Як зрозуміти, що телефон прослуховують

Показати зміст статті

 1. Види прослуховування телефона
 2. Ознаки прослуховування телефона
 3. Як визначити переадресацію на інший номер
 4. Як дізнатися, чи не використовують мій мікрофон без моєї згоди
 5. Як перевірити телефон на прослуховування за допомогою застосунків
 6. Перевірка телефона на прослуховування за допомогою коду
 7. Як дізнатися, чи прослуховується телефон за допомогою оператора або поліції
 8. Як прибрати прослуховування з телефона та захиститися від нього

Персональні дані, які зберігаються на мобільних пристроях, все частіше піддаються стеженню сторонніми особами. Об’єктом прослуховування може стати будь-яка людина, незалежно від статі, віку та становища у суспільстві. Достатньо завантажити на смартфон шкідливий додаток, захований під невинним софтом, наприклад, розважальним відео або новим треком. Мета у кіберзлочинців зазвичай одна – отримати конфіденційну інформацію, щоб використовувати її для шантажу та виманювання грошей. У цій статті ми розповімо, як перевірити телефон на прослуховування за допомогою різних способів та як захистити свої особисті дані від витоку.

Види прослуховування телефона

Відстеження смартфона може здійснюватися кількома способами:

 • Шкідливі програми. Зловмисники створюють фейкові програми популярних компаній, які з виду здаються законними. Для прослуховування та контролю за телефоном у них передбачені приховані функції.
 • Фішингові атаки. Кіберзлочинець може надіслати вам смс або лист на електронну пошту з посиланням на зловмисне програмне забезпечення. При натисканні на неї програма встановлюється, надаючи доступ до пристрою та персональних даних.
 • Вразливість SS7. Для перехоплення текстових повідомлень та дзвінків хакери використовують вразливі місця у сигнальній системі SS7.
 • Пасивне прослуховування Wi-Fi. Зловмисники перехоплюють дані, які передаються мережею, та отримують доступ до повідомлень, паролів та історії переглядів.
 • Прослуховування телефона за номером. Кіберзлочинці використовують складне програмно-апаратне забезпечення з перехоплення та розшифровки GSM або мають доступ до даних операторів мобільного зв’язку.
 • Фізичний доступ. Хакер може взяти ваш пристрій і вручну встановити програмне забезпечення для контролю за дзвінками та повідомленнями. Такий спосіб менш популярний через високий ризик бути спійманим.

Щоб виявити програми для стеження та захистити особисті дані, використовуйте корисні утиліти, наприклад Anti Spy Scanner & Spyware. Цей інструмент має штучний інтелект, який розпізнає трояни, рекламне ПЗ, кейлогери, бекдори, програми-вимагачі.

Ознаки прослуховування телефона

На прослуховування телефона можуть вказуватися такі ознаки:

 • Швидкий розряд акумулятора. Якщо автономність смартфона різко знизилася, це вказує на наявність у ньому прихованої програми. Застосунок працює у фоновому режимі та відстежує ваші дії.
 • Перешкоди для здійснення викликів. Якщо під час дзвінків ви чуєте луну, гудки або клацання, це може сигналізувати про перехоплення розмови та її запис третьою особою.
 • Текстові повідомлення від невідомих номерів. СМС, які містять набір цифр та незрозумілих символів, можуть свідчити про прослуховування смартфона.
 • Збільшення обсягу трафіку. Якщо ви помітили раптове збільшення використання даних, це може сигналізувати про витік ваших даних на зовнішній сервер через приховану програму.
 • Низька продуктивність. Телефон може повільніше працювати через приховані процеси або програми, які споживають ресурси.
 • Перегрів смартфона без використання. Пристрій може перегріватися через запущені приховані процеси, які забезпечують витік даних.

У деяких випадках апарат може несподівано вимикатися, перезавантажуватися або скидатись під час здійснення дзвінків. Це серйозний привід забити на сполох і з’ясувати, чи ведеться прослуховування телефона.

Як визначити переадресацію на інший номер

Щоб перевірити переадресацію на смартфоні з ОС Android, виконайте 5 простих кроків:

 1. Відкрийте програму «Телефон».
 2. Натисніть три точки, розташовані у верхньому кутку праворуч, або на кнопку «Ще».
 3. Виберіть «Параметри» або «Параметри дзвінків».
 4. Перейдіть до «Додатково» або «Додаткові послуги» та натисніть «Переадресація дзвінка».
 5. Перевірте стан кожного типу переадресації дзвінків. Якщо ви побачите, що переадресація дзвінків увімкнена, на екрані з’явиться номер, на який переадресовуються дзвінки.

Якщо у вас iPhone, перевірка займає менше часу. Достатньо зайти в «Параметри», погортати вниз і натиснути на «Телефон», потім — на «Переадресація дзвінків». Якщо вона увімкнена, ви побачите зелений тумблер. Щоб переглянути номер, на який переадресовуються дзвінки, натисніть «Переадресувати».

Як дізнатися, чи не використовують мій мікрофон без моєї згоди

Шпигунське програмне забезпечення в більшості випадків спрямоване на мікрофони мобільних телефонів. Аудіошпіони призначені для запису звуку з пристрою. Завдяки їм хакери прослуховують розмови та збираються персональні дані.

Найчастіше використовують такі аудіошпіони:

 • Lipizzan;
 • Pegasus;
 • SonicSpy;
 • Skygofree.

Щоб дізнатися, чи не використовують ваш мікрофон, проскануйте телефон антивірусом, перевірте дозвіл програм до мікрофона та камери та обмежте доступ до небажаних програм.

Як перевірити телефон на прослуховування за допомогою застосунків

Існує безліч програм, які допомагають з’ясувати, чи зловмисник веде відстеження за повідомленнями та дзвінками. Популярні застосунки:

 • Darshak – виявляє програми, які без згоди власника пристрою надсилають повідомлення стороннім особам.
 • EAGLE Security FREE – проводить аналіз геолокації пристрою, виявляє правильні та хибні станції. З його допомогою можна отримати інформацію про програми, які мають доступ до камери та мікрофона.
 • CatcherCatcher – програма визначення фальш-станцій, які зловмисники використовують як проміжні.
 • Android IMSI-Catcher Detector – працює за технологією StingRay, успішно визначає помилкові базові станції, попереджає користувачів про можливе перехоплення та відстеження.

Крім того, рекомендуємо встановити надійний антивірус на смартфон. Якщо у вас ОС Android, зверніть увагу на Avast чи Norton. Власникам iPhone варто завантажити Avira чи Lookout. Ці програми під час сканування телефона виявляють звичайні віруси, шифрувальники та шпигунський софт.

Перевірка телефона на прослуховування за допомогою коду

Щоб перевірити пристрій на стеження, використовуйте USSD-команди. Введіть їх у поле набору номера, потім натисніть на значок телефонної трубки. Пропонуємо ознайомитись з основними кодами:

 • *#43# – після введення комбінації дочекайтеся появи інформаційного вікна. Якщо прослуховування відсутнє, ви побачите напис: «Дані оператора Паралельний дзвінок Служба підключена до: Голосовий зв’язок». На пристрої з прослуховуванням з’явиться «Дзвінок на очікуванні».
 • *#21# – допомагає виявити включену переадресацію. За допомогою комбінації ви можете дізнатися, чи зловмисник отримує ваші повідомлення, дзвінки та інші особисті дані.
 • *#62# та *#67# для ОС Android – визначає номер, на який переадресовується інформація з вашого телефона.

Якщо ви бажаєте вимкнути всі види переадресації, скористайтеся універсальною командою. Наберіть ##002# і натисніть кнопку здійснення дзвінка. Тепер відповідати на дзвінки можете лише ви.

Як дізнатися, чи прослуховується телефон за допомогою оператора або поліції

При підозрі на стеження за телефоном зверніться до офісу оператора зв’язку. Телекомунікаційні компанії мають спеціалізовану техніку для перевірки ліній. Більшість стільникових станцій надають цю послугу на платній основі.

Якщо ви перебуваєте в Україні та не знаєте, як вимкнути прослуховування на телефоні, скористайтесь комбінацією *777#. На екрані з’явиться поточний баланс та операторське меню. Ознайомтеся з пунктами, які стосуються переадресації дзвінків.

Також ви можете звернутися за допомогою до поліції. В її арсеналі все необхідне програмне обладнання, яке дозволить перевірити смартфон на витік особистих даних.

Якщо під час перевірки поліція не виявила прослуховування телефона, технічні проблеми з ним можуть бути пов’язані з прошивкою, поганим зв’язком або зношеністю батареї. У такому разі рекомендуємо відвідати сервісний центр.

Як прибрати прослуховування з телефона та захиститися від нього

Щоб вимкнути стеження на смартфоні, спробуйте спершу відкликати дозволи застосунків, які можуть торкнутися вашої особистої інформації. Це стосується доступу до камери, мікрофона та служб геолокації. Також проскануйте телефон антивірусом. Якщо програма не розпізнала загрозу, а скасування дозволів не дало бажаного результату, виконайте повне скидання заводських налаштувань. Очищення позбавить вас всіх даних, у тому числі й шпигунського софту.

Щоб захиститися від прослуховування телефона, дотримуйтесь таких правил:

 1. Встановіть надійний PIN-код, ідентифікацію по обличчю або графічний ключ для розблокування та не давайте нікому доступ до пристрою.
 2. Використовуйте лише офіційні магазини для завантаження додатків – Play Market або App Store.
 3. Здійснюйте важливі дзвінки через месенджери, оскільки вони вважаються безпечними та захищеними від стеження.
 4. Регулярно оновлюйте встановлені програми та ОС пристрою.
 5. Не використовуйте смартфон, який подарували ненадійні люди.

На 100% ефективних способів захиститися від прослуховування немає. Проте профілактичні заходи суттєво знижують ризики.

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів