомлення-вимагач, що вимагає внести плату за подальшу експлуатацію пристрою;
 • в меню з’являються нові додатки, яких ви не встановлювали;
 • акумулятор розряджається в рази швидше звичайного;
 • смартфон зависає навіть при виконанні нескладних команд.

Як видалити вірус з телефону?

Якщо меню відкривається

Перший крок – убезпечте свої кошти на рахунку і витягніть сім-карту з телефону. Далі завантажте перевірений антивірус, використовуючи Play-market. Вибираючи програму для видалення вірусів, орієнтуйтеся на оцінку ефективності іншими користувачами. Зазвичай із завданням справляються Eset, Kaspersky і Dr.Web. Після установки антивіруса залишиться тільки просканувати девайс і видалити шкідливі програми.

У разі якщо жоден антивірус не вирішив проблему, спробуйте використовувати більш потужні програми, призначені для ПК. Справа в тому, що антивіруси, що захищають комп’ютери, розраховані на серйозні загрози. Тому у них більше шансів очистити ваш телефон від вірусів.

Як видалити вірус з Андроїда через комп’ютер?

 • Підключіть смартфон до ПК через USB, не забувши поставити в налаштуваннях гаджета позначку навпроти налагодження USB.
 • Приступайте до сканування телефону антивірусом для ПК.
 • Видаліть всі знайдені загрози.

Щоб повністю убезпечити пристрій, після видалення вірусів варто також перевірити налаштування браузерів. Якщо замість звичного пошуковика на домашній сторінці з’являються невідомі вам сайти – це тривожний сигнал. Виправити ситуацію можна, відкривши налаштування браузера (три вертикальні крапки у верхньому правому куті) і знайшовши всередині розділ під назвою «Пошукова система». У вікні, виберіть Гугл або іншу зручну пошукову систему. Одразу рекомендуємо знайти в налаштуваннях пункт «Історія» і очистити всі дані, крім збережених паролів.

Буває, що ні антивіруси, ні ручне видалення підозрілих додатків не допомагають в боротьбі зі шкідливим ПЗ. Як видалити вірус в телефоні в такому випадку? Залишається тільки один вихід – відкат до заводських налаштувань. Перед тим, як приступати до даної процедури врахуйте, що повернення до заводських параметрів має на увазі видалення всіх файлів з пам’яті гаджета. Так що збережіть всю інформацію на зовнішній жорсткий диск або в хмару. Порядок дій наступний.

 • Заряджайте смартфона до 100% і вимкніть пристрій.
 • Одночасно затисніть кнопку живлення і клавішу збільшення гучності, утримуйте кнопки близько 5 секунд.
 • Після появи логотипу зі знаком оклику натисніть на кнопку живлення (Power).
 • Використовуючи для навігації клавішу гучності, виберіть пункт WIPE DATA/FACTORY RESET і підтвердіть дію, натиснувши кнопку VOLUME +.
 • Наступний крок – клік по написам «delete all user data» і «reboot system now».

Після перезавантаження ваш пристрій повернеться до заводських налаштувань – без вірусів і призначених для користувача файлів.

Якщо меню не відкривається (банер-вимагач)

Як видалити вірус з телефону, якщо не відкриваються налаштування? Ні в якому разі не виконуйте запити шахраїв і не перераховуйте їм гроші за реквізитами, вказаними на банері-шахраїв. Що потрібно зробити?

 • Вимкнути пристрій і витягти сім-карту.
 • Увімкнути трубку в безпечному режимі. Залежно від версії Андроїд, коли з’явиться напис Samsung, затискаємо клавішу «Гучність вниз» (для Android 9, 8, 7, 6, 5, 4) або кнопку «Меню» (для Android 2).
 • У безпечному режимі банер-шахрай повинен пропасти. Так що у користувача з’являється можливість відключити права адміністратора в усіх додатках.
 • Перевірити список додатків, і видалити всі, які ви не встановлювали.
 • Запустити програму-антивірус, якщо вона є на вашому пристрої. Якщо антивіруса немає, завантажте його.
 • Видалити всі знайдені загрози.

Після процедури не забудьте перезавантажити телефон.

Як видалити вірус з телефону за допомогою сторонніх програм?

Під стороннім софтом для видалення вірусів зазвичай мають на увазі антивірусні програми. Ці програми точно знають, як усунути вірус на телефоні.

Крім всім відомого Dr.Web, серед лідерів на ринку антивірусних програм:

 • Zemana Antivirus – безкоштовний антивірус, який допоможе знайти і знешкодити рекламні віруси і трояни; на відміну від інших подібних програм виконує пошук в хмарних сховищах даних;
 • Malwarebytes для Андроїд – крім вірусів може видалити потенційно небезпечні додатки (PUP); перші 30 днів використання доступні без платної підписки;
 • Kaspersky Internet Security – підходить для боротьби з будь-яким видом шкідливого ПЗ; антивірус простий в установці і експлуатації.

Корисним буде і сторонній софт, призначений для блокування небезпечних рекламних сайтів. Одна з ефективних програм-блокувальників – AdGuard. Ця програма збереже ваші особисті дані в безпеці і подбає про захист смартфона від потенційно небезпечних веб-ресурсів.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
абоКоментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів
Вам може бути цікаво