Як правильно вибрати жорсткий диск: покрокова інструкція

Показати зміст статті

 1. Як вибрати жорсткий диск
 2. Жорсткий диск «HDD» або твердотільний накопичувач «SSD»
 3. Розміри і інтерфейси жорстких дисків
 4. Зовнішні або внутрішні жорсткі диски
 5. Жорсткий диск для «PlayStation» і «Xbox 360»

Однією з найбільш поширених причин для того, щоб дізнатися, як вибрати жорсткий диск для ПК, є просідання продуктивності комп’ютера. Це відбувається в силу браку ресурсів пристрою для завантаження нових даних. Інша, не менш поширена причина більш банальна – вихід накопичувача з ладу. У таких випадках питання «який жорсткий диск вибрати» назріває сам собою. У різноманітті інформації про виробників, параметрах і інших технічних подробицях досить легко заплутатися. На щастя, зважений підхід дозволяє підібрати оптимальний прилад.

Як вибрати жорсткий диск? В першу чергу, потрібно виходити з власних очікувань від даного девайса. Накопичувач потрібен для зберігання двох різних категорій інформації – програмного забезпечення і даних, які будуть їм використовуватися. Зберігання даних вимагає по-справжньому зваженого підходу при покупці, оскільки жорсткий диск – це довгострокова інвестиція, особливо якщо ви використовуєте великі обсяги даних. Крім того, як для операційної системи, так і для програм, які вона використовує, важливий швидкий доступ до інформації. Цей параметр безпосередньо залежить від якості накопичувача.

Як вибрати жорсткий диск

Одним з ключових пунктів в тому, як підібрати жорсткий диск, є його обсяг. Вже забуті ті часи, коли обсяг жорсткого диска обмежувався виключно 40 або 80 гігабайтами. У міру зміни ландшафту цифрового і технологічного простору, обсяг накопичувачів став все більше розширюватися. Зараз рахунок іде на сотні гігабайтів і навіть терабайти.

В першу чергу, потрібно визначитися з об’ємом, виходячи з того, який тип роботи виконується на комп’ютері. Чим більше обсяг накопичувача, відповідно, тим більше буде його вартість. Не потрібно купувати місткий жорсткий диск, якщо більша частина його вільної пам’яті не буде використовуватися. Звичайно, за 5-7 років вінчестер в будь-якому випадку заповниться, тому якщо місткість є пріоритетною характеристикою, то краще віддати перевагу жорсткому диску з великим об’ємом.

Ще одним параметром, безпосередньо впливає на вибір жорсткого диска для зберігання даних, є його швидкість роботи. Велика місткість вінчестера – це ще не гарантія того, що програми почнуть швидше грузиться. Втім, з накопичувачами більшого об’єму програмне забезпечення явно буде працювати швидше, ніж з базовими невеликими моделями. Проте, за швидкість завантаження і роботи програм безпосередньо відповідає швидкість роботи самого жорсткого диска.

Продуктивність накопичувача, багато в чому визначається швидкістю запису і читання даних (вимірюється в мегабайтах в секунду), а також тим періодом часу, за який користувач отримує доступ до інформації. Сьогодні, в умовах великих обчислювальних ємностей, можна знайти жорсткі диски з діапазоном швидкості в 150 Мб на секунду і більше. Цей показник особливо важливий для програм, призначених для монтажу відео і зображень. При невисокій швидкості завантаження кожної дії буде повільним, що створить певний дискомфорт. А перевірити, чи відповідає накопичувач заявленим швидкісним характеристикам, після покупки, можна за допомогою програми HD Tune Pro.

Жорсткий диск «HDD» або твердотільний накопичувач «SSD»

Щоб підійти до питання того, як вибрати жорсткий диск для ноутбука або комп’ютера, слід більше знати про поділ всіх жорстких дисків на дві підкатегорії. Інформаційний носій може бути представлений жорстким диском формату HDD або ж твердотілим накопичувачем формату SSD. Кожен з різновидів має власний набір переваг і недоліків, тому розберемо основні відомості про них.

Конструкція жорсткого диска HDD має кілька пластин, покритих магнітним напиленням. Запис інформації здійснюється шляхом намагнічування окремих ділянок їх поверхні. Пластини можуть бути виготовлені з металу або скла, і саме вони є вмістилищем даних. Над поверхнею диска, що обертається на великих швидкостях, розташовується спеціальна головка. Саме вона відповідає за запис і зчитування інформації.

Перелік основних переваг HDD виглядає наступним чином:

 • менша вартість у порівнянні з твердотільними накопичувачами;
 • великі можливості для зберігання інформації (можуть вміщувати до 10 терабайт);
 • можна відновити випадково втрачену інформацію за допомогою спеціального програмного забезпечення;
 • менша чутливість до електростатичного розряду;
 • тривалий термін служби без прив’язки до кількості зчитувань і перезапису файлів.

Проте, є у жорстких дисків формату HDD і деякі мінуси:

 • вищі показники споживання енергії, що характеризуються сильним нагріванням;
 • механічна конструкція, що лежить в основі, створює багато шуму;
 • більш повільна робота в порівнянні з твердотільними накопичувачами;
 • велика чутливість до механічних пошкоджень.

Твердотільні накопичувачі SSD або Solid-State Drive відрізняються компактністю і являють собою набір мікросхем. Принцип роботи базується на напівпровідникової технології флеш-пам’яті типу NAND. Цей різновид диска відрізняється енергонезалежністю і відсутністю механічних частин. Ця деталь позитивно відбивається на терміні експлуатації накопичувачів.

Основні переваги SSD виглядають наступним чином:

 • видають менше шуму при роботі;
 • практично не виділяють тепла в ході експлуатації;
 • відрізняються високою швидкістю запуску.

Але і SSD не ідеальні і мають такі недоліки:

 • менший експлуатаційний термін в порівнянні з HDD;
 • можливість незворотного стирання даних в разі безконтрольного виключення пристрою;
 • обмеження на кількість циклів запису і зчитування інформації.

Втім, ніхто не забороняє задіяти одночасно обидва типи накопичувача в одному пристрої, тим самим збільшуючи об’єм пам’яті. Головне знати, яким чином можна поєднати їх позитивні і негативні аспекти. Наприклад, твердотільний накопичувач може бути використаний для операційної системи і софта внаслідок своєї швидкості. А для зберігання даних з оглядкою на довгострокову перспективу можна використовувати HDD.

Розміри і інтерфейси жорстких дисків

Щоб знати, як вибрати накопичувач пам’яті, слід також відштовхуватися від таких технічних параметрів, як розмірні характеристики і доступна різноманітність інтерфейсів.

Для опису розмірів жорстких дисків використовується термін форм-фактор. Він безпосередньо впливає на кількість доступних сфер застосування накопичувача.

Жорсткі диски формату HDD мають два різновиди за своїми розмірами – 3,5 і 2,5 дюймів, відповідно. Традиційною для ПК використовується жорсткий диск розміром в 3,5 дюйма. Це обумовлюється ємністю пристрою, яка безпосередньо залежить від кількості пластин, які і формують носій. З цієї причини традиційна конфігурація комп’ютера і націлена на найбільший доступний розмір. До речі, максимальний об’єм жорсткого диска розмірами в 3,5 дюймів становить 16 терабайт. Втім, в комп’ютер можна встановити і 2,5 дюймовий диск, правда, для цього буде потрібно спеціальне монтажне кріплення.

Саме через розмірні характеристики пристрою 2,5-дюймові жорсткі диски часто використовуються для ноутбуків в силу просторової обмеженості корпусом в порівнянні зі стаціонарним пристроєм. Але в силу цих обмежень знижується і допустимий об’єм при установці формату HDD. Для дисків з форм-фактором 2,5 дюйма він не перевищує 4 терабайт.

Твердотільні накопичувачі SSD мають стандартний розмір в 2,5 дюйма. Оскільки їх конструкція не передбачає наявності рухомих частин, це і робить пристрої даного типу більш компактними в порівнянні з HDD.

Також для SSD є стандарт М.2, що забезпечує велику швидкість і продуктивність. Але його застосування обмежується наявністю спеціального роз’єму, який мають далеко не всі пристрої.

Що стосується інтерфейсів, то цей аспект представлений стандартом SATA для обох різновидів накопичувачів пам’яті. Роз’єми такого формату представлені як в старих моделях комп’ютерів і ноутбуків, так і в нових. Є нюанс: старіші версії інтерфейсу можуть істотно обмежувати допустиму швидкість. Втім, якщо жорсткий диск буде в ролі зовнішнього накопичувача, то можна його підключити і через USB-інтерфейс.

Зовнішні або внутрішні жорсткі диски

При виборі цифрового накопичувача важливо також відразу вирішити, як вибрати жорсткий диск зовнішній або ж віддати перевагу його розташуванню всередині пристрою.

Щоб вирішити, як вибрати зовнішній жорсткий диск, слід знати деякі особливості, які зумовлюють такий вибір. Якщо жорсткий диск купується виключно з метою зберігання інформації, яка не передбачає щоденного використання, то зовнішнє підключення – це те, що потрібно. Завантаживши фото або відео на знімний вінчестер, їх можна в будь-який момент підключити до комп’ютера через USB. До речі, від версії USB-інтерфейсу безпосередньо залежить швидкість переміщення даних на комп’ютер.

Очевидною перевагою зовнішнього накопичувача є мобільність. Зовнішній жорсткий диск можна легко підключити до будь-якого пристрою, який має USB-роз’єм. Наприклад, можна зібрати на диску величезну добірку фільмів і підключати до телевізора за потребою.

Якщо ж подібні дії не є пріоритетними в використанні жорсткого диска, тоді краще зробити вибір на користь пристрою для внутрішнього застосування. Оскільки такий накопичувач передбачає виключно стаціонарне застосування, то і інформація на ньому повинна бути відповідною. У разі, коли пам’яті на вбудованому в комп’ютер HDD-диску не вистачає, пристрій можна замінити. А якщо конфігурація комп’ютера дозволяє подібні дії, доступний ресурс можна доповнити.

У випадках, коли швидкість завантажень та обробки даних виступає головним пріоритетом, оптимальним варіантом буде твердотільний накопичувач. Якщо їм замінити зовнішній диск формату HDD, ви практично відразу ж відчуєте різницю у швидкодії і завантаженні системи.

Але, як було сказано раніше, найкращим варіантом було б поєднання обох різновидів дисків. Але якщо ж конфігурація комп’ютера занадто специфічна і не передбачає такого варіанту, чимось доведеться пожертвувати. Хоча в цій ситуації будь-який варіант буде мати свої переваги.

Жорсткий диск для «PlayStation» і «Xbox 360»

У питанні того, який жорсткий диск вибрати для ігор, також передбачається велика кількість способів організації ресурсів пам’яті. За аналогією з комп’ютерами і ноутбуками, ігрові консолі також можна прокачати за допомогою установки нового жорсткого диска. Найкраще в даних випадках використовувати SSD, значно підвищує швидкість імпакт, завантаження рівнів та інших показників, що надають помітний вплив на ігровий досвід. Але в цьому аспекті є деякі особливості, які варто знати.

Оригінальний Xbox 360 буде працювати коректним чином виключно з оригінальними жорсткими дисками від Microsoft. Ця обставина створює відразу кілька проблем – їх важко дістати, та й коштують вони недешево. Втім, використовувати привід від іншої компанії можна, але для цього знадобиться перепрошивка, сумісна з ПО консолі.

У продукції PlayStation в плані з пристроєм пам’яті все значно простіше. Представники сьомого і восьмого покоління консолей (PS3 і PS4 відповідно), підтримують диски з форм-фактором 2,5 дюйма, що підключаються через SATA-інтерфейс. До PlayStation 4 завдяки USB-інтерфейсу версії 3.0 можна підключити зовнішній носій.

Вибір жорсткого диска – це не таке вже й складне заняття, якщо відразу визначитися зі своїми вимогами до накопичувача. Як і з будь-якими комплектуючими, тут надзвичайно важлива конкретика. Маючи в своєму розпорядженні усвідомленням того, які технічні завдання покладатимуться на жорсткий диск, зробити вибір буде значно простіше.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів