Як заточити ніж для м’ясорубки: спосіб від експерта

Показати зміст статті

 1. Принцип роботи ножів
 2. Важливі правила при самостійному заточування
 3. Способи заточування
 4. Що необхідно знати при самостійному заточуванні ножів
 5. Підбиваємо підсумки

Регулярне заточування важливе, оскільки тупі ножі можуть призвести до серйозних проблем при подрібненні м’яса. Негострий ніж смикатиме та рватиме м’ясо, замість того щоб різати його, через що м’ясо стане жорстким і неїстівним. Крім того, гострі прилади забезпечують гігієнічність процесу подрібнення, адже тупі леза пошкоджуватимуть структуру м’яса та залишатимуть мікроскопічні тріщини, що згодом стають осередком розмноження бактерій та інших шкідливих мікроорганізмів. У цій статті ми розповімо, як заточувати ножі для м’ясорубки, а також поділимося корисними лайфхаками, які допоможуть зберігати їхню загостреність максимально довго.

Принцип роботи ножів

Ножі м’ясорубки працюють на основі принципу різання та подрібнення м’яса. Як правило, м’ясо завантажується у верхню частину м’ясорубки, після чого воно проходить систему з гострих ножів, встановлених на диску, що обертається.

У процесі обертання диска ножі починають рухатися та нарізають м’ясо на дрібні шматочки. Потім ці шматочки проходять через отвори в диску, які визначають розмір та форму подрібненого продукту.

Принцип роботи подібних пристроїв може відрізнятися залежно від моделі м’ясорубки та її конструкції:

 1. Ручні — найпростіший і найдешевший тип м’ясорубок. Працюють шляхом обертання ручки, яка приводить в дію набір гострих ножів, які подрібнюють м’ясо, що занурюється в спеціальну ємність. Заточити ніж м’ясорубки такого типу не складе труднощів, підійде навіть звичайне точильне коло.
 2. Електричні — це найсучасніший тип м’ясорубок, що працює від електричної мережі. Вони також оснащені гострими ножами, але принцип роботи у них складніший — двигун обертає диск на високій швидкості, що дозволяє швидко та ефективно подрібнювати м’ясо. Завдяки високій швидкості обертання результат виходить якіснішим, а процес подрібнення займає в рази менше часу.
 3. Промислові — більші та потужніші прилади, що використовуються на харчових виробництвах. Вони зазвичай мають збільшений діаметр диска та більшу потужність, що дозволяє швидко обробляти великі обсяги м’яса.
 4. З вертикальним пресом — для подрібнення кісток, ліверу та жорстких частин м’яса.
 5. З гідроприводом — використовуються у промислових умовах для обробки великих обсягів м’яса. Гідравлічний привід забезпечує величезну швидкість обертання лез і, крім того, такі конструкції легко доглядати та чистити після роботи. Електрика для роботи не потрібна.

Відповідь на питання, як заточити ніж для м’ясорубки будь-якого з перерахованих вище типів, буде одним і тим самим, за винятком промислових агрегатів — там потрібен спеціальний інструмент.

Важливі правила при самостійному заточування

При самостійному заточуванні ножів для м’ясорубки необхідно дотримуватись правил:

 1. Використовуйте спеціальний камінь для заточування, який підходить для ножів м’ясорубки. Якщо його немає, підійде звичайне побутове точильне коло.
 2. Не слід заточувати надто сильно, оскільки це може призвести до пошкодження механізму м’ясорубки. Ножі повинні мати робочий кут заточування близько 25–30 градусів.
 3. Перед заточуванням переконайтеся, що ножі чисті та сухі.
 4. Не тисніть на леза занадто сильно під час заточування, щоб не зіпсувати їхню форму.
 5. Намагайтеся обидві сторони заточувати рівномірно, щоб зберегти баланс.
 6. Перевірте гостроту після заточування за допомогою аркуша паперу або тонкої шкіри.
 7. Намагайтеся заточувати ножі після кожного використання, щоб зберегти їхню гостроту та продовжити термін служби м’ясорубки.
 8. Будьте обережні під час роботи із заточеними ножами, використовуйте захисні рукавички.

Дотримання цих правил допоможе вам безпечно та ефективно заточувати ножі для м’ясорубки в домашніх умовах. Якщо не впевнені у своїх навичках заточування, зверніться до фахівців.

Способи заточування

Існує 5 способів, як заточити ножі на м’ясорубці:

 1. На заточувальному камені. Необхідно переміщати леза вздовж каменю з кутом приблизно 25–30 градусів, щоб досягти оптимальної гостроти леза. Обов’язково повторюємо процес заточування на обох сторонах ножа, тому збережемо баланс.
 2. На електричному верстаті. Ця методика заточування найбільш проста та швидка. Ніж вставляється в заточувальний верстат, а потім він автоматично переміщається по заточувальному диску, забезпечуючи двостороннє заточування.
 3. На бруску. Потрібно затиснути ножа між пальцями та провести ним по бруску в напрямку від себе. Повторюємо процес з обох сторін.
 4. На спеціальному пристрої. Деякі м’ясорубки можуть бути оснащені спеціальними пристроями для заточування. Вони складаються із заточувального диска та пристрою для затиску. Ніж вставляється в затискач і автоматично переміщається по заточувальному диску, заточуючи леза з обох боків.
 5. На діамантовому камені. Цей спосіб точніший, ніж заточування на камені, і може дати дуже гарний результат.

Тепер розповідаємо покроково, як заточити ножі в домашніх умовах:

 1. Знайдіть добре освітлене місце з плоскою поверхнею. На столі покладіть спеціальний затискач для ножів, шматок шкіри або шкірозамінника, а також заточувальний камінь.
 2. Визначте кут заточування. Він може бути різним, залежно від моделі м’ясорубки, але найчастіше це 25–30 градусів. Дізнатися рекомендований кут заточування для вашої моделі можна з інструкції або на офіційному сайті виробника.
 3. Розташуйте ніж у затиску таким чином, щоб лезо дивилося вгору та було легко доступне для заточування.
 4. Візьміть камінь для заточування та поставте його на шматок шкіри. Направляючи ніж по кутку заточування, ніжно проведіть лезом по каменю, починаючи від основи до кінчика леза. Потім повторіть процес з іншого боку ножа. Сильно не натискайте
 5. Перевірте рівень гостроти, спробуйте розрізати папір або тонкий листок картону. Якщо ніж не ріже папір або листок, повторіть заточування ще кілька разів.
 6. Після заточування не забудьте ретельно очистити інструмент від металевого пилу та залишків каменю. Це можна зробити за допомогою м’якої щітки або ганчірки.
 7. Встановіть ніж у м’ясорубку та перевірте, наскільки добре він нарізає м’ясо. Якщо результат незадовільний, повторіть процес заточування ще раз, суворо дотримуючись нашої інструкції.

За наявності досвіду та всіх необхідних інструментів вам не знадобиться багато часу. Як правило, на заточування йде не більше 10–15 хвилин.

Що необхідно знати при самостійному заточуванні ножів

Ось кілька корисних порад та лайфхаків:

 1. Використовуйте захисні рукавички, щоб захистити руки від порізів.
 2. Не заточуйте ножі дуже часто, оскільки вони стануть занадто тонкими та перестануть різати м’ясо.
 3. Не заточуйте надто довго. Це може призвести до перегріву та пошкодження сталі.
 4. Використовуйте діамантовий камінь, якщо це можливо. Він вважається одним із найкращих для заточування.
 5. Переконайтеся, що ви заточили ножа під правильним кутом, щоб він правильно різав м’ясо.
 6. Зберігайте ножі для м’ясорубки в безпечному місці, де вони не піддаються впливу вологи або інших факторів, які можуть пошкодити сталь і зробити леза менш гострими.

Підбиваємо підсумки

Памʼятайте, що правильний підхід до заточування ножів допоможе підтримувати ефективність роботи м’ясорубки на належному рівні. Якість підсумкового продукту також буде значно вищою. Сподіваємося, у нашій статті ви знайшли відповіді на всі питання, що цікавлять, з цієї теми. Дякую за увагу!

Вам сподобалася стаття?

Залиште коментар
або


Ваша оцінка


Коментарі
Залишити відгук
Поки що немає коментарів